Plan, który przewiduje budowę do 9000 domów dla żydowskich osadników, otrzymał wstępne zatwierdzenie w zeszłym miesiącu, jednak komisja spotkała się ponownie i postanowiła nie podejmować dalszych działań, powołując się na potrzebę przeprowadzenia badań środowiskowych.

Komisja nie poinformowała, kiedy odbędzie się kolejne posiedzenie w tej sprawie. 

Krytycy twierdzą, że proponowana budowa pomiędzy Wschodnią Jerozolimą a palestyńskim miastem Ramallah na Zachodnim Brzegu jeszcze bardziej oddali palestyńskie nadzieje na utworzenie państwa.

W miejscu tym znajdowało się kiedyś lotnisko i jest ono znane Izraelczykom jako Atarot. Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło plan Izraela. Określono to jako próbę sfinalizowania "oddzielenia Jerozolimy od naszych palestyńskich terenów".

Czytaj więcej

Hipokryzja Izraela. Czyje prawo własności jest ważniejsze?

Komitet miejski Jerozolimy zatwierdził projekt 24 listopada, co przyciągnęło spekulacje izraelskich mediów, że premier Naftali Bennett może powoli zmierzać do ostatecznego zatwierdzenia projektu, aby uniknąć sporu z Waszyngtonem w kwestii osadnictwa.

Izrael zajął Zachodni Brzeg i Wschodnią Jerozolimę podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku. Palestyńczycy dążą do utworzenia państwa na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą.

Większość światowych mocarstw uznaje izraelskie osiedla na okupowanych terytoriach za nielegalne. Izrael, powołując się na historyczne, biblijne i polityczne związki z Zachodnim Brzegiem i Wschodnią Jerozolimą, kwestionuje to stanowisko.

W niedzielę projekt Atarot został omówiony w rozmowie telefonicznej między Bennettem a sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Rzecznik Departamentu Stanu przekazał, że Blinken wezwał Izrael i Palestyńczyków do powstrzymania się od jakichkolwiek jednostronnych kroków i zauważył, że "postępująca działalność osadnicza" może podkopać wszelkie wysiłki zmierzające do wynegocjowania dwupaństwowego rozwiązania konfliktu.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM