Rząd PiS:

Prezes Rady Ministrów: Mateusz Morawiecki

Wiceprezes Rady Ministrów: Beata Szydło

Minister kultury i dziedzictwa narodowego: Piotr Gliński

Minister nauki i szkolnictwa wyższego: Jarosław Gowin

Minister infrastruktury: Andrzej Adamczyk

Minister sportu i turystyki: Witold Bańka

Minister finansów: Teresa Czerwińska

Minister spraw wewnętrznych i administracji: Mariusz Błaszczak - > Joachim Brudziński

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej: Marek Gróbarczyk

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: Krzysztof Jurgiel

Minister obrony narodowej:  Antoni Macierewicz - > Mariusz Błaszczak

Minister zdrowia: Konstanty Radziwiłł -> Łukasz Szumowski

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej: Elżbieta Rafalska

Minister cyfryzacji: Anna Streżyńska - >

Minister przedsiębiorczości i technologii: Jadwiga Emilewicz

Minister środowiska: Jan Szyszko - > Henryk Kowalczyk

Minister energii: Krzysztof Tchórzewski

Minister spraw zagranicznych: Witold Waszczykowski - > Jacek Czaputowicz

Minister edukacji narodowej: Anna Zalewska

Minister sprawiedliwości: Zbigniew Ziobro

Minister - członek Rady Ministrów: Mariusz Kamiński

Minister - członek Rady Ministrów: Beata Kempa

18:50

Na godz. 19.00 zaplanowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Informację tę już w ciągu dnia potwierdził przewodniczący klubu Ryszard Terlecki.

To pierwsze rozmowy w takim składzie po rekonstrukcji rządu, którą przeprowadził Mateusz Morawiecki. Spotkanie odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.

 

18:40

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki przybył już do Brukseli. Na godz. 20.00 planowane jest spotkanie szefa polskiego rządu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem i wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. praworządności oraz relacji na linii Warszawa-Bruksela.

 

18:26

- Jesteście w dobrych rękach - pisze do służb mundurowych odchodzący z MSW minister Mariusz Błaszczak.

18:17

Dlaczego z odwołania ministrów nie ma żadnych zdjęć, w przeciwieństwie do uroczystości powołania nowych? - pyta Tomasz Krzyżak, szef działu krajowego "Rzeczpospolitej".

17:55

"Żaden minister w tak krótkim czasie nie zrobił tak dużo dla polskiej służby zdrowia" - ocenił odchodzącego ministra Konstantego Radziwiłła marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Zobacz » Karczewski o Radziwille: Żaden minister nie zrobił tak dużo

 

17:30

"Kończ Waszcz, wstydu oszczędź - od co najmniej roku, na korytarzach Ministerstwa Spraw Zagranicznych powtarzali tę frazę zarówno beneficjenci jak i ofiary dobrej zmiany w resorcie" - pisze Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie i w Armenii.

Przeczytaj » MSZ: Bilans po Witoldzie Waszczykowskim

17:15

- Chciałem podziękować panu ministrowi Macierewiczowi za wysiłki podjęte w ciągu ostatnich dwóch lat i zapewnić, że te działania będą kontynuowane - powiedział nowy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przejmując obowiązki od Antoniego Macierewicza. - Cel jest ten sam: chodzi o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Chodzi o to, żeby Polska mogła się obronić przed najeźdźcami, przed tymi, którzy Polsce źle życzą - podkreślił Błaszczak.

 

17:12

"Notujemy - rząd fotografuje się na tle flag Unii Europejskiej" - zauważa wicenaczelny "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński.

17:00

Odchodzący minister Macierewicz ocenił, że "to właśnie WOT sprawiły że armia polska ma dzisiaj tak wielkie zaufanie społeczne". - To właśnie wielka praca oficerów i żołnierzy, która doprowadziła do tak wysokiego profesjonalizmu polskiej armii, sprawiła, że armia jest silna, ale i szanowana na całym świecie. Ale żaden szacunek na zewnątrz, żadne podziwy, oklaski i podziękowania zewnętrzne nie są warte jednej łzy polskiego obywatela, słów podziękowania, które płyną od Polaków wiedzących, że ich obronicie – mówił odwołany szef MON.

 

16:38

- Jedną z istotnych decyzji, która przekonała naród, że Wojsko Polskie jest nie od parady, ale od walki i obrony, jest przesunięcie sił na Wschód, gdzie grozi nam prawdziwie niebezpieczeństwo. Nie było łatwo ją zrealizować - podkreślił Antoni Macierewicz.

