<p><iframe src="http://get.x-link.pl/696df34d-46ca-42d6-1eed-b76f684ec758,54bfbe3e-1621-e3b6-296f-0adeb3a8bd3c,embed.html" width="100%" height="365" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen=""></iframe> </p>
Poseł PO Jan Grabiec, szef IBRiS Marcin Duma i Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", byli gośćmi Zuzanny Dąbrowskiej w poniedziałkowym programie #RZECZoPOLITYCE.
Aktualizacja: 29.05.2017 06:43 Publikacja: 29.05.2017 04:17
Foto: Fotorzepa
<p><iframe src="http://get.x-link.pl/696df34d-46ca-42d6-1eed-b76f684ec758,54bfbe3e-1621-e3b6-296f-0adeb3a8bd3c,embed.html" width="100%" height="365" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen=""></iframe> </p>
„Spór Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską wokół losów Izby Dyscyplinarnej czyni z koalicji rządzącej chyba najdroższą w historii. Przez nich bowiem, do dziś nie otrzymaliśmy środków z europejskiego Funduszu Odbudowy. Ale wiele wskazuje na to, że polski KPO zostanie zaakceptowany przez KE, bo między koalicjantami dojdzie do jakiegoś – zagmatwanego – porozumienia” – mówi Zuzanna Dąbrowska, redaktorka „Rzeczpospolitej”.
Nowe przepisy znacząco zmieniają dotychczasową ustawę regulującą te zagadnienia i poszerzają zakres podmiotów zobowiązanych do jej stosowania. Wprowadzają wiele zmian, w założeniu korzystnych dla nabywców.
Nie chciałbym, żeby w Polsce były drugie Węgry, czyli żeby doszło do zmiany ordynacji wyborczej, tylko po to, żeby rządzący mogli wygrywać wybory - podkreślił Dariusz Wieczorek, sekretarz klubu Nowej Lewicy w Sejmie, w rozmowie z Michałem Kolanko.
Rosjanie nie mogą sforsować Dońca Siewierskiego, nie mogą wyprowadzić uderzenia z południa na północ, zatem ograniczyli się do uderzeń od wschodu - mówił w TVN24 o przebiegu działań wojennych w Donbasie były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.
- Szósty pakiet sankcji nie jest jakoś szczególnie drastyczny dla Rosji. - Gdyby te sankcje wprowadzono przed 24 lutego, to być może Putin by się zawahał, bo zobaczyłby, że UE i świat Zachodu nie żartują - uważa europoseł Adam Bielan.
Transakcje fuzji i przejęć są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej. Są sposobem na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa, przychodów czy udziału w rynku.
Ponad 90 proc. ludzi (w Polsce) ma przeciwciała: albo ze szczepień, albo z przechorowania, albo z kontaktu. My mamy poziom wyszczepienia mniej więcej taki, jaki mają USA - mówił w rozmowie z RMF FM prof. Andrzej Horban, szef Rady ds. COVID-19.
Nikt nie mógł sobie wyobrazić, że ta wojna będzie tak okrutna - powiedziała Olga Tokarczuk podczas Międzynarodowego Festiwalu Pisarzy w Jerozolimie.
Ministerstwo Obrony Ukrainy: „W Mariupolu rosyjscy okupanci na zmianę gwałcili kobietę przez kilka dni na oczach jej sześcioletniego syna. Kobieta później zmarła z powodu obrażeń. Jej syn osiwiał".
Odkurzona po upadku ZSRR idea eurazjatyckiego państwa ma ogromny potencjał dostarczania Rosji antyzachodnich rozwiązań ustrojowych.
Zachowania konsumpcyjne osób w wieku 55+ w ostatnich dwóch, trzech latach mocno się zmieniły - mówi ekonomista Łukasz Wojciechowski.
Z niecierpliwością czekam na dzień, kiedy będę potrafił uwolnić się od obsesji tej wojny. Na razie to niemożliwe. Zasypiam i budzę się z pytaniem, co wydarzyło się za naszymi granicami. Nawet w środku nocy sięgam nerwowo po telefon i sprawdzam, co nowego. Które demony obudzono, a których jeszcze nie. Jaka wydarzyła się groza. Co nas czeka.
Nasi konserwatyści, nie wierząc już w istnienie wyobraźni metafizycznej, wywieszają białą flagę i uciekają ku wygodnej przystani wewnętrznej emigracji. Jan Maciejewski, jak rasowy kontrrewolucjonista, przeciwnie, idzie dalej w głąb ciemności.
