Decyzją prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego poseł Zbigniew Girzyński został zawieszony w prawach członka PiS. Decyzja ma związek z publikacją toruńskiego dziennika "Nowości". Gazeta napisała, że Girzyński mógł zostać zaszczepiony przeciw COVID-19 jako pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dowiedz się więcej:

Minister zdrowia o szczepieniu Girzyńskiego: Nieakceptowalne
Girzyński: Nie zaszczepiłem się poza kolejnością. Postępowałem zgodnie z zasadami
Zbigniew Girzyński zawieszony w prawach członka PiS

Polityk potwierdził, że został zaszczepiony. W wystosowanym oświadczeniu Girzyński napisał, że otrzymał od rektora toruńskiej uczelni list z informacją o możliwości objęcia pracowników UMK szczepieniami przeciw COVID-19. Dodał, że "zgodnie z wytycznymi z Ministerstwa Zdrowia" otrzymał "stosowne skierowanie oraz termin i miejsce szczepienia wystawione przez Ministerstwo Zdrowia" na internetowym koncie pacjenta. "Nikogo o żadne pierwszeństwo w kolejce nie prosiłem i w żadnym wypadku nie zaszczepiłem się poza kolejnością. Postąpiłem od A do Z zgodnie z obowiązującym mnie prawem i w myśl  zaleceń władz Uczelni, która jest moim podstawowym miejscem pracy" - podkreślił.

Czytaj także: Minister zdrowia: Jestem przeciwnikiem otwarcia hoteli

Komentując sytuację minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że doszło do naruszenia zasad Narodowego Programu Szczepień. - To naruszenie wystąpiło najprawdopodobniej na Uniwersytecie Toruńskim, który - chcę zaznaczyć wyraźnie - ma w strukturze wydziały medyczne - dodał.

Zbigniew Girzyński w mediach społecznościowych zamieścił w środę e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19, na którym widnieje data wystawienia 31 grudnia 2020 r.

"Aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości. Z realizacją skierowania zwlekałem na ewentualne doprecyzowanie przepisów. Stało się to 14 stycznia 2021 r." - napisał dodając, że "dopiero po" tej dacie zrealizował skierowanie, zarejestrował się przez portal pacjent.gov.pl i otrzymał termin szczepienia.

Czytaj także: Czy szczepionka przeciw COVID-19 zatrzymuje transmisję wirusa? Niedzielski: Nie ma dowodów

Girzyński zwrócił uwagą na rozporządzenie Rady Ministrów z 14 stycznia, w którym zawężono grupę pracowników akademickich, którzy mogą się zaszczepić. Paragraf 2 rozporządzenia głosi: "Osoby, którym przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie ochronne przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu".

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Rzecznik UMK powiedział w Polsat News, że uniwersytet nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie szczepień.