 

16:33

Dotychczasowy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przekazuje obowiązki nowemu szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi. - Żołnierze, w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniliście armię i Polskę. Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpieczni. Ten wielki wysiłek, dzięki któremu tego dokonaliście, jest godny szacunku - podkreślił w czasie przemówienia Macierewicz.

 

16:27

"Panom ministrom Janowi Szyszko,Witoldowi Waszczykowskiemu i niezłomnemu Antoniemu Macierewiczowi, których - niestety - służby i lewactwo znowu pokonały, za ich służbę Polsce, moi Wyborcy i ja - dziękujemy" - stwierdziła Krystyna Pawłowicz, komentując zmiany w rządzie.

Przeczytaj » Pawłowicz: Służby i lewactwo pokonały Macierewicza

 

16:04

- Pierwsze moje kroki w tym tygodniu to zorientowanie się w funkcjonowaniu resortu, ustalenie współpracy z osobami które konstytucyjne zajmują się sprawami zagranicznymi, przede wszystkim z premierem Morawieckim i prezydentem Dudą. Dzisiaj mieliśmy wspólne spotkanie na ten temat – powiedział Jacek Czaputowicz, nowy minister spraw zagranicznych. – Chciałbym zrealizować pierwszą wizytę w Bułgarii w przyszłym tygodniu, (…) chciałbym udać się także do Berlina na spotkanie z szefem niemieckiego MSZ – dodał.

 

15:47

Dobra wiadomość: wreszcie zwolniono polskiego ministra obrony Macierewicza - "antyrosyjskiego" fanatyka z dziwacznymi rosyjskimi powiązaniami - komentuje na Twitterze Anne Applebaum, żona byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. - Pytanie teraz brzmi, czy jego następca (Mariusz Błaszczak - przyp. red.) może naprawić szkody, które (Macierewicz) wyrządził polskiej armii - dodaje publicystka.

15:42

- Do tego musiało dojść i to wiele tygodni temu powinno to się stać. Wtedy nie mielibyśmy tyle chaosu w systemie ochrony zdrowia, jaki mamy dzisiaj - powiedział poseł PO Bartosz Arłukowicz, komentując dymisję ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Arłukowicz o Radziwille: Najbardziej ideologiczny minister w ciągu ostatnich 25 lat

 

15:27

Andrzej Adamczyk straci część swojego dotychczasowego ministerstwa. "Ze względu na szczególny priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie Plus, zaplanowano wydzielenie części zadań dotyczących budownictwa z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do nowych struktur powstałych po zmianach w działach administracji rządowej" - poinformowała oficjalnie na swojej stronie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

15:23

- To początek wojny domowej, ale Macierewicz jak znam jego historię i emocje, nie zaakceptuje, nie zaakceptował tej decyzji. Nie wykluczamy różnych scenariuszy, także wojny domowej i konfliktu wewnętrznego - powiedział Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, komentując dymisję Antoniego Macierewicza.

Dowiedz się więcej » Schetyna: Odejście Macierewicza to początek wojny domowej

 

15:09

Nowy minister cyfryzacji będzie powołany niebawem - zapowiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Na razie w nowym gabinecie premiera Morawieckiego nie ma samodzielnego resortu cyfryzacji.

 

15:00

Pełne zaskoczenie - komentuje rekonstrukcję rządu była już minister cyfryzacji Anna Streżyńska

Przeczytaj » "Pełne zaskoczenie". Streżyńska komentuje rekonstrukcję

 

14:50

Jacek Sasin został szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów - informuje RMF FM. Zastąpi na tym stanowisku Henryka Kowlaczyka, który objął resort środowiska.

 

14:43

Michał Kamiński powiedział, że „Prawo i Sprawiedliwość wymieniło w rządzie najbardziej niepopularnych polityków, co stawia w jeszcze trudniejszej sytuacji główną partię opozycyjną“. Dodał także, że "ustrój nie zmieni, dopóki nie zmieni się Jarosław Kaczyński". Czytaj więcej

14:31

 

14:29

 

14:17

 

14:02

 

14:01

 

13:58

O godz. 19. klub PiS spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformował Ryszard Terlecki

13:55

Jak politycy opozycji komentowali rekonstrukcję rządu? Zebraliśmy najciekawsze opinie

13:45

- To jest przygotowanie do wyborów samorządowych i chęć ukrycia najbardziej kontrowersyjnych członków rządu - ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

13:30

 

13:28

 

13:25

 

12:22

Długo zapowiadana rekonstrukcja rządu stała się faktem. Jej kształt wskazuje, że w obozie rządzącym to wciąż Jarosław Kaczyński jest jedynym rozgrywającym. I że PiS rozpoczyna właśnie marsz do zdecydowanego zwycięstwa w wyborach zaplanowanych na 2019 rok - komentuje Artur Bartkiewicz

13:04

 

13:02

Przypominamy rozmowę "Rzeczpospolitej" z Anną Streżyńską:

Pomysł, aby podzielić kompetencje ministerstwa między resorty spraw wewnętrznych, obrony, a także rozwoju to... głupi pomysł?