To było jakieś 15 lat temu. Miałem zrobić wywiad na temat bieżącej polityki z pewnym zacnym, wtedy dobiegającym pięćdziesiątki profesorem filozofii. Rozmawialiśmy w Łazienkach Królewskich, a jego analizy i diagnozy były zaskakująco trafne. Na koniec, już po wyłączeniu dyktafonu, zadałem mu pytanie, ile czasu spędza nad lekturą gazet i portali. Odpowiedź mnie wtedy zaskoczyła. – Wcale. Nie czytam „bieżączki", a o tym, co naprawdę ważnego się wydarzyło, informuje mnie żona. I nie zdarza się to częściej niż raz, najwyżej dwa razy w tygodniu – odpowiedział ów profesor. Teraz już rozumiem, że to właśnie odsiew informacji ważnych od tego, co jest medialną pianą pozbawioną wartości (choć niewątpliwie oglądaną i czytaną przez odbiorców, a więc przynoszącą zyski), powodował, że ów profesor miał tak trafne analizy.
Sama nie jestem może zbyt skromna, niewidzialną osobą, ale tyle przebywałam z ludźmi, którzy takimi byli, że umiem przynajmniej zobaczyć różnicę między przyzwoitym i nieprzyzwoitym mówieniem o swoich zaletach – i ocenić, kto niezasłużenie pcha się do przodu (na szkło, jak się dziś mówi), a kto stoi z tyłu bez potrzeby wypychania się naprzód. Napaść Rosji na Ukrainę, wojna i miliony uchodźców stworzyły szczególną sytuację. Z jednej strony – jak wiemy – ogromne rzesze obywateli indywidualnie i w ad hoc stworzonych oddolnie strukturach zaczęły bezinteresownie pomagać Ukraińcom. Władze państwowe i lokalne też w dużej mierze stanęły na wysokości zadania. Ale zaczął się już podział na mniej i bardziej skromnych.
W połowie drugiej dekady XXI wieku skierowana przeciwko Zachodowi koalicja konfucjańsko-prawosławna stała się faktem.
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że w najbliższym czasie zakończy się proces ewakuacji wszystkich ukraińskich obrońców z zakładów Azowstal w Mariupolu.
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. W poniedziałek ma zapaść pierwszy wyrok w procesie o zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjską armię na Ukrainie - 21-letniemu Wadimowi Sziszimarinowi grozi dożywocie.
Europejska giełda energii Nord Pool od niedzieli przestaje handlować rosyjskim prądem. Koncern Inter RAO, który jest jedynym operatorem eksportu i importu energii elektrycznej w Rosji, nie może już brać udziału w handlu.
Trzykrotny premier Włoch w piątek wyraził swój sprzeciw wobec wysyłania broni na Ukrainę.
Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat poprawek sejmowej komisji do swojego projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym.
Kanadyjski rząd zdecydował, że jego kraj dołączy do państw, w których technologie Huawei i ZTE nie będą stosowane w sieciach komórkowych 4G i 5G.
WIG20 piątkową sesję zakończył 0,35 proc. nad kreską. Bilans całego tygodnia również wypada na plus. Indeks zyskał 1 proc.
Obwód kaliningradzki – rosyjska wyspa w Unii Europejskiej, granicząca z Polską i Litwą – wciąż otrzymuje komponenty do przemysłu motoryzacyjnego i towary spożywcze z terenu Unii. Nie może natomiast nic wysłać za granicę. Rosjanie winią Polaków, a chwalą Niemców.
Rekonstrukcja zniszczonego przez Rosjan w Hostomelu Ana-225 „Marzenie”, a w praktyce zbudowanie drugiego egzemplarza maszyny, to „już nie tylko kwestia samej budowy, ale ambicji i wizerunku Ukrainy” - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Przejecie Maczfit było początkiem podboju sektora. Teraz grupa uruchamia spółkę, która chce zajmować się usługami logistycznymi dla innych firm cateringowych.
Range Rovera przedstawił trzecią generację modelu Sport. Tym razem model dostępny będzie model z hybrydą plug-in, który ma elektryczny zasięg wynoszący ponad 100 km. Ale również z silnikiem V8.
