Reklama
Rozwiń

Szwajcarskie media nie dostaną publicznych pieniędzy. Obywatele wyrazili sprzeciw

Szwajcarzy w referendum odrzucili plan przekazywania mediom co roku subwencji przekraczającej 150 milionów franków (652 mln zł).

Publikacja: 13.02.2022 18:39

Szwajcarskie media nie dostaną publicznych pieniędzy. Obywatele wyrazili sprzeciw

Foto: Adobe Stock

zew

W czerwcu w Szwajcarii uchwalono przepisy, według których każdego roku media miały otrzymywać coroczną dotację, z której na wsparcie dostarczania gazet porannych oraz media internetowe miało pójść 70 mln franków. Przeciwnicy tej inicjatywy zebrali wystarczająco dużo podpisów, by sprawa została poddana głosowaniu powszechnemu. Według sondażu exit poll dla nadawcy SRF, 56 proc. uczestników referendum sprzeciwiło się dotowaniu mediów.

Przeciwnicy przepisów podkreślali, że subwencja będzie marnotrawstwem pieniędzy podatników, na którym zyskają duże koncerny medialne i potentaci medialni. Według oponentów ustawy, zaszkodziłaby ona dziennikarskiej niezależności, ponieważ zależne od rządowej dotacji media byłyby mniej skłonne do krytykowania władz. Przeciwnicy subwencji zaznaczali też, że wprowadzałaby ona dyskryminację, ponieważ nie skorzystałyby z niej bezpłatne gazety.

Czytaj więcej

Szwajcaria: Do legalnej zmiany płci wystarczy wizyta w USC

"Media dotowane przez państwo to media pod kontrolą. Jak mówi przysłowie: nie kąsa się ręki, która karmi" - stwierdzili przeciwnicy subwencji zaznaczając, że duże sieci wydające gazety drukowane w 2020 r. odnotowały zyski wynoszące ponad 300 milionów franków.

Zwolennicy dotacji utrzymywali, że dziennikarstwo, szczególnie lokalne, powinno być uznane za usługę publiczną. "Grupy medialne walczą o przetrwanie. Przychody z reklam w prasie drukowanej nie przestają spadać lub są pochłaniane przez gigantów takich jak Facebook i Google, a wpływy z subskrypcji nie wystarczają" - twierdziła przed referendum partia Zieloni.

Zwolennicy dotacji zwracali uwagę, że od 2003 r. w Szwajcarii przestało istnieć ponad 70 gazet, a przychody z reklam we wszystkich tytułach drukowanych spadły w latach 2016-2020 o 42 proc.

Polityka
Donald Trump: Groziłem Władimirowi Putinowi zbombardowaniem Moskwy
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Polityka
Czy grozi nam nowy Czarnobyl? Dyrektor MAEA uspokaja
Polityka
Czy w Moskwie pojawi się w końcu pomnik Stalina?
Polityka
Donald Trump zmienił zdanie w sprawie Ukrainy. Jak wyglądały kulisy decyzji?
Polityka
Netanjahu chce Nobla dla Trumpa. A czego chce dla Strefy Gazy?