Anna Streżyńska: Ja uważam, że głupi. Ale nie dlatego, że akurat między te resorty. Najgorsze bowiem, co się może stać, jest rozproszenie cyfryzacji między różne urzędy i likwidacja ośrodka koordynującego. Wrócimy wtedy do wyspowych rozwiązań, niewspółpracujących ze sobą, nieskoordynowanych w czasie, zbudowanych na zupełnie innych zasadach technicznych. A każdy Polak znów będzie pielgrzymował od urzędu do urzędu, żeby coś załatwić. Porzucenie teraz pomysłu pod tytułem „Ministerstwo Cyfryzacji" jako jedynego ośrodka koordynującego kwestie cyfrowe cofnie nas w rozwoju, a projekty – choćby te, o których wspomniałam – nie będą realizowane.

13:01

Ten rząd z nowym premierem i bez Macierewicza, Szyszki, Radziwiłła, czy Waszczykowskiego ma pewne szanse, by stać się w polskiej polityce nową jakością - komentuje Bogusław Chrabota

13:00

 

12:52

- Dzisiaj w naturalny sposób szanowni państwo i nasi rodacy będą się koncentrować na nazwiskach. Ale jak kibice mawiają: "nazwiska nie grają". Żeby wygrać mecz, żeby osiągnąć sukces, musi to być działanie całego zespołu, całej - jak to pani premier pięknie zawsze mówiła - biało-czerwonej drużyny, nas wszystkich Polaków - mówił po zaprzysiężeniu Mateusz Morawiecki

12:51

Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu – który obejmuje MSWiA - to jeden z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego.

12:50

 

12:49

Na czele resortu zdrowia staje kolejny kardiolog - prof. Łukasz Szumowski. Konstantego Radziwiłła zastąpi perfekcjonista i fachowiec.

12:47

Mariusz Błaszczak - urodzony w 1969 w Legionowie - to jeden z polityków PiS o największym doświadczeniu rządowym. Sylwetka nowego szefa MON

12:46

- Zgadzając się na tak głęboką rekonstrukcję rządu Jarosław Kaczyński pokazał, że jest politykiem niezwykle elastycznym i gdy uznał, że wymaga tego sytuacja polityczna, jest gotów pozbawiać stanowiska nawet tak ważnych dla PiS postaci jak Antoni Macierewicz czy Jan Szyszko - komentarz Michała Szułdrzyńskiego

12:45

Przedstawiamy sylwetkę Teresy Czerwińskiej - nowej minister finansów

12:43

Rzeczniczka PiS nie potwierdziła informacji o objęciu przez Antoniego Macierewicza stanowiska marszałka Sejmu

12:42

- Prezydent Andrzej Duda miał wpływ na odwołanie szefa MON Antoniego Macierewicza - powiedziała Beata Mazurek

12:41

 

12:39

Na zaprzysiężeniu rządu nie było prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

12:36

- Gdy wchodzimy w rok 100-lecia odzyskania niepodległości czuję, że to ogromne zobowiązanie byśmy byli rządem wielkiej modernizacji Polski, ale dla ludzi, dla polskich rodzin, społeczeństwa, dla siły państwa - mówił premier Mateusz Morawiecki

12:33

 

12:31

- Gratuluję premierowi Morawieckiemu odwagi i umiejętności dokonywania zmian nie tylko personalnych, ale także strukturalnych i organizacyjnych - powiedział prezydent Andrzej Duda.

12:30

 

12:29

Andrzej Adamczyk został powołany na ministra infrastruktury

12:28

Mariusz Błaszczak został powołany na ministra obrony narodowej

12:25

Jacek Czaputowicz został powołany na ministra spraw zagranicznych

12:25

Joachim Brudziński został powołany na ministra spraw wewnętrznych i administracji

12:24

Łukasz Szumowski został powołany na nowego ministra zdrowia

12:23

Jerzy Kwieciński został powołany na ministra inwestycji i rozwoju

12:23

Andrzej Adamczyk został odwołany z funkcji ministra infrastruktury i budownictwa

12:22

Henryk Kowalczyk został odwołany z funkcji ministra, członka Rady Ministrów

12:22

Konstanty Radziwiłł został odwołany z funkcji ministra zdrowia

12:19

Łukasz Szumowski został powołany na nowego ministra zdrowia

12:18

Jerzy Kwieciński został powołany na ministra inwestycji i rozwoju

12:17

Andrzej Adamczyk został odwołany z funkcji ministra infrastruktury i budownictwa

12:16

Henryk Kowalczyk został odwołany z funkcji ministra, członka Rady Ministrów

12:16

Konstanty Radziwiłł został odwołany z funkcji ministra zdrowia

12:15

Jadwiga Emilewicz została powołana na funkcję ministra przedsiębiorczości i technologii

