USA unikną niewypłacalności: Jest porozumienie ws. limitu długu

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w niedzielę, że Biały Dom sfinalizował porozumienie z liderem Izby Reprezentantów, Kevinem McCarthym, w sprawie podniesienia limitu długu, co ma pozwolić uniknąć Stanom Zjednoczonym niewypłacalności.

Publikacja: 29.05.2023 05:14

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Obecny limit długu publicznego w USA wynosi 31,4 mld dolarów. Gdyby nie udało się go podnieść wówczas - według deklaracji Departamentu Skarbu USA - Waszyngton mógłby nie być w stanie spłacać zobowiązań już od 5 czerwca.

USA: Limit długu został zawieszony

Porozumienie przewiduje zawieszenie limitu długu do 1 stycznia 2025 roku. Teraz wynegocjowane przez Biały Dom i McCarthy'ego porozumienie musi jeszcze zatwierdzić Kongres. W Izbie Reprezentantów większość ma Partia Republikańska, a w Senacie - Partia Demokratyczna.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone unikną zapaści. Joe Biden poszedł na kompromis z republikanami

- To porozumienie jest dobrą wiadomością dla Amerykanów - mówił Biden dziennikarzom przed Białym Domem po rozmowie telefonicznej z McCarthym w sprawie naniesienia ostatnich poprawek w porozumieniu zawartym w sobotę wieczorem.

Biden dodał, że porozumienie oznacza, iż znika groźba "katastrofalnej niewypłacalności".

Negocjacje w sprawie podniesienia limitu długu w USA trwały tygodniami. Obie strony miały odmienną wizję tego, jak naprawiać finanse publiczne kraju - administracja Bidena chciała podniesienia podatków, zwłaszcza dla najbogatszych Amerykanów, Partia Republikańska nalegała na redukcję wydatków.

- Apeluję do obu izb (Kongresu), aby przyjęły to porozumienie - mówił Biden dodając, że ma nadzieję, iż McCarthy dysponuje większością w Izbie Reprezentantów, by przegłosować wynegocjowaną umowę.

Co przewiduje porozumienie ws. limitu długu?

Porozumienie spotkało się z krytyką radykalnych polityków obu partii, ale Biden i McCarthy liczą, że będą dysponować większością niezbędną do jego przegłosowania w obu izbach.

Umowa zawiesza limit zadłużenia do 1 stycznia 2025 roku, ogranicza wydatki budżetowe w latach 2024 i 2025, przyspiesza wydawanie pozwoleń na niektóre projekty energetyczne i wprowadza dodatkowe wymagania wobec Amerykanów korzystających ze świadczeń pomocowych.

Negocjacje w sprawie podniesienia limitu długu w USA trwały tygodniami

99-stronicowe porozumienie przewiduje wydatki rzędu 886 mld dolarów na bezpieczeństwo w roku fiskalnym 2024 i ponad 703 mld dolarów wydatków na cele niezwiązane z bezpieczeństwem w tym samym roku. W porozumieniu zapisano też zgodę na 1-procentowy wzrost wydatków na bezpieczeństwo w roku fiskalnym 2025.

McCarthy zapewnia, że porozumienie popiera "ponad 95 proc." kongresmenów Partii Republikańskiej.

Partia Republikańska kontroluje Izbę Reprezentantów dysponując w niej większością 222 głosów (Partia Demokratyczna ma 213 głosów). W Senacie przewagę 51 do 49 ma Partia Demokratyczna.

Obecny limit długu publicznego w USA wynosi 31,4 mld dolarów. Gdyby nie udało się go podnieść wówczas - według deklaracji Departamentu Skarbu USA - Waszyngton mógłby nie być w stanie spłacać zobowiązań już od 5 czerwca.

USA: Limit długu został zawieszony

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kryzys polityczny w Hiszpanii. Premier odejdzie przez kłopoty żony?
Polityka
Mija pół wieku od rewolucji goździków. Wojskowi stali się demokratami
Polityka
Łukaszenko oskarża Zachód o próbę wciągnięcia Białorusi w wojnę
Polityka
Związki z Pekinem, Moskwą, nazistowskie hasła. Mnożą się problemy AfD
Polityka
Fińska prawica zmienia zdanie ws. UE. "Nie wychodzić, mieć plan na wypadek rozpadu"