Upór Węgier, które od kilku dni blokują unijne embargo na rosyjską ropę i żądają dla siebie pozwolenia na bezterminowy sojusz energetyczny z Putinem, daje paliwo zwolennikom zmian unijnych traktatów i zniesienia weta. Nawet bowiem, jeśli Węgry zgodzą się ostatecznie na embargo, to za cenę bardzo dużych ustępstw, które będą stanowiły poważny wyłom w jednolitej do tej pory polityce sankcyjnej.
– Trzeba zreformować nasze traktaty, to oczywiste – powiedział w poniedziałek prezydent Francji. Wcześniej podobną opinię wyraził włoski premier Maro Draghi.
Pół setki propozycji
Emmanuel Macron uczestniczył w Strasburgu w wydarzeniu, które było uroczystym podsumowaniem konferencji o przyszłości Europy. To wspólna inicjatywa Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, której celem było zebranie opinii obywateli UE o pożądanych kierunkach rozwoju UE.
W toku debat organizowanych we wszystkich państwach Unii organizatorzy zebrali 49 propozycji, które mają prowadzić do ściślejszej integracji europejskiej. Realizacja części z nich wymaga rozszerzenia kompetencji UE na obszary dotąd zarezerwowane dla państw członkowskich, jak np. polityka zdrowotna, bezpieczeństwo energetyczne, polityka obronna czy zagraniczna.
Przeciwnicy
Dokładnie w dniu zamknięcia konferencji 13 państw, w tym Polska, podpisało się pod listem ostrzegającym przed zmianami traktatów.