Media: Jarosław Kaczyński może wkrótce wrócić do rządu

Jak ustalił portal Gazeta.pl, Jarosław Kaczyński ma bardzo poważanie rozważać powrót do rządu. Prezesa PiS irytować już mają pogłębiające się konflikty wewnątrz Zjednoczonej Prawicy.

Publikacja: 13.06.2023 11:46

Media: Jarosław Kaczyński może wkrótce wrócić do rządu

Foto: Fotorzepa/ Michał Kolanko

Jarosław Kaczyński może wrócić do rządu – informuje Gazeta.pl, dodając, że prezes PiS miałby zostać wicepremierem, którym był już w latach 2020-22, gdy pełnił funkcję wiceszefa rządu oraz przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Powodem takiego obrotu spraw mają być – jak czytamy – pogłębiające się konflikty wewnątrz Zjednoczonej Prawicy oraz to, jak wygląda kampania wyborcza jego partii. - Prezes się wku****, bo nie idzie - miała powiedzieć portalowi "dobrze poinformowana" osoba. 

Choć Jarosław Kaczyński jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji w tej sprawie, najważniejszym politykom PiS miał już zakomunikować, że istnieje taka możliwość. Z doniesień wynika, że jeśli miałoby się to wydarzyć, to w ciągu najbliższych kilku tygodni. "Zdaniem naszych rozmówców z obozu PiS Jarosław Kaczyński, rzucając taki pomysł, może chcieć sprawdzić reakcje grona swoich najbliższych współpracowników. I ich zdyscyplinować" - czytamy.

Czytaj więcej

Rzecznik PO o lex Tusk: Ktoś Kaczyńskiemu uzmysłowił, że nie może wejść w życie

Degradacja Glińskiego, Błaszczaka, Sasina i Kowalczyka?

Z artykułu Gazeta.pl wynika także, że powrót Jarosława Kaczyńskiego do rządu wiązałby się z degradacją wszystkich pozostałych wicepremierów: Piotra Glińskiego, Mariusza Błaszczaka, Jacka Sasina i Henryka Kowalczyka. W kierownictwie Rady Ministrów pozostaliby wówczas jedynie premier Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński w roli wicepremiera.

Jak czytamy, Jarosław Kaczyński ma być już poirytowany sporami, które mają miejsce w ramach koalicji – przede wszystkim konfliktem między Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobrą bądź premierem a Jackiem Sasinem.

Jarosław Kaczyński mówił już wielokrotnie o "wewnętrznych badaniach", które mają dawać rządzącym ok. 40 proc. poparcia. Od wielu miesięcy żaden sondaż nie daje jednak PiS samodzielnej większości. Obawy budzić ma także to, że po Marszu 4 czerwca opozycja mogła się zmobilizować do działania.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną