Agencja powołuje się na źródła zbliżone do Roskomnadzoru. - Najpewniej do końca tygodnia YouTube będzie już zablokowany - powiedział informator RIA Nowosti.

- Wiem, że serwis YouTube już powinien być zablokowany, ale przydarzyła się Meta (blokada dostępu do Instagrama - red.) i jestem pewien, że dlatego wprowadzenie blokady na YT zostało po prostu opóźnione, żeby nie było wszystkiego na raz - dodał informator agencji. Jak podaje RIA, zasugerował, że blokada dostępu do YouTube może zostać wprowadzona w Rosji jeszcze w piątek.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Brytyjski raport wywiadowczy: Wojska rosyjskie mają problem z logistyką

Państwowy regulator mediów i Internetu w Rosji, Roskomnadzor, najpierw ograniczył, a następnie zablokował dostęp do serwisu Instagram w Rosji. Zablokowano także możliwość korzystania z Facebooka.

Jak informowano wcześniej, Roskomnadzor zażądał, aby amerykańska firma Google, która jest właścicielem serwisu YouTube, "zatrzymała rozprzestrzenianie gróźb" wobec Rosjan. Urząd twierdzi, że Rosjanom pokazywane są złośliwe reklamy na YouTube, w tym te z "wezwaniami do wyłączenia komunikacji kolejowej" w Rosji i na Białorusi. "Działania administracji YouTube mają charakter terrorystyczny i zagrażają życiu i zdrowiu obywateli Rosji" – głosił komunikat Roskomnadzoru.

Czytaj więcej

Roskomnadzor oskarżył YouTube o „akty o charakterze terrorystycznym”

Urząd uważa, że amerykańskie media społecznościowe stały się platformami "ataków informacyjnych na Rosję" – pisała niezależna "Nowaja Gazieta". Według urzędu są to "ataki o charakterze terrorystycznym".

We wtorek przewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. Polityki Informacyjnej Aleksander Chinsztejn oświadczył, że Roskomnadzor będzie wciąż blokował możliwość korzystania z VPN w Rosji. Za pomocą VPN można uzyskać dostęp do treści objętych blokadą regionalną - Rosjanie używają takich serwisów, by korzystać np. z zablokowanego w ich kraju Instagrama. Chinsztejn powiedział, że zablokowano 20 popularnych w Rosji usług VPN, a kolejne będą blokowane.