W ubiegłym tygodniu na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy wizytę w Polsce złożył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Głównym tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej
W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego dyskutowano na temat ustaleń, jakie zapadły podczas rozmowy Dudy z Zełenskim.
- W najbliższym czasie spodziewamy się istotnych rozmów, również na najwyższym szczeblu. Najważniejsza w tej chwili jest koordynacja sojusznicza, koordynacja z naszymi partnerami z UE - powiedział po spotkaniu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Czytaj więcej
Taka ewentualność jest rozpatrywana, zresztą przerabialiśmy to już podczas trudnej sytuacji w Donbasie - mówił Wojciech Skurkiewicz, senator PiS-u i wiceminister obrony narodowej, w rozmowie z "Trójką" Polskiego Radia, pytany o to czy polski rząd rozważa przyjęcie uchodźców z Ukrainy.
Przekazał, że omawiana była również kwestia pomocy militarnej. Podkreślił, że w tej kwestii najważniejsza jest koordynacja działań sojuszników. Kwestia pomocy, jaką Polska może udzielić Ukrainie, będzie zależała od aktualnej sytuacji. Może to być pomoc militarna i humanitarna.
Soloch przekazał również, że obecnie nie ma mowy o obecności polskich żołnierzy na Ukrainie. Takiego rozwiązania nie oczekują również władze w Kijowie.
- Takie jest stanowisko całego sojuszu. Przypominam, że działamy w wymiarze sojuszniczym. Staramy się wszelkie nasze działania uzgadnia z naszymi sojusznikami od samego początku konfliktu - mówił.
W najbliższym czasie planowane są również konsultacje z Amerykanami.
Szef BBN zapowiedział, że w związku z obecną, niepewną sytuacją, podobne spotkania mogą być organizowane kilka razy w tygodniu.
Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm