Z sondażu przeprowadzonego między 14 a 18 stycznia na reprezentatywnej grupie 1 004 dorosłych mieszkańców Szkocji wynika, że za niepodległością Szkocji zagłosowałoby 46 proc. respondentów (wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu do badania z października).

Taki sam odsetek ankietowanych zagłosowałby przeciw niepodległości Szkocji (spadek o dwa punkty procentowe).

8 proc. respondentów nie wie, jak zagłosowaliby w referendum ws. niepodległości kraju (wzrost o jeden punkt procentowy).

W 2014 roku w referendum ws. niepodległości za oderwaniem się Szkocji od Wielkiej Brytanii zagłosowało 44,3 proc. uczestników głosowania.

W związku z brexitem Szkocka Partia Narodowa chce obecnie rozpisania kolejnego referendum w tej sprawie (większość mieszkańców Szkocji głosowała za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Nicola Sturgeon, liderka Szkockiej Partii Narodowej i pierwsza minister Szkocji chciałaby, aby drugie referendum ws. niepodległości kraju odbyło się w pierwszej części kadencji obecnego szkockiego parlamentu, a więc do końca 2023 roku.

Czytaj więcej

Szkocja wraca do tematu niepodległości. Referendum do 2023 roku

Rozpisaniu drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji sprzeciwia się premier Boris Johnson.

Johnson mówił w 2020 roku, że dewolucja (przekazanie uprawnień) szkockim władzom przez rząd Tony'ego Blaira była jego największym błędem.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