Wojna Rosji z Ukrainą. Poseł Konfederacji: To nie jest nasza wojna, Polska nie może się rozbrajać

- Pierwszym obowiązkiem państwa polskiego jest zapewnić bezpieczeństwo Polsce, niezależnie od tego, jak potoczy się wojna na Ukrainie - powiedział poseł Konfederacji Robert Winnicki, przekonując w RMF FM, że Polska powinna tak wspierać Ukrainę, żeby nie osłabiać własnych zdolności obronnych.

Publikacja: 15.03.2023 14:27

Poseł Konfederacji Robert Winnicki (Ruch Narodowy)

Poseł Konfederacji Robert Winnicki (Ruch Narodowy)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 385

Prezes Ruchu Narodowego był pytany, czy "grozi nam ukrainizacja Polski". - Na pewno grozi nam to, że mamy do czynienia z dużą imigracją, która się słabo asymiluje - odparł. - Masowy napływ to zawsze jest problem - nie tyle ukrainizacji, co gettoizacji danej społeczności - dodał Robert Winnicki.

"Tanie ukraińskie zboże eliminuje polskich rolników z rynku"

- Wczoraj miałem zespół parlamentarny, gdzie zjechało się kilkudziesięciu transportowców ze wschodniej Polscy i oni mówią mi o innym problemie. Polska liberalizując rynek w ramach całej Unii Europejskiej, naciskając na to UE, prowadzi do tego, że ukraiński transport zaczyna wypierać polski, bo na innych zasadach działa i nie musi spełniać tych samych norm - powiedział poseł Konfederacji.

Czytaj więcej

Ukraiński dowódca ocenia ryzyko ataku wojsk rosyjskich z terenu Białorusi

Robert Winnicki mówił, że w poniedziałek był w Medyce. - Rolnicy protestują, bo tanie ukraińskie zboże niskiej jakości, bez żadnej kontroli, w dowolnych ilościach, nad którymi państwo polskie nie panuje w tej chwili eliminuje polskich rolników z rynku - stwierdził.

"To nie jest nasza wojna"

Pytany, czy podpisałby się pod odnoszącymi się do wojny Rosji z Ukrainą słowami "to nie nasza wojna" Robert Winnicki odparł: - To nie jest nasza wojna, to jest wojna, od wyniku której zależy, jak polski system bezpieczeństwa będzie wyglądał w przyszłości.

Prezes Ruchu Narodowego dodał, że w wojnie Rosji z Ukrainą Polska ma własne interesy. - Tym interesem jest to, żeby Rosja tę wojnę przegrała - powiedział.

Czytaj więcej

Wiadomo, kim był rozstrzelany ukraiński żołnierz. Zełenski nadał mu tytuł "Bohatera Ukrainy"

- Powinniśmy tak wspierać Ukrainę, żeby nie osłabiać własnych zdolności obronnych - podkreślił. Dopytywany, jak to zrobić Winnicki odparł, że poprzez naciskanie na to, "żeby inni dawali - ci, którzy nie są położeni przy granicy z Rosją".  - Proszę pomyśleć: co będzie, jeśli front się załamie? - dodał.

"Polska jest gorzej uzbrojona niż rok temu"

- Jeśli mówimy o pomocy, to mówmy o pomaganiu, a nie mówmy o rozbrajaniu kraju. To są dwie różne rzeczy - mówił poseł Konfederacji.

- W tej chwili Polska jest gorzej uzbrojona niż była rok temu - zaznaczył. Winnicki dodał, że "pierwszym obowiązkiem państwa polskiego jest zapewnić bezpieczeństwo Polsce, niezależnie od tego, jak potoczy się wojna na Ukrainie".

Zdaniem Winnickiego, sytuacja Ukrainy będzie zależeć od poziomu zaangażowania USA, bo jedynie Stany Zjednoczone - przekonywał poseł - mają "odpowiedni potencjał wojskowy, żeby podtrzymać wojskowo Ukrainę w oporze".

Czytaj więcej

Nie Rosja, a Moskowia? Ukraiński minister popiera zmianę nazwy Federacji Rosyjskiej

Czy Polska powinna wysyłać broń Ukrainie? - Polska powinna organizować międzynarodową pomoc dla Ukrainy tak, żeby to państwo nie przegrało w konfrontacji z Rosją - odpowiedział Winnicki. Dopytywany stwierdził, że Polska "nie powinna się rozbrajać". - A jaki jest poziom zastępowalności tej broni to coś, co z chęcią bym usłyszał, bo do tej pory od rządzących tego nie usłyszeliśmy - powiedział Robert Winnicki. Dodał, że w pomocy dla Ukrainy "odgrywamy bardzo istotną rolę, ale nie możemy się rozbrajać".

Polityka
Hołownia i Kosiniak-Kamysz wezmą udział w marszu 4 czerwca
Polityka
Nie żyje Mirosława Masłowska. Była posłanka PiS miała 80 lat
Polityka
Poncyljusz o "lex Tusk": Doszło do paktu między prezydentem i Kaczyńskim
Polityka
Macierewicz o marszu 4 czerwca: Pochód agentury, antypolski
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Schreiber: Decyzje komisji ds. badania wpływów rosyjskich mogą zostać zaskarżone
Polityka
Sawicki o "lex Tusk": Duda wypisał się z grona demokratycznych prezydentów