W ubiegłym tygodniu na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy wizytę w Polsce złożył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Głównym tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego dyskutowano na temat ustaleń, jakie zapadły podczas rozmowy Dudy z Zełenskim. 

- W najbliższym czasie spodziewamy się istotnych rozmów, również na najwyższym szczeblu. Najważniejsza w tej chwili jest koordynacja sojusznicza, koordynacja z naszymi partnerami z UE - powiedział po spotkaniu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Czytaj więcej

Wiceszef MON-u: Polska zaproponowała Ukrainie sprzęt militarny

Przekazał, że omawiana była również kwestia pomocy militarnej. Podkreślił, że w tej kwestii najważniejsza jest koordynacja działań sojuszników. Kwestia pomocy, jaką Polska może udzielić Ukrainie, będzie zależała od aktualnej sytuacji. Może to być pomoc militarna i humanitarna.

Soloch przekazał również, że obecnie nie ma mowy o obecności polskich żołnierzy na Ukrainie. Takiego rozwiązania nie oczekują również władze w Kijowie. 

- Takie jest stanowisko całego sojuszu. Przypominam, że działamy w wymiarze sojuszniczym. Staramy się wszelkie nasze działania uzgadnia z naszymi sojusznikami od samego początku konfliktu - mówił.

W najbliższym czasie planowane są również konsultacje z Amerykanami.

Szef BBN zapowiedział, że w związku z obecną, niepewną sytuacją, podobne spotkania mogą być organizowane kilka razy w tygodniu.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