Lichocka o Platformie Obywatelskiej: Bardzo prostackie środowisko, postkomuna

Posłanka PiS Joanna Lichocka powiedziała w Polskim Radiu, że Platforma Obywatelska "nie reprezentuje środowisk inteligenckich" i jest "partią antydemokratyczną", która ma "komunistyczny" stosunek do mediów.

Publikacja: 07.04.2023 13:12

Posłanka PiS Joanna Lichocka

Posłanka PiS Joanna Lichocka

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Joanna Lichocka należy do Rady Mediów Narodowych. W piątek posłanka PiS udzieliła wywiadu radiowej Jedynce. Jednym z tematów rozmowy była kwestia relacjonowania przez media sprawy wejścia policji do siedziby Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Brukseli, do czego doszło w związku z dochodzeniem w sprawie domniemanej korupcji podczas kampanii wyborczej do PE w 2019 r.

Na uwagę, że "mamy do czynienia z jednak taką narastającą falą agresji polityków Platformy Obywatelskiej wobec dziennikarzy; pojawiają się groźby zwolnienia, utraty pracy" Lichocka odparła, że "właściwie każdy dzień przynosi kolejny atak na dziennikarzy, którzy się nie podobają postkomunie, czyli Platformie Obywatelskiej".

Czytaj więcej

Nalot policji na siedzibę Europejskiej Partii Ludowej. Jest potwierdzenie

- Platforma jest partią antydemokratyczną. Nie dajcie się państwo zwieść, gdy oni mówią "opozycja demokratyczna". To jest partia, która swoimi wartościami naprawdę wyrasta z PRL-u i naprawdę ich stosunek do mediów jest PRL-owski, jest komunistyczny, postkomunistyczny. Zresztą pamiętamy, jak rządzili; wtedy wszystkie telewizje mówiły jednym głosem - powiedziała posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Jej zdaniem po 1989 r. największe media miały "służyć ochronie interesów układu postkomunistycznego, postokrągłostołowego", a na niezależne dziennikarstwo "nie było miejsca". Lichocka mówiła, że "mechanizm kształtowania mediów ze względu na to, żeby one ochraniały system postkomunistyczny" powoduje, że jest "zastęp dziennikarzy", którzy "służą walce z tymi, którzy system III RP" próbują rozbić.

W rozmowie z radiową Jedynką posłanka PiS oceniła, że to "rozzuchwala polityków Platformy". - Im się wydaje, że można wrócić do tego status quo, co było przed 2015 rokiem, że można przepędzić tych wszystkich dziennikarzy, którzy są zainteresowani polską racją stanu - powiedziała.

Czytaj więcej

Szczyt EPP w Warszawie odwołany. W obawie przed manipulacjami PiS

Joanna Lichocka odniosła się do wymiany zdań, jaka miała miejsce 5 kwietnia na antenie Polskiego Radia 24 między prowadzącą Dorotą Kanią a posłem KO Czesławem Mroczkiem. Po programie Kania napisała w mediach społecznościowych, że Mroczek na antenie "groził" jej, że ją "rozliczy".

- Panu Mroczkowi się wszystko pomieszało, to Dorota Kania ma rozliczać pana Mroczka z tego, co robi, (...) a nie polityk ma grozić dziennikarzom - skomentowała Lichocka.

Czytaj więcej

Lichocka przegrała w sądzie z Budką. Poszło o słynny gest

- To są rzeczy niewyobrażalne. To są standardy postkomunistyczne, to są standardy posttotalitarne, ale także standardy takiego, jakby to powiedzieć, żeby nie powiedzieć niegrzecznie... Platforma Obywatelska wbrew pozorom nie reprezentuje środowisk inteligenckich ani nie reprezentuje jakiejś wyższej klasy. To jest bardzo prostackie środowisko proszę państwa i naprawdę trzeba na nich patrzeć jak na prostaków - powiedziała w piątek Joanna Lichocka.

Polityka
Sondaż: Co czwarty wyborca PiS wierzy w rozpad PiS
Polityka
Awantura o LGBT. Wiceminister wyszedł ze studia, poseł kazał mu się pospieszyć
Polityka
Jarosław Kaczyński o klimacie: Temperatura była o 13 stopni wyższa i przyroda kwitła
Polityka
„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?