Sondaż: Polacy dobrze oceniają działania rządu w związku z wojną na Ukrainie

Polacy pozytywnie oceniają działania gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego w związku z wojną w Ukrainie. Przychylni władzy są nawet wyborcy opozycji.

Publikacja: 11.04.2022 19:50

Premier Mateusz Morawiecki z Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej, podczas spotkania w

Premier Mateusz Morawiecki z Ursulą von der Leyen, szefową Komisji Europejskiej, podczas spotkania w Brukseli 1 marca 2022r.

Foto: AFP

Aż 50,6 proc. respondentów sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” „raczej dobrze” ocenia działania polskiego rządu na arenie międzynarodowej w związku z wojną w Ukrainie. „Zdecydowanie dobrze” działania władz w tej kwestii ocenia 14,3 proc. respondentów, a „raczej źle” jedynie 22,7 proc. i „zdecydowanie źle” tylko 6,9 proc. badanych. Zdania nie ma jedynie 5,5 proc. respondentów.

Chwalą wyborcy opozycji

Zaskoczeniem może być pozytywna ocena wyborców opozycji, z których „raczej dobrze” aktywność rządu premiera Mateusza Morawieckiego w pomocy wschodnim sąsiadom ocenia aż 43 proc. wyborców opozycji, a „zdecydowanie źle” jedynie 13 proc. badanych („raczej źle” – 36 proc., „zdecydowanie dobrze” – 6 proc.).

Nie dziwi zadowolenie ze wsparcia zwolenników rządu, którzy prawie w 100 proc. popierają działania rządu w sprawie Ukrainy (48 proc. „zdecydowanie dobrze”; 49 proc. „raczej dobrze”). – Nie zaskakują mnie te wyniki, ponieważ wszyscy nas chwalą i mówią, jak fanatycznie pomagamy – mówi dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji Batorego.

Rzeczpospolita

Podobnie widzi to prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uważa on, że wyniki sondażu pokazują, że „ocena odrywa się od ogólnych sympatii politycznych”. – Oceniane są konkretne działania, a nie sympatie polityczne – mówi i dodaje, że „mamy do czynienia z politycznym resetem”. – Ocenia się rzeczywiste działania. Nawet jeśli oceny opozycji nie są przepełnione optymizmem. Z punktu widzenia rządzących oznacza to, że nie trzeba tworzyć wewnętrznych konfliktów, żeby rząd był dobrze oceniany – twierdzi prof. Flis.

Wsparcie tymczasowe

A dlaczego ankietowani doceniają sukcesy rządu w pomaganiu uchodźcom z Ukrainy?

– Ja to wiążę nie tyle z jakimiś nadzwyczajnymi sukcesami na tym polu, ile z wyjściem rządu PiS z międzynarodowej izolacji, zwłaszcza na odcinku amerykańskim. Zwolennicy opozycji mają dodatkowo nadzieję na to, że dobra ocena ze strony Brukseli pomoże w normalizacji relacji z UE – mówi prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj więcej

Uchodźcy: 90 dni na legalizację pobytu

Podobnego zdania jest także dr Anna Materska-Sosnowska. – Gdyby respondentom zadać sprecyzowane pytania, jakie konkretnie są dokonania rządu w pomaganiu uchodźcom, mógłby pojawić się problem z odpowiedzią – mówi. – Nie rozróżniamy poziomów pomocy. Polacy nie wiedzą, za co odpowiada samorząd, za co rząd, a jak dużo robią fundacje i Polacy prywatnie. Ocena ogólna idzie na wyrost na konto polskiego rządu – stwierdza.

Naukowcy jednoznacznie przyznają, że rząd PiS dobrze spisał się na pierwszym etapie pomocy uchodźcom po agresji Rosji na Ukrainę.

– Pierwszy etap pomocy, taki jak przyznanie numeru PESEL, rząd załatwił pozytywnie. Ale co będzie dalej, gdy słaba polska ochrona zdrowia i edukacja, za którą odpowiada minister Czernek, będą musiały stanąć na wysokości zadania? – zastanawia się dr Materska-Sosnowska i dodaje, że „długoterminowe problemy są przed rządem”.

Polityczne złoto

– Niedługo zacznie się najbardziej decydująca bitwa, a jednocześnie największa bitwa pancerna w tej części świata od czasu II wojny światowej – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowego spotkania z premierem Belgii Alexandrem de Croo.

Czy PiS zbuduje polityczne poparcie na pozytywnej ocenie polskiego rządu na arenie międzynarodowej w związku z wojną w Ukrainie?

Eksperci są sceptyczni. – PiS nie zbuduje poparcia, bo nie ma wielkiego wzrostu dla partii w sondażach. PiS nie może liczyć na polityczne złoto. Kolejne decyzje rządu będą coraz trudniejsze i nie będą budowały poparcia dla partii. Gościnni Polacy będą potrzebować znaczącego wsparcia pomocy rządu, a na kolejne kroki pomocy Ukraińcom rząd PiS nie jest przygotowany – uważa dr Materska-Sosnowska.

Aż 50,6 proc. respondentów sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” „raczej dobrze” ocenia działania polskiego rządu na arenie międzynarodowej w związku z wojną w Ukrainie. „Zdecydowanie dobrze” działania władz w tej kwestii ocenia 14,3 proc. respondentów, a „raczej źle” jedynie 22,7 proc. i „zdecydowanie źle” tylko 6,9 proc. badanych. Zdania nie ma jedynie 5,5 proc. respondentów.

Chwalą wyborcy opozycji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Trzy śledcze komisje dużym obciążeniem Kancelarii Sejmu
Polityka
Sondaż: Czy Polacy chcą działania komisji ds. badania wpływów Rosji?
Polityka
Ważne regiony nadal bez nowych władz. Będą wcześniejsze wybory?
Polityka
Wybory do PE. Duda poparł kandydata PiS. "Ściskał rękę prezydentów"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Polityka
Nowe nagranie Tomasza Mraza. Marcin Romanowski: Mateusz Morawiecki chce zostać liderem łże-prawicy
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?