Niemieckie czołgi Leopard mogą być na Ukrainie za trzy miesiące

Czołgi Leopard 2 mogą wejść do eksploatacji na Ukrainie za ok. 3 miesiące - przekazał minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

Publikacja: 25.01.2023 14:15

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas wystąpienia w Bundestagu

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas wystąpienia w Bundestagu

Foto: Tobias SCHWARZ / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 336

Niemiecki rząd ogłosił w środę, że Niemcy przekażą Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 A6 z zasobów Bundeswehry, wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą dostarczyć Ukrainie leopardy ze swoich zapasów.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odniósł się do sprawy w niemieckim parlamencie. Rozpoczął wystąpienie od stwierdzenia, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i że rozmowa dotyczyła tego, co Niemcy robią i co planują zrobić.

Czytaj więcej

Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard

Scholz ocenił jako słuszne, że Niemcy ściśle współpracują ze swymi międzynarodowymi partnerami, by wspierać Ukrainę - finansowo, humanitarnie, ale także poprzez dostawy broni. - Teraz możemy powiedzieć, że w Europie to my i Wielka Brytania udostępniliśmy Ukrainie najwięcej broni. (...) Niemcy zawsze będą w czołówce, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy - mówił Scholz w Bundestagu, cytowany przez Deutsche Welle.

W ostatnim okresie część państw wspierających Ukrainę wywierała presję na Niemcy, by te zgodziły się na reeksport czołgów Leopard na Ukrainę. W środę kanclerz Scholz przekonywał, że jego "ostrożne" podejście było słuszne i że potrzeba było czasu na wynegocjowanie sprawy dostaw czołgów z partnerami,

- Musimy jasno dawać do zrozumienia, że zrobimy wszystko, co konieczne i możliwe, aby wesprzeć Ukrainę, ale jednocześnie by zapobiec eskalacji wojny do wojny między Rosją a NATO - podkreślił kanclerz Niemiec.

Czytaj więcej

Dlaczego czołgi NATO mogą zmienić przebieg wojny na Ukrainie?

Za przekazaniem czołgów Leopard Ukrainie od miesięcy opowiadała się opozycyjna CDU.

W środę minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że czołgi Leopard 2 mogą wejść do służby na Ukrainie za mniej więcej trzy miesiące. - Najpierw przeprowadzone zostaną szkolenia, a później czołgi zostaną wysłane do Kijowa - powiedział w rozmowie z dziennikarzami. Szef niemieckiego resortu obrony określił decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2 jako "historyczną".

Zapowiedział, że Niemcy będą rozmawiać o dalszych dostawach systemów uzbrojenia na Ukrainę.

Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego
Polityka
McCarthy wychodzi z cienia. Uchronił USA przed bezprecedensowymi zawirowaniami gospodarczymi
Polityka
Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
Polityka
Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Rosyjska Duma uchwali zakaz zmiany płci? "Unikanie mobilizacji"