Uroczystość odbyła się pięćdziesiąt dni po wyborach. Nominacja ze względu na panującą sytuację przypominała scenę z filmu science-fiction. Prezydent Zeman uzyskał w czwartek pozytywny wynik testu na koronawirusa i w czasie ceremonii siedział na wózku, oddzielony od reszty przybyłych przezroczystymi ściankami.

W czasie niedzielnej ceremonii obecni byli także kanclerz Zamku na Hradczanach Vratislav Mynář i szef protokołu Vladimír Kruliš. Wszyscy mieli założone maski FFP3 i byli przetestowani na obecność koronawirusa. Zdezynfekowane zostały wszystkie przedmioty w pomieszczeniu, w tym sam akt nominacji Fiali na premiera.

PAP/ EPA/VONDROUS ROMAN / POOL

Fiala ma stanąć na czele nowego rządu, złożonego z przedstawicieli ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Czeskiej Partii Piratów i STAN. Taka koalicja będzie miała 108 mandatów w 200-osobowym parlamencie.

Czechy mają obecnie dwóch premierów - Fialę bez rządu i kończącego swoją misję Andreja Babišem z dotychczasowym gabinetem. Odchodzący szef rządu po ceremonii pogratulował nominacji liderowi ODS.