Taką decyzję ogłoszono podczas konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w tym mieście.

- Kujawsko-Pomorskie to ważny dla nas wszystkich region, tak samo, jak ważne są zbliżające się wybory samorządowe. Wspólnie je wygramy - napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej.

Podczas samej konwencji Schetyna podkreślał, że kujawsko-pomorskie to region szczególny.

- Ono zawsze decyduje o tym, kto wygrywa w Polsce. Kto wygrywa w kujawsko-pomorskim, ten bierze całą władzę. Musimy być razem, żeby obronić samorząd - dodał Schetyna.

- Jesteśmy razem. Jest Koalicja Obywatelska, bo wybory samorządowe są ważne. One są trzy lata po wyborach parlamentarnych i będą pierwszym sygnałem, w jaki sposób Polacy oceniają "złą zmianę".

- Wygrywaliśmy w kujawsko-pomorskim, jako środowisko we wszystkich wyborach samorządowych, wyrośliśmy z samorządu. Mocno podkreślamy, że te wybory są wyborami o wszystko - dodał Schetyna.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer wskazała, że województwo będzie jedną z najważniejszych aren starcia o wolne samorządy.

- To w samorządzie mogą być realizowane inicjatywy, które nie mogą być realizowane na poziomie ogólnopolskim. Samorząd dba o to, żeby miasta było wolne od smogu, dba o niepełnosprawnych- mówiła Lubnauer.

Podkreśliła, że ta walka jest szczególnie ważna, bo "idziemy razem, budujemy pewną współpracę. Drużyna Nowoczesnej zawsze była otwarta na współpracę partnerską". - To nie jest czas na solistów, ale na pracę zespołową - dodała.

Obie partie zadeklarowały w Toruniu współpracę w wyborach samorządowych w sprawie kandydata na prezydenta Bydgoszczy, oraz wspólnej listy w wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego i rad miast Torunia i Bydgoszczy.

Tomasz Lenz ma 49 lat. Od 2005 roku jest posłem PO z okręgu toruńskiego, obecnie zasiada w Komisji Spraw Zagranicznych.

Podczas konwencji samorządowej poseł PO mówił, że ostatnie lata były dobre dla Torunia - szczególnie osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej.

– Powstał nowy most, hala przy ulicy Bema, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, nowe drogi, remontowane były zabytki. Udało się to dzięki dobrej współpracy samorządu z parlamentarzystami i rządem PO. Od momentu przejęcia władzy przez PiS to się zmieniło – mówił Lenz.

Kandydat zapowiedział m.in powołanie rzecznika toruńskiego biznesu w Urzędzie Miasta. Poza tym, ważne dla niego będzie bezpieczeństwo mieszkańców. Chce też wprowadzić dofinansowanie dla programu in vitro, rozbudować sieć miejskich żłobków i przedszkoli, walczyć ze smogiem oraz wspierać tanią i sprawną komunikację miejską.

O fotel prezydenta Torunia w jesiennych wyborach z ramienia PiS będzie walczył Zbigniew Rasielewski, obecny wiceprezydent miasta. Michał Zaleski, który jest prezydentem od 2002 roku, jeszcze nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ponownego startu w wyborach samorządowych.