Orbán: Wygraliśmy, choć mieliśmy wielu przeciwników, w tym Zełenskiego

- Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Tak wielkie, że na pewno widać je z Brukseli - powiedział premier Węgier Viktor Orbán, który w przemówieniu po zwycięstwie koalicji Fidesz-KDNP w wyborach parlamentarnych na Węgrzech nawiązał m.in. do krytyki pod swoim adresem ze strony Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy.

Publikacja: 04.04.2022 01:36

Premier Węgier Viktor Orbán

Premier Węgier Viktor Orbán

Foto: Attila KISBENEDEK / AFP

Z prognozy podziału mandatów po podliczeniu ponad 90 proc. głosów oddanych w wyborach na Węgrzech wynika, że rządząca pod wodzą Viktora Orbána koalicja zachowa nie tylko władzę, ale i większość konstytucyjną.

Viktor Orbán podsumował wyniki głosowania w przemówieniu podczas wieczoru wyborczego swej formacji. - Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Tak wielkie, że widać je z Księżyca, a na pewno z Brukseli - powiedział. - Zapamiętamy to zwycięstwo do końca życia, ponieważ musieliśmy walczyć z wieloma przeciwnikami - podkreślił lider Fideszu, wymieniając w tym kontekście m.in. krajową i międzynarodową lewicę, "biurokratów z Brukseli" oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Nigdy nie mieliśmy tak wielu przeciwników jednocześnie - mówił premier Węgier.

Czytaj więcej

Niepełne wyniki wyborów na Węgrzech: Orbán zachowa większość konstytucyjną

- Cały świat mógł dziś wieczorem zobaczyć w Budapeszcie, że polityka chadecka, polityka konserwatywna, polityka nacjonalistyczna wygrały - powiedział Orbán. - Naszym przesłaniem dla Europy jest to, że to nie przeszłość, lecz przyszłość. To będzie nasza wspólna europejska przyszłość - dodał.

Po inwazji Rosji na Ukrainę jednym z głównych tematów kampanii wyborczej na Węgrzech była polityka wschodnia Budapesztu. Viktor Orbán mówił, że w wojnie Rosji z Ukrainą "Węgry są po węgierskiej stronie". - Jesteśmy w niebezpiecznej sytuacji, ale stoimy po stronie Węgier i patrzymy na sytuację węgierską głową i z węgierskiej perspektywy - zaznaczał. Premier Węgier opowiadał się przeciwko angażowaniu węgierskich wojsk oraz broni w konflikt, poparł większość sankcji na Rosję, ale opowiedział się przeciwko wprowadzeniu embarga na gaz i ropę z Rosji, z której Węgry importują większość tych surowców.

W niedawnym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że Viktor Orbán "jest niemal jedynym w Europie, który otwarcie popiera (prezydenta Rosji Władimira - red.) Putina". Dodał, że ze strony Węgier "nie widać żadnego wysiłku, by zatrzymać wojnę".

Czytaj więcej

Zełenski o Orbánie: Brakuje mu uczciwości. Być może zgubił ją gdzieś w kontaktach z Moskwą

- Cała Europa chce pokoju. (...) Dlaczego więc Budapeszt jest przeciwny całej Europie, wszystkim cywilizowanym krajom? Po co? - kontynuował. Ocenił, że Orbánowi brak uczciwości. - Być może zgubił ją gdzieś w kontaktach z Moskwą - powiedział Zełenski.

Polityka
Kosowo. Żołnierze NATO ranni w starciach z serbskimi demonstrantami
Polityka
Nad Bosforem bez zmian
Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym
Polityka
Reuters o "lex Tusk": Polska opozycja mówi o "polowaniu na czarownice"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Kreml o "próżni" w kontroli zbrojeń. „To nie wina Rosji”
Polityka
AP: Prezydent Duda podpisał ustawę wymierzoną w lidera opozycji, Tuska