Amerykańskie czołgi Abrams trafią na Ukrainę. Biden ogłosił decyzję

Zdecydowałem o wysłaniu 31 czołgów Abrams na Ukrainę - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Publikacja: 25.01.2023 18:05

M1 Abrams

M1 Abrams

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 336

- Dziś ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę 31 czołgów Abrams, czyli równowartość jednego ukraińskiego batalionu - powiedział na konferencji prasowej Joe Biden.

- Sekretarz Austin zalecił ten krok, ponieważ zwiększy to zdolność Ukrainy do obrony swojego terytorium i osiągnięcia celów strategicznych - kontynuował amerykański prezydent.

- Czołgi Abrams są najbardziej skutecznymi czołgami na świecie, ale także są niezwykle skomplikowane w obsłudze i utrzymaniu. Dlatego też dajemy Ukrainie części i sprzęt niezbędny do skutecznego utrzymania tych czołgów na polu walki - zapowiedział Biden.

Podkreślił, że dostarczenie tych czołgów "zajmie trochę czasu", ale USA zapewnią, że ukraińskie oddziały są "w pełni przygotowane" do obsługi czołgów.

Czytaj więcej

Kanclerz Scholz wyznaczył granice wsparcia wojskowego dla Ukrainy

Biden pochwalił Europę za pokazanie, że jest "w pełni zjednoczona" w pomaganiu Ukrainie w obronie jej terytorium przed rosyjskim atakiem.

Pochwalił również Niemcy za zwiększenie wsparcia dla Kijowa, po tym jak kanclerz Scholz ogłosił, że Berlin wyśle swoje czołgi Leopard 2.

"Nie ma zagrożenia ofensywnego dla Rosji"

- Wspieranie zdolności Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji, do obrony suwerenności i integralności terytorialnej jest zobowiązaniem ogólnoświatowym - przekonywał Biden.

W swoim oświadczeniu Biden podkreślił, że przekazanie abramsów nie stanowi "żadnego ofensywnego zagrożenia" dla Rosji. Dodając, że zachodnie wsparcie dla Kijowa polega na "pomocy Ukrainie w obronie i ochronie ukraińskiej ziemi".

- Gdyby rosyjskie wojska wróciły do Rosji, ta wojna skończyłaby się dzisiaj. To jest to, czego wszyscy chcemy - końca tej wojny - stwierdził.

Prezydent USA rozmawiał wcześniej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzeniem Niemiec Olafem Scholzem, premier Włoch Giorgią Meloni i premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem na temat ścisłej współpracy w zakresie wsparcia dla Ukrainy - podał Biały Dom.

Dotychczas Zachód dostarczał Ukrainie tylko poradzieckie czołgi - ponad 200 czołgów T-72 przekazała wiosną 2022 roku Ukrainie Polska.

Czytaj więcej

Dlaczego czołgi NATO mogą zmienić przebieg wojny na Ukrainie?

Ukraina od miesięcy prosiła Zachód o dostawy nowoczesnych czołgów, które miałyby pomóc w przełamaniu impasu na ukraińskich frontach i umożliwić Siłom Zbrojnym Ukrainy wznowienie ofensywy.

Decyzję o wysłaniu 12 czołgów Challenger II ogłosiła już wcześniej Wielka Brytania. Polska jest gotowa - w ramach międzynarodowej koalicji - wysłać na Ukrainę 14 czołgów Leopard 2. W środę wysłanie leopardów zapowiedzieli też Niemcy.

Czytaj więcej

Niemieckie czołgi Leopard mogą być na Ukrainie za trzy miesiące

Rosja 24 lutego 2022 roku rozpoczęła niesprowokowaną, pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Od 2014 roku Rosja nielegalnie okupowała ukraiński Krym i wspierała prorosyjskich separatystów, którzy rozpoczęli wojnę w Donbasie.

Polityka
Gruzja wprowadza kontrowersyjne prawo "inspirowane Rosją"
Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia
Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem