Jeszcze zanim Szymon Hołownia zaprezentował na konferencji prasowej swoje propozycje dotyczące Kościoła i państwa, to liderzy Platformy Obywatelskiej zaapelowali do rządu o otwarcie gospodarki w ścisłym reżimie sanitarnym. Borys Budka i jego ludzie pojawili się przed jedną z warszawskich restauracji w centrum. – Ten apel, jak i wczorajsza konferencja o komisji śledczej badającej walkę z pandemią, nasze przesłanie o braku 15 mln szczepionek czy własne pomysły na poprawienie Narodowego Programu Szczepień to swoiste preludium do dalszych działań politycznych i programowych – mówi polityk z zarządu PO. Z naszych informacji wynika, że KO od blisko czterech tygodni pracuje nad pomysłami i inicjatywami, które mają rozkręcić nowy sezon polityczny.

Dzień Platformy uzupełnia panel think tanku PO, Instytutu Obywatelskiego „Polska bez smogu" z udziałem ekspertów oraz lidera ugrupowania Borysa Budki. Kolejne wydarzenia i projekty są cały czas przygotowywane.

Platforma cały czas kontroluje też wydarzenia związane z pandemią, szczególnie ze szczepionkami. We czwartek posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński spotkali się z koordynatorem programu szczepień, szefem KPRM Michałem Dworczykiem.

Hołownia debatuje

„Państwo i Kościół na swoje miejsca" – to propozycja Szymona Hołowni dotycząca zmiany i uporządkowania relacji państwo–Kościół. Co proponuje lider ruchu Polska 2050? Między innymi likwidację Funduszu Kościelnego i zastąpienie go odpisem podatkowym. – I państwo będzie lepsze i Kościół odzyska wolność prowadzenia swojej misji w spluralizowanym społeczeństwie – mówił Hołownia o swoim programie.

Lider ruchu zapowiedział m.in. kodeks dobrych praktyk dla pracowników administracji. – Konieczna jest całościowa kontrola przepływów finansowych między państwem a Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi – mówił Hołownia, zapowiadając, że taki pilny audyt powinna przeprowadzić Najwyższa Izba Kontroli. Hołownia chce też ograniczenia liczby kapelanów – tylko do policji, straży granicznej i wojska. Jego plan zakłada też zmiany w nauczaniu religii w szkołach i np. umożliwienie wypisania się z religii uczniom już od 15. roku życia. Hołownia chce też usunięcia oceny z religii ze świadectwa szkolnego. – Uważamy, że o sposobie i wymiarze nauczania religii w szkołach powinien decydować nie minister, a oddanie tej kwestii społeczności szkolnej – powiedział Hołownia.

Jeśli chodzi o pedofilię w Kościele, to Hołownia chciałby zobowiązać Komisję ds. pedofilii do przygotowania szczegółowego raportu oraz powołania w Prokuraturze Krajowej specjalnej grupy, która będzie się zajmowała tylko ściganiem tego typu przestępstw.

KP konsultuje

Jak wynika z naszych informacji, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz od kilku miesięcy regularnie, zwykle co tydzień, rozmawia z przedsiębiorcami, głównie w trakcie spotkań online. Koalicja Polska, w skład której wchodzi PSL, UED oraz konserwatyści i kilka mniejszych podmiotów, pokazuje kolejne projekty dotyczące przedsiębiorców, jak np. zmiany zasad pokrywania kosztów zwolnienia lekarskiego, które ma przejąć ZUS. W czwartek, podobnie jak wcześniej, lider PSL wezwał też do otwarcia gospodarki z zachowaniem reguł sanitarnych. Z naszych rozmów wynika, że w Koalicji Polskiej-PSL od kilku tygodni trwają też prace zespołów programowych. Kosiniak-Kamysz już wcześniej zapowiedział „nową umowę społeczną". Swoje propozycje składa też Lewica. W środę poseł Krzysztof Śmiszek złożył w Sejmie projekt ustawy, który zakazuje państwu przekazywania ziem Kościołowi w ramach rekompensaty.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