Lex Czarnek: Wątpliwości w Pałacu Prezydenckim

W poniedziałek doszło do spotkania posłanek Koalicji Obywatelskiej z Agatą Kornhauser-Dudą. Tematem były zmiany w oświacie.

Publikacja: 24.01.2022 21:00

Posłanki opozycji zapewniały, że pierwsza dama podziela ich wątpliwości dotyczące projektu nowelizac

Posłanki opozycji zapewniały, że pierwsza dama podziela ich wątpliwości dotyczące projektu nowelizacji prawa oświatowego. Na zdjęciu od lewej: Krystyna Szumilas, Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer i Kinga Gajewska

Foto: PAP, Marcin Obara

Rozmowa z pierwszą damą została zainicjowana przez posłanki Koalicji Obywatelskiej: Katarzynę Lubnauer, Kingę Gajewską, Barbarę Nowacką i Krystynę Szumilas. Tematem rozmowy były liczne zarzuty opozycji dotyczące nowelizacji ustawy o prawie oświatowym nazywanej lex Czarnek, którą Sejm przyjął w połowie stycznia.

– Po pierwsze, rozmowa trwała nieco dłużej, niż się spodziewałyśmy. I była bardzo merytoryczna. Było jasne, że pani Agata Kornhauser-Duda podziela nasze wątpliwości dotyczące ustawy – mówi nam Katarzyna Lubnauer.

– Te zarzuty dotyczą przede wszystkim ingerencji kuratora w zajęcia pozalekcyjne, możliwości odwołania dyrektora szkoły przez kuratora oraz raportowania danych wrażliwych nauczycieli do ZUS. Mam poczucie, że zrobiłyśmy wszystko, co możliwe, by zablokować niszczenie polskiej szkoły. Reszta w rękach pierwszej damy oraz prezydenta Andrzeja Dudy – podkreśla Lubnauer w rozmowie z „Rzeczpospolitą".

Prezydent Andrzej Duda ma spotkać się jeszcze w tym tygodniu z ministrem Przemysławem Czarnkiem. Jak wynika z relacji ze spotkania, pierwsza dama (doświadczona nauczycielka języka niemieckiego) deklarowała, że będzie się starała być obecna na tym spotkaniu.

Lex Czarnek do TK?

Obecnie nowelizacją ustawy zajmuje się Senat. W ubiegłym tygodniu jego komisje odrzuciły ustawę w całości. Wiele wskazuje na to, że tak się stanie również w trakcie głosowania na sali plenarnej, a wtedy to „senackie weto" trafi ponownie do Sejmu.

Jaką decyzję podejmie prezydent Andrzej Duda, gdy ustawa trafi na jego biurko? – Być może prezydent zdecyduje, że wyśle do TK niektóre, budzące największe wątpliwości konstytucyjne zapisy w tej nowelizacji. Na pewno każdy jej zapis będzie bardzo uważnie analizowany – zauważa nasz dobrze poinformowany rozmówca. I dodaje, że sam fakt rozmowy pierwszej damy z posłankami Koalicji Obywatelskiej jest już znaczący, jeśli chodzi o dalsze losy ustawy.

Czytaj więcej

Posłanki KO: Pierwsza Dama podziela nasz niepokój ws. "lex Czarnek"

Politycy i polityczki opozycji liczą oczywiście na to, że prezydent odrzuci ustawę w całości. W sejmowych kuluarach – po stronie opozycji – przypominane jest to, że prezydent Andrzej Duda w trakcie kampanii wyborczej w lipcu 2020 r. wysłał do Sejmu swój projekt zmian w prawie oświatowym, który miałby dać rodzicom znaczne możliwości współdecydowania o tym, jakie organizacje pozarządowe będą działać na terenie danej szkoły. Projekt został nazwany „Rodzice decydują", ale trafił do sejmowej zamrażarki, a prac nad nim nie podjęto.

Lex Czarnek budzi sprzeciw nie tylko opozycji, ale też licznych organizacji pozarządowych i samorządów, a także nauczycieli i rodziców.

Nowy kurs

Zarówno politycy PiS, jak i opozycji, z którymi rozmawialiśmy w poniedziałek, zauważają, że rozmowa z posłankami Koalicji była pierwszą w tym formacie co najmniej od czasu, gdy prezydent Andrzej Duda wygrał wybory w 2020 r. I nasi rozmówcy łączą to z innymi sygnałami i decyzjami, które ostatnio podejmuje Pałac Prezydencki. W tym oczywiście zaskakujące dla samego PiS weto w sprawie lex TVN.

Czytaj więcej

Sondaż: Ponad połowa Polaków obawia się upolitycznienia szkoły przez Czarnka

Uwagi obserwatorów nie uszedł za to fakt, że na poniedziałkowe spotkanie w BBN, dotyczące bezpieczeństwa państwa i bardzo napiętej sytuacji geopolitycznej, nie został zaproszony wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Byli za to m.in. szefowie MON, MSZ i MSWiA. Jak tłumaczył wcześniej szef BBN Paweł Soloch, prezydent chciał rozmawiać bezpośrednio z ministrami nadzorującymi konkretne obszary w sferze bezpieczeństwa.

Spotkanie w Pałacu nie było jedynym szeroko komentowanym politycznym wydarzeniem dnia. Dużo uwagi mediów było również poświęcone wydarzeniom w Sejmie. W trakcie posiedzenia połączonej sejmowej Komisji do spraw Kontroli Państwowej i Komisji Spraw Zagranicznych przedstawiciele NIK odpierali zarzuty dotyczące niedawnego wyjazdu delegacji NIK na Białoruś.

Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Krzysztof Bosak: Sztab Nawrockiego kopiuje wręcz nasze hasła. Oby traktowali to poważnie