Polska 2050 przyjęła uchwałę o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm

Zarząd partii Polski 2050 przyjął uchwałę o uznaniu Federacji Rosyjskiej za państwo wspierające terroryzm - poinformował wiceprzewodniczący ugrupowania Michał Kobosko.

Publikacja: 02.12.2022 22:13

Polska 2050 przyjęła uchwałę o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm

Foto: mat. pras. Polski 2050 / Jarosław Barański

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 282

- Zrobiliśmy dzisiaj to, czego wczoraj nie zrobił Sejm - powiedział na konferencji prasowej Kobosko. - Przyjęliśmy uchwałę zarządu naszej partii o uznaniu Federacji Rosyjskiej za państwo wspierające terroryzm - dodał.

W czwartek do treści projektu sejmowej uchwały dotyczącej uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm Prawo i Sprawiedliwość wniosło poprawkę, która rozszerzała tekst o fragment głoszący, że Rosja jest odpowiedzialna za "katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński". Opozycja zarzuciła PiS-owi, że burzy kompromis wypracowany w kwestii uchwały i zerwała kworum, uniemożliwiając przegłosowanie uchwały.

Czytaj więcej

Oficjalnie: Jest zgoda na limit cen ropy z Rosji

- Cała wspólnota międzynarodowa powinna podpisać się pod stwierdzeniem, że Federacja Rosyjska nie prowadzi dzisiaj wojny - to nie jest wojna, w której jedna armia atakuje drugą armię i ma cele militarne, to są działania o masowym charakterze terrorystycznym, działania o charakterze masowych zbrodni wojennych, które będą we właściwym czasie osądzone - mówił w piątek Kobosko.

Pierwszy wiceprzewodniczący partii Szymona Hołowni dodał, że "Ukraina otrzyma reparacje wojenne od Federacji Rosyjskiej", a doprowadzenie do tego "powinno być celem długoterminowym działań wspólnoty międzynarodowej".

- Natomiast dzisiaj celem powinno być jasne powiedzenie: te straszliwe zbrodnie wojenne, masowe morderstwa, przemoc seksualna, tortury, to wszystko, co odbywa się od 9 miesięcy na terenie Ukrainy powinno być potępione przez całą wspólnotę międzynarodową - oświadczył wiceszef Polski 2050.

Polityka
Czy Izabela Leszczyna straci stanowisko? Jest komentarz minister zdrowia
Polityka
Bodnar: Jestem kompetencyjnie przygotowana, by zostać prezydentem Wrocławia
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Wyniki sondażu. Jest faworyt
Polityka
Wiceminister obrony chwali pomysł spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem
Polityka
Rządowe dylematy mieszkaniowe. Nowe pomysły w pakiecie