Zdjęcie pisma Patryk Jaki zamieścił na Twitterze. "Jest wniosek o delegalizację neonazistów, prokuratura właśnie zatrzymała trzech mężczyzn (...). Wszystko w ponad 48 h. Tak działa sprawne państwo" - skomentował wiceminister.

"Za to nasi poprzednicy (rząd PO-PSL - przyp. red.) przez 8 lat powołali... zespół ds. ksenofobii" - dodał.

"W szczególności proszę - w związku z okolicznościami faktycznymi przedmiotowej sprawy - o skierowanie przez prokuratora wniosku do właściwego sądu celem zbadania legalności działania Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność w kontekście form w jakich działa rzeczona organizacja i sposobu, w jaki to czyni" - napisał we wniosku Patryk Jaki.

"W Rzeczypospolitej Polskiej zakazane jest istnienie wszelkich organizacji propagujących totalitarne metody i praktyki działania, nazizm i faszyzm oraz nawołujące do nienawiści rasowej" - podkreślił wiceminister.

"Proszę o podjęcie działań, których skutkiem będzie delegalizacja Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność w jak najszybszym okresie czasu, celem zapobieżenia ewentualnym dalszym niezgodnym z prawem działań" - zaapelował.

Trójce zatrzymanych dziś przez ABW - przewodniczącemu stowarzyszenia Mateuszowi S., Tomaszowi R. i Adamowi B. - grozi do dwóch lat więzienia.

Reportaż, który wstrząsnął opinią publiczną w Polsce, został wyemitowany w sobotę i przedstawia efekty przeniknięcia do stowarzyszenia dziennikarzy TVN.

Na nagraniach widać m.in. toasty "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" w wykonaniu ludzi w mundurach Wehrmachtu, "ołtarzyk" ku czci Hitlera, a także częstowanie tortem z motywami flagi III Rzeszy. Tak obchodzono 128. urodziny przywódcy nazistowskiej Rzeszy.