Polska może stracić kolejne miliardy. KE: Czekamy na wewnętrzną ewolucję

Jeśli władze nie zatwierdzą przepisów zapewniających sądownictwu większą niezależność, Polska może stracić ponad 75 miliardów euro z budżetu Unii Europejskiej - twierdzi Bloomberg.

Publikacja: 23.03.2023 16:49

Polska może stracić kolejne miliardy. KE: Czekamy na wewnętrzną ewolucję

Foto: PAP, Piotr Nowak

Bloomberg podkreśla, że Komisja Europejska z przyjęcia przez Polskę przepisów gwarantujących sądownictwu niezależność uczyniła warunek wypłaty ponad 35 miliardów euro pomocy postpandemicznej, które pochodzą z oddzielnej puli.

KE jednak wiąże ją także z tzw. funduszami spójności, które są określone w budżecie UE na lata 2021-2027.

Czytaj więcej

Pat w Trybunale trwa: narada była, ale bez pełnego składu

Jeśli więc Polska wymaganych przez Unię przepisów, cofających przeforsowane przez rząd PiS upolitycznienie sądów, nie wprowadzi, może stracić znacznie większe środki finansowe.

Polski parlament przyjął w zeszłym miesiącu ustawę, która wycofuje kluczowe kontrowersyjne dla UE elementy zmian w sądownictwie, co jest krokiem do kompromisu w sporze o praworządność w celu uzyskania dostępu do funduszy UE. Po negocjacjach z komisją, ustawa skutecznie zniwelowałaby system dyscyplinarki dla sędziów, którzy zostali poddani specjalnej kontroli przez Brukselę.

Prezydent Andrzej Duda, którego podpis jest wymagany do sfinalizowania zmian, pogrążył jednak ten proces w chaosie, kierując ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.. "Konsekwencje niepowodzenia w przeprowadzeniu zmian mogą być teraz bardziej ponure" - ostrzega Bloomberg.

Czytaj więcej

Rachunek za politykę PiS. Polska nie dostanie na razie żadnych pieniędzy z UE

Władza wykonawcza UE uzależniła dostęp do funduszy spójności od spełnienia tzw. warunków podstawowych zgodnych z Kartą praw podstawowych UE.

W październiku komisja stwierdziła, że dostęp Polski do funduszy spójności jest zagrożony z powodu nieprzestrzegania demokratycznych standardów UE. Powiązanie większej puli funduszy z nowelizacją przepisów przeforsowanych w zeszłym miesiącu określa bardziej konkretny warunek.

Premier Mateusz Morawiecki w zeszłym miesiącu okrzyknął pomoc budżetową UE „wielkim sukcesem” swojego rządu i określił finansowanie spójności jako klucz do wzrostu gospodarczego Polski. Fundusze spójności są pobierane z budżetu UE i mają na celu wzmocnienie państw członkowskich, których gospodarki stanowią 90 proc. średniej unijnej lub mniej.

Elisa Ferreira, szefowa UE ds. spójności i reform, powiedziała we wtorek, że Polska nie spełniła wszystkich warunków płatności, z których część dotyczyła „aspektów prawnych”. Środki nie zostały utracone, ale pozostają wstrzymane do czasu spełnienia warunków.

- Czekamy na wewnętrzną ewolucję w Polsce, aby Polska uznała, że ta zgodność jest już gwarantowana – powiedziała dziennikarzom Ferreira.

Ustawa pozostaje w zawieszeniu. Mimo obietnic Julii Przyłębskiej pilnego przystąpienia do prac, Trybunał Konstytucyjny nie zajął się jeszcze rozpatrywaniem zgodności ustawy z Konstytucją, a to przez wewnętrzne spory.  Niektórzy sędziowie, którzy  kwestionują legitymację Przyłębskiej jako szefowej TK zagrozili, że nie będą orzekać, co może uniemożliwić kworum i wstrzymać jakąkolwiek decyzję.

Polityka
Duda dla Bloomberga: Nie bardzo rozumiem reakcję sojuszników
Polityka
Autor ujęć w spocie PiS: Nikt się ze mną nie kontaktował
Polityka
Kukiz zapowiada bojkot głosowania nad składem komisji ds. rosyjskich wpływów
Polityka
Petru ogłasza start w wyborach do Senatu. Chce też stanąć na czele Nowoczesnej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Spot PiS z Auschwitz. Jest reakcja Muzeum
Polityka
Duda: Nie można wykorzystać tragedii ofiar Auschwitz w walce politycznej