Afganistan: Talibowie apelują, by nie pokazywać filmów, w których grają kobiety

Rządzący Afganistanem talibowie wydali nowe "religijne wytyczne", w których wzywają afgańskich nadawców telewizyjnych, by przestali pokazywać filmy i seriale, w których grają aktorki.

Publikacja: 22.11.2021 05:31

Bojownik talibów

Bojownik talibów

Foto: PAP/EPA

To pierwsze tego typu wytyczne dla afgańskich mediów, wydane przez Ministerstwo Promowania Cnót i Zapobiegania Występkom. W wytycznych pojawia się też sugestia, że dziennikarki występujące w telewizji, powinny nosić hidżaby, gdy pojawiają się na ekranie.

W wytycznych pojawia się też wezwanie, by nadawcy telewizyjni w Afganistanie nie pokazywali filmów i programów, w których pojawia się wizerunek proroka Mahometa, a także filmów i programów, które są "sprzeczne z wartościami afgańskimi i wartościami islamu". 

- To nie są reguły, tylko religijne wytyczne - zaznacza rzecznik resortu, Haif Mohajir, w rozmowie z AFP.

W czasie pierwszych rządów talibów w Afganistanie, w latach 1996-2001, media praktycznie nie istniały. Talibowie zakazywali działania telewizji, emisji filmów i innych form rozrywki

Agencja zauważa, że od momentu interwencji Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w Afganistanie, co pociągnęło za sobą upadek pierwszego rządu talibów, w kraju pojawiło się kilkanaście stacji telewizyjnych i radiowych, powstałych we współpracy z Zachodem i z udziałem kapitału prywatnego. Afgańskie stacje telewizyjne, w ciągu ostatnich 20 lat, pokazywały szeroki repertuar programów - od widowisk wzorowanych na "Amerykańskim Idolu" po tureckie i indyjskie opery mydlane. 

Czytaj więcej

Afganistan: W Kabulu nie wydają paszportów. Popyt za duży, sprzęt się zepsuł

15 sierpnia, po błyskawicznej ofensywie, talibowie odzyskali władzę w Afganistanie. W czasie ich pierwszych rządów w Afganistanie, w latach 1996-2001, media praktycznie nie istniały. Talibowie zakazywali działania telewizji, emisji filmów i innych form rozrywki, określając je mianem "niemoralnych". Za posiadanie sprzętu do odtwarzania wideo w Afganistanie groziła wówczas chłosta. W kraju istniała legalnie tylko jedna stacja radiowa, Głos szariatu, która nadawała propagandę.    

Polityka
Kosowo. Żołnierze NATO ranni w starciach z serbskimi demonstrantami
Polityka
Nad Bosforem bez zmian
Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym
Polityka
Reuters o "lex Tusk": Polska