Decyzja Kaczyńskiego to efekt upublicznienia nagrania rozmowy dwóch dolnośląskich działaczy PiS przez telewizję Dami. Rozmowa dotyczyła przejęcia władzy w regionie przez Kamila Zielińskiego, uważanego za człowieka szefa KPRM Michała Dworczyka. Część działaczy przeciwnych tej nominacji skierowała petycję do Jarosława Kaczyńskiego.

Dowiedz się więcej: „Tacy sami jesteśmy jak ci w PO czy SLD”. Nagrano działaczy PiS

Nagranie zawiera zapis rozmowy Bartłomieja Grzegorczyka (były doradca wicewojewody) i Janusz Czyża (ojczym Kamila Zielińskiego) z Radosławem Łozińskim, który podpisał się pod petycją do prezesa PiS. Podczas nagranej rozmowy pada wiele ostrych słów. – Ja doceniam, że jesteś odważny chłop i nie spier… jak reszta, ale nie prowokuj, bo, k…, człowieku, zniszczą cię - mówi Czyż. – Jeden dał ci pracę, drugi może ci ją odebrać - wtórował mu Grzegorczyk.

Po godz. 15.00 Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS, poinformował na Twitterze, że „na wniosek Pełnomocnika Okręgowego PiS okręgu nr 2 w Wałbrzychu Michała Dworczyka decyzją prezesa PiS z dnia 12 stycznia 2021r. nastąpiło rozwiązanie organizacji terenowej PiS miasta Wałbrzych oraz wykluczenie wszystkich członków PiS w mieście Wałbrzych”

Pod dokumentem, opublikowanym przez Sobolewskiego, podpisał się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak stwierdzono w decyzji, wchodzi ona w życie z dniem podjęcia.

Decyzję prezesa Prawa i Sprawiedliwości skomentował na Twitterze Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej. „Dziękujemy, że prezes Kaczyński rozwiązał wałbrzyskie struktury PiS i wyrzucił wszystkich członków z partii. Wałbrzych stał się od tego momentu lepszym miejscem na świecie. Ale rozliczenia wymagają szefowie stojący za brutalnymi porachunkami a groźbami ma zająć się prokuratura” - napisał.