To było trochę jak cenzura prewencyjna, choć może bliższe duchowi naszych czasów byłoby określenie „filtr rodzicielski". Zwał jak zwał, fakty są takie, że cały wieczór przesiedziałem nad książką dla dzieci. Samotnie, dodajmy, kiedy właściwi jej adresaci dawno już zasnęli. Jeśli coś mnie usprawiedliwia, to może tylko ta okoliczność, że historia filozofii dla siedmiolatków to nie taka znowu błaha lektura. I chociaż pojawiła się ona pod naszym dachem jako prezent, to postanowiłem złamać regułę dobrego wychowania i popatrzeć darowanemu Sokratesowi w zęby.
Tej książki raczej nie pochwali prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, czy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pierwszy określa oficerów PRL-owskiego wywiadu pachołkami ZSSR, a drugi sprawił, że obcięto im emerytury. Tymczasem to ci ludzie oraz dyplomaci odegrali w okresie transformacji kluczową rolę we wstąpieniu Polski do NATO i dzięki nim staliśmy się kluczowym sojusznikiem USA w regionie. O nich jest właśnie książka „Pozdrowienia z Warszawy".
Sportowiec i lekkoatleta Piotr Lisek poleca w "Plusie Minusie".
Ministerstwo Obrony Ukrainy: „W Mariupolu rosyjscy okupanci na zmianę gwałcili kobietę przez kilka dni na oczach jej sześcioletniego syna. Kobieta później zmarła z powodu obrażeń. Jej syn osiwiał".
Ignacy Gogolewski i Jerzy Trela: dwaj aktorzy naprawdę wielkiego formatu. Dwaj odtwórcy postaci Gustawa Konrada w legendarnych mickiewiczowskich „Dziadach". Gogolewski w pierwszej powojennej inscenizacji Aleksandra Bardiniego. Trela w równie legendarnej Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze. Obaj dźwignęli polski romantyzm na wyżyny. I teraz obaj odeszli w roku ogłoszonym przez ministra kultury Rokiem Romantyzmu. Odeszli tego samego dnia 15 maja.
Odkurzona po upadku ZSRR idea eurazjatyckiego państwa ma ogromny potencjał dostarczania Rosji antyzachodnich rozwiązań ustrojowych.
Podobno istnieje tylko kilka pierwotnych historii. Nie ma zgody co do tego, ile ich jest. Niektórzy twierdzą, że siedem, inni, że mniej albo więcej. Przyjmijmy, że można je policzyć na palcach obu dłoni. Wszystkie inne są wtórne. Opowiadają te same historie, tylko inaczej. Zmieniają się bohaterowie, scenerie, czasy, formy, nawet zasady, ale ciągle są to opowieści o tym samym. Nie przeszkadza to ich prawnukom, licznym literackim mutacjom opowiedzieć to samo, ale w inny fascynujący sposób. I tak jest z serialem „Ozark". To opowieść aż nadto znana. Historia o drodze do zła. Ale za to jak wciągająco opowiedziana.
Marzec 1968. Miesiąc i rok, którego nie da się zapomnieć. Minęły 54 lata. Szwedzi to naród wspaniały, ale małomówny. Dlatego, żeby sobie pogadać w miłej atmosferze przy kawie, jeździmy do Polski.
Zachowania konsumpcyjne osób w wieku 55+ w ostatnich dwóch, trzech latach mocno się zmieniły - mówi ekonomista Łukasz Wojciechowski.
Z niecierpliwością czekam na dzień, kiedy będę potrafił uwolnić się od obsesji tej wojny. Na razie to niemożliwe. Zasypiam i budzę się z pytaniem, co wydarzyło się za naszymi granicami. Nawet w środku nocy sięgam nerwowo po telefon i sprawdzam, co nowego. Które demony obudzono, a których jeszcze nie. Jaka wydarzyła się groza. Co nas czeka.
Kilka lat temu Jakub Żulczyk wynajmował mieszkanie, w którym wcześniej mieszkała Dorota Masłowska. To ona dała ogłoszenie, podając numer telefonu Żulczyka: „Uczę polskiego z amerykańskim akcentem".
Nasi konserwatyści, nie wierząc już w istnienie wyobraźni metafizycznej, wywieszają białą flagę i uciekają ku wygodnej przystani wewnętrznej emigracji. Jan Maciejewski, jak rasowy kontrrewolucjonista, przeciwnie, idzie dalej w głąb ciemności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas