Poseł PiS zrezygnował z mandatu. Nieoficjalnie: Ma zostać szefem nowej państwowej spółki

Marek Zagórski, były minister cyfryzacji, złożył rezygnację z mandatu poselskiego. Były parlamentarzysta PiS ma zostać szefem Krajowej Grupy Spożywczej.

Publikacja: 30.03.2023 15:19

Poseł PiS zrezygnował z mandatu. Nieoficjalnie: Ma zostać szefem nowej państwowej spółki

Foto: Marta Muszel

Informację o rezygnacji posła potwierdził serwis i.pl. Z nieoficjalnych informacji portalu wynika, że Marek Zagórski zostanie prezesem Krajowej Grupy Spożywczej.

Zagórski po raz pierwszy wszedł do Sejmu w 2001 roku, z listy Platformy Obywatelskiej. Nie należał jednak do klubu tej partii, a do koła Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Od 2004 roku był niezrzeszony. W 2011 roku bez powodzenia ubiegał się o miejsce w Senacie, a cztery lata później powrócił do Sejmu, już z listy Prawa i Sprawiedliwości. Piastował funkcję sekretarza stanu najpierw w Ministerstwie Skarbu, a później Ministerstwie Cyfryzacji. W 2018 roku objął szefostwo w tym resorcie. Zajmował to stanowisko do 2020 roku, gdy został odwołany w ramach rekonstrukcji rządu. W międzyczasie, w 2019 roku, uzyskał reelekcję.

Dwa dni temu rychły finał prac nad powołaniem Krajowej Grupy Spożywczej zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wicepremier Jacek Sasin. Państwowego giganta spożywczego ma tworzyć 15 spółek wiodących w produkcji żywności.

Czytaj więcej

Nadchodzi Krajowa Grupa Spożywcza. Sasin: „Silna spółka, jakiej dotąd nie było”

Twórcy tego pomysłu z PiS przekonują, że powołanie Krajowej Grupy Spożywczej służyć będzie wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski na rynkach rolno-spożywczych.

Sasin pytany przez „Rz” o obsadę fotela prezesa nowej spółki stwierdził, że wątek personalny jest całkowicie poboczny, ponieważ integratorem w procesie budowy grupy jest Krajowa Spółka Cukrowa, a tym samym nie jest skrócona kadencja obecnych władz korporacyjnych.

Miejsce Zagórskiego, który do Sejmu dostał się z okręgu w Siedlcach, powinna w ławach poselskich przejąć Iwona Kurowska, aktualnie dyrektor w centrali KRUS.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty