Posłanki KO: Pierwsza Dama podziela nasz niepokój ws. "lex Czarnek"

Gdyby to Agata Duda podejmowała decyzję, "lex Czarnek" nie weszłoby w życie - przekazały po spotkaniu z Agatą Kornhauser-Dudą posłanki Koalicji Obywatelskiej.

Publikacja: 24.01.2022 14:00

Agata Kornhauser-Duda

Agata Kornhauser-Duda

Foto: PAP, Andrzej Lange

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim odbyło się z inicjatywy posłanek Koalicji Obywatelskiej. W rozmowie z Pierwszą Damą Kinga Gajewska, Katarzyna Lubnauer, Barbara Nowacka i Krystyna Szumilas.

Posłanki poinformowały, że prezydentowa zapoznała się szczegółowo z założeniami "lex Czarnek" i rozumie ich obawy, popiera zmiany polegające na wzmocnieniu praw rodziców, ale nie kuratorów.

Uczestniczki spotkania godziły się, że decyzja o tym, jakie zajęcia będą organizowane w placówce edukacyjnej, powinny zapadać w szkole, rodzice zaś - zgodnie z sugerowaną przez prezydenta poprawką - powinni wyrażać zgodę na uczestnictwo w takich zajęciach.

Czytaj więcej

Kurator Barbara Nowak o „lex Czarnek”: Nareszcie nasze dzieci będą bezpieczne

- Chciałabym, żeby minister Czarnek nauczył się czegoś od pani Agaty Dudy - stwierdziła Barbara Nowacka.

Podczas trwającego 1,5 godziny spotkania zgodzono się też co do tego, że choć zdaniem ministra edukacji zaproponowane przez niego zmiany wynikały z notorycznego ograniczania praw rodziców w decydowaniu o tym, czego uczą się ich dzieci, to w rzeczywistości prawa te ogranicza właśnie "lex Czarnek", cedując decyzje o dopuszczalności treści na kuratorów.

Rozmówczynie zgodziły się też, że kurator już teraz posiada narzędzia do kontrolowania szkół, tyl tylko, że nie są wykorzystywane, i nie jest konieczne zwiększanie ich wpływu na placówki edukacyjne.

Agata Kornhauser-Duda zadeklarowała, że przekaże argumenty posłanek prezydentowi i postara się uczestniczyć w planowanym spotkaniu głowy państwa z ministrem edukacji.

- Wartością tego spotkania jest to, że przed spotkaniem z ministrem Czarnkiem do prezydenta dotrą informacje, jak ta ustawa wygląda naprawdę i jakie są przeciwko niej argumenty - powiedziała Krystyna Szumilas.

Katarzyna Lubnauer dodała, że gdyby to Agata Duda podejmowała decyzję, "lex Czarnek" nie weszłoby w życie.

Polityka
Duda składa projekt ustawy o współpracy najwyższych organów państwa
Polityka
Platforma po marszu idzie dalej
Polityka
Sondaż. Koalicja Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą
Polityka
Jaki: W wyborach dostałem więcej głosów, niż było uczestników marszu 4 czerwca
Polityka
Wałęsa po marszu 4 czerwca: Tusk jest najlepszym i najmądrzejszym politykiem
Polityka
Rzecznik PiS "zdegustowany" językiem na marszu 4 czerwca