12:15

Teresa Czerwińska została powołana na funkcję ministra finansów

12:14

Mariusz Błaszczak odwołany z funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji

12:13

Jan Szyszko został odwołany z funkcji ministra środowiska

12:13

Witold Waszczykowski został odwołany z funkcji ministra spraw zagranicznych

12:13

Witold Waszczykowski został odwołany z funkcji ministra spraw zagranicznych

12:12

Anna Streżyńska została odwołana z funkcji ministra cyfryzacji

12:12

Antoni Macierewicz został odwołany z funkcji ministra obrony narodowej

12:11

Mateusz Morawiecki został odwołany ze stanowiska ministra finansów i ministra rozwoju

12:09

Rozpoczęła się uroczystość powołania nowych ministrów

12:07

Ministrowie pojawili się już na zaprzysiężeniu. Wśród nich nie ma Antoniego Macierewicza, Jana Szyszki, Konstantego Radziwiłła, Witolda Waszczykowskiego i Anny Streżyńskiej

12:05

 

12:03

 

12:01

 

12:00

Premier jest już w Pałacu Prezydenckim. Za chwilę rozpocznie się zmiana w składzie Rady Ministrów

11:50

Premier Mateusz Morawiecki jest w drodze do Pałacu Prezydenckiego.

11:46

 

11:31

Platforma Obywatelska czeka na decyzję Mateusza Morawieckie w sprawie Konstantego Radziwiłła. Jeśli minister zdrowia zachowa swoje stanowisko, PO złoży wniosek o wotum nieufności

11:30

Według nieoficjalnych informacji Antoni Macierewicz ma zostać marszałkiem Sejmu

11:28

Antoni Macierewicz? Witold Waszczykowski? A może Beata Szydło? Który z ministrów powinien w ramach rekonstrukcji opuścić rząd Mateusza Morawieckiego? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

11:24

Jak rekonstrukcję komentował minister sportu Witold Bańka? - Sama moja posada nie jest zagrożona, bo Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie funkcjonowało, natomiast w życiu pewne są tylko śmierć, podatki i to, że żurek jest najlepszy na Śląsku, a wszystko inne to jest kwestia decyzji - powiedział

11:20

Polacy pilnie potrzebują zmiany sposobu prowadzenia debaty publicznej. Przykład musi pójść od polityków - pisze Tomasz Krzyżak

11:11

 

11:07

 

10:53

Pierwsze posiedzenia nowego rządu zaplanowane jest na godzinę 13:30

10:40

W ustaleniach składu nowego rządu brał udział prezydent Andrzej Duda. Informację taką podał dziś rano Mariusz Błaszczak

10:26

Jak pokazuje najnowszy sondaż Instytutu IBRiS dla „Rzeczpospolitej", PiS na początku stycznia umocniło się na prowadzeniu i deklasuje inne partie opozycyjne.

10:16

Schetyna: Kaczyński znów pokazał Dudzie miejsce w szeregu.

Lider PO komentował dzisiejszą rekonstrukcję rządu

10:00

Jak wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”, Antoni Macierewicz pożegna się dziś z rządem. Czytaj więcej

09:50

 

Zapowiedź rekonstrukcji

W połowie grudnia prezydent powołał rząd premiera Mateusza Morawieckiego. W skład jego gabinetu weszły te same osoby, które współpracowały z Beatą Szydło. Morawiecki zapowiedział, że do zmian w resortach dojdzie na początku roku.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził, że nowe nazwiska poznamy po Nowym Roku. Dodał, że zmiany będą "dość głębokie". Zmiany miały objąć kilka resortów.

Premier Morawiecki potwierdził, że po rekonstrukcji nie będzie zarządzał dwoma ministerstwami. - Kandydaci na szefów resortu rozwoju i finansów są już znani, ale najpierw porozmawiamy o nich na najwyższym szczeblu kierownictwa politycznego - zapowiedział.

Wśród ministrów, którzy mieli stracić stanowisko wymieniało się m.in. szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i szefa MON Antoniego Macierewicza czy minister cyfryzacji Annę Streżyńską. Odwołania ministra obrony chciał prezydent Andrzej Duda - wynika z informacji "Rzeczpospolitej"