Chodzi o osoby w wieku od 25 do 29 lat, które są zaliczane do kategorii osób, nie będących - z różnych powodów - w stanie podjąć pracy w pełnym zakresie (to kategoria określana w Danii jako aktivitetsparat).
Obecnie osoby takie otrzymują świadczenia socjalne trzy razy wyższe, niż osoby zaliczone do kategorii jobparat - czyli mogące podjąć regularną pracę - wynika z analiz liberalnego thinktanku Cepos.
Bezrobotne osoby, uznane za zdolne, do pracy otrzymują miesięcznie 3500 koron (ok. 500 dolarów), podczas gdy ich niemogący podjąć pracy w pełnym zakresie rówieśnicy mogą liczyć na 11100 koron (1590 dolarów) miesięcznie - wynika z raportu Cepos. Osoba zdolna do pracy może otrzymać wyższe świadczenie (7200 koron - ok. 1030 dolarów), jeżeli mieszka bez rodziców.
Cepos wylicza, że obecnie ok. 43 tysięcy osób poniżej 30 roku życia otrzymuje świadczenia dla bezrobotnych. 61 proc. z nich należy do kategorii aktivitetsparat.
Osoby należące do tej kategorii uznaje się za niezdolne tymczasowo do pracy na pełen etat (ze względów socjalnych, lub przez wzgląd na brak kwalifikacji). Wsparcie finansowe ma pomóc im w zmianie tego stanu rzeczy.