Informację o sprawie przekazała ukraińska agencja Ukrinform. Jak podano, zarządzenie o zmianie związanych z Federacją Rosyjską nazw ulic w mieście Izium podpisał szef administracji wojskowej miasta. Dokument został opublikowany w mediach społecznościowych przez zastępcę mera Wołodymyra Matsokina.

Zgodnie z dokumentem, ulica Moskiewska będzie teraz nosiła nazwę Iwana Mazepy, plac Rewolucji został przemianowany na cześć Bohaterów Krut (w 1918 r. w pobliżu stacji kolejowej Kruty stoczono bitwę będącą symbolem walki o niepodległą Ukrainę).

Czytaj więcej

Kliczko: Mieszkańcy Kijowa powinni być gotowi do ewakuacji

Z pisma wynika, że ulica Łomonosowa otrzymała imię Romana Ratusznyja, który poległ w walkach pod Iziumiem w czerwcu 2022 r. W mieście pojawią się też ulice Dżochara Dudajewa i Symona Petlury.

Z dokumentu opublikowanego przez Matsokina wynika też, że w Iziumie zniknie ulica Puszkińska, która od teraz będzie ulicą Stepana Bandery.

W styczniu 1936 r. za zorganizowanie zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego Stepan Bandera został przez sąd w Warszawie skazany na karę śmierci, którą potem zamieniono na karę dożywotniego pozbawienia wolności. We wrześniu 1939 r. Bandera został wypuszczony z więzienia w związku z pogarszającą się sytuacją na froncie.

Stepan Bandera był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), od 1940 r. przywódcą frakcji OUN-B, od 1941 r. przewodniczącym Prowodu OUN-B jako odrębnej organizacji.

Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B jest odpowiedzialna za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1944-44, którego ofiarą padło około 100 tys. osób.

Izium to miasto na wschodzie Ukrainy, leży w obwodzie charkowskim. Po inwazji Rosji na Ukrainę walki o miasto toczyły się od końca lutego. Od początku kwietnia Izium był pod kontrolą sił rosyjskich. Wojska ukraińskie wkroczyły do miasta 10 września.