Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski spodziewa się "kolejnej fali rosyjskiej agresji".
- Dziś ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę 31 czołgów Abrams, czyli równowartość jednego ukraińskiego batalionu - powiedział na konferencji prasowej Joe Biden.
- Sekretarz Austin zalecił ten krok, ponieważ zwiększy to zdolność Ukrainy do obrony swojego terytorium i osiągnięcia celów strategicznych - kontynuował amerykański prezydent.
- Czołgi Abrams są najbardziej skutecznymi czołgami na świecie, ale także są niezwykle skomplikowane w obsłudze i utrzymaniu. Dlatego też dajemy Ukrainie części i sprzęt niezbędny do skutecznego utrzymania tych czołgów na polu walki - zapowiedział Biden.
Podkreślił, że dostarczenie tych czołgów "zajmie trochę czasu", ale USA zapewnią, że ukraińskie oddziały są "w pełni przygotowane" do obsługi czołgów.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nakreślił w środę w Bundestagu czerwone linie dla dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, wykluczając dostarczenie samolotów bojowych lub rozmieszczenie wojsk lądowych.
Biden pochwalił Europę za pokazanie, że jest "w pełni zjednoczona" w pomaganiu Ukrainie w obronie jej terytorium przed rosyjskim atakiem.
Pochwalił również Niemcy za zwiększenie wsparcia dla Kijowa, po tym jak kanclerz Scholz ogłosił, że Berlin wyśle swoje czołgi Leopard 2.
"Nie ma zagrożenia ofensywnego dla Rosji"
- Wspieranie zdolności Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji, do obrony suwerenności i integralności terytorialnej jest zobowiązaniem ogólnoświatowym - przekonywał Biden.
W swoim oświadczeniu Biden podkreślił, że przekazanie abramsów nie stanowi "żadnego ofensywnego zagrożenia" dla Rosji. Dodając, że zachodnie wsparcie dla Kijowa polega na "pomocy Ukrainie w obronie i ochronie ukraińskiej ziemi".
- Gdyby rosyjskie wojska wróciły do Rosji, ta wojna skończyłaby się dzisiaj. To jest to, czego wszyscy chcemy - końca tej wojny - stwierdził.
Prezydent USA rozmawiał wcześniej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzeniem Niemiec Olafem Scholzem, premier Włoch Giorgią Meloni i premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem na temat ścisłej współpracy w zakresie wsparcia dla Ukrainy - podał Biały Dom.
Dotychczas Zachód dostarczał Ukrainie tylko poradzieckie czołgi - ponad 200 czołgów T-72 przekazała wiosną 2022 roku Ukrainie Polska.
Czytaj więcej
Wprowadzenie czołgów zachodnich, skokowo – co najmniej trzykrotnie, zwiększy potencjał ukraińskiej brygady - mówi były podpułkownik polskich wojsk pancernych, który prosi o zachowanie anonimowości.
Ukraina od miesięcy prosiła Zachód o dostawy nowoczesnych czołgów, które miałyby pomóc w przełamaniu impasu na ukraińskich frontach i umożliwić Siłom Zbrojnym Ukrainy wznowienie ofensywy.
Decyzję o wysłaniu 12 czołgów Challenger II ogłosiła już wcześniej Wielka Brytania. Polska jest gotowa - w ramach międzynarodowej koalicji - wysłać na Ukrainę 14 czołgów Leopard 2. W środę wysłanie leopardów zapowiedzieli też Niemcy.
Czytaj więcej
Czołgi Leopard 2 mogą wejść do eksploatacji na Ukrainie za ok. 3 miesiące - przekazał minister obrony Niemiec Boris Pistorius.
Rosja 24 lutego 2022 roku rozpoczęła niesprowokowaną, pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Od 2014 roku Rosja nielegalnie okupowała ukraiński Krym i wspierała prorosyjskich separatystów, którzy rozpoczęli wojnę w Donbasie.