Konfederacja może rządzić z PiS

Głosując na ugrupowanie Mentzena, głosuje się na dalsze rządy PiS – uważa Artur Dziambor, prezes Wolnościowców, były poseł Konfederacji.

Publikacja: 30.03.2023 03:00

Konfederacja może rządzić z PiS

Foto: mat. pras.

Czy Konfederacja może rządzić z PiS po następnych wyborach?

Może, oczywiście. Widać, że idzie w tę stronę i pewnie tak to się skończy, jeżeli PiS czymś nie zaskoczy i nie odbije do tego poziomu, przy którym nie będzie potrzebowało koalicjanta.

Sławomir Mentzen, lider Nowej Nadziei i Konfederacji, zapowiada, że nie pójdzie rządzić z PiS, z opozycją też nie, i poczeka na następną kadencję.

Czytaj więcej

Jedna lista antysystemowców? Jest deklaracja, ale bez Wolnościowców

Nie wiemy, co będzie za pół roku, ale możemy się pewnych rzeczy spodziewać. Ja wiem, jak to wyglądało w środku Konfederacji. Dzisiaj mogę sobie to recenzować, natomiast zajmuję się już teraz moją partią, Konfederacja jest dla mnie przeszłością, i to taką, którą ciężko z siebie zmyć, ponieważ jak widzę komentarze w internecie, to nadal ludzie mają do mnie pretensje, że „niestety, jestem w Konfederacji”. Robię więc wszystko, żeby pokazać, że jednak już tam nie jestem i nie będę. Życzę im, żeby realizowali swoje cele. Cieszę się, że już beze mnie, ponieważ nie są to, niestety, cele zbieżne z moimi.

Czy głosując na Konfederację, wyborcy tak naprawdę głosują na dalsze rządy PiS?

Tak. Natomiast w jakich warunkach to będzie, to już zobaczymy. Na pewno nie będzie tak, że mała garstka ludzi z jakiejś partii będzie rządziła wielką machiną, jaką jest PiS. Od czasu do czasu udaje się postawić i zrobić coś innego Zbigniewowi Ziobrze, natomiast to nie będzie ten przypadek. Jeżeli dojdzie do takiej współpracy, to może jakieś podatki będą zlikwidowane albo uproszczone. A może nie, może będą budowane jakieś inne przekazy.

Na dziś cała dyskusja o tym jest trudna, ponieważ jesteśmy jeszcze przed podwyżką najniższej pensji krajowej do 3600 zł, a za chwilkę PiS zapowie, że od 1 stycznia będzie 4000 zł, jeśli oni wygrają. Jesteśmy też jeszcze np. przed dyskusją o waloryzacji 500+, o zatwierdzeniu na stałe 14. emerytury. PiS ma jeszcze masę narzędzi, by sprawić, że to 35 proc., które dzisiaj mają, zmieniło się w 40 proc., i wtedy nie będą musieli dyskutować z nikim. A to, że chwilowo wygląda to tak, że jakaś partia jest na fali, to jest też słabość opozycji, tej centrolewicowej, bo tak naprawdę to ona promuje Konfederację, a nie Konfederacja promuje się sama. Przypomnę, że Konfederacja miała 10 proc. już przed wojną w Ukrainie. Obecne 10 proc. wynika z tego, że po prostu emocja związana z wojną w Ukrainie już też się spłaszczyła.

A czy „piątka Mentzena”, czyli Polska bez Żydów, gejów, aborcji, podatków, Unii Europejskiej, to jest to, co chce wprowadzić w Polsce Sławomir Mentzen? Czy to była wypowiedź wyrwana z kontekstu, czy to są rzeczywiste poglądy lidera Nowej Nadziei i Konfederacji?

Ten kontekst to był wykład o marketingu politycznym. Natomiast to jest coś, co przyświecało Konfederacji w tamtym czasie. On to tłumaczy w ten sposób, że to jest to, czego chcą jego wyborcy; że zrobione były badania i wyszło z nich, że wyborcy Konfederacji właśnie tego chcą.

Mentzen jest im to gotów dać?

Jeżeli miałby dyktaturę, to pewnie tak. Na razie ma dyktaturę w swojej partii. A czy będzie miał władzę taką, jak Jarosław Kaczyński? Myślę, że nie w najbliższym czasie i że jednak udział w rządowym projekcie z PiS trochę by go otrzaskał.

współpraca: Jakub Mikulski

Czy Konfederacja może rządzić z PiS po następnych wyborach?

Może, oczywiście. Widać, że idzie w tę stronę i pewnie tak to się skończy, jeżeli PiS czymś nie zaskoczy i nie odbije do tego poziomu, przy którym nie będzie potrzebowało koalicjanta.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Mastalerek: Tusk boi się wystartować w wyborach, a chce mieć prerogatywy prezydenta
Polityka
Rząd zabrał głos w sprawie przekazania Ukrainie systemu Patriot. Podjęto decyzję
Polityka
Sondaż: Kto ma największe szanse na prezydenturę? W grze cztery nazwiska
Polityka
Afera Funduszu Sprawiedliwości. Roman Giertych wnioskuje o ochronę dla Tomasz Mraza
Polityka
Janusz Kowalski: Władysław Kosiniak-Kamysz był zdecydowanie lepszym premierem od Donalda Tuska
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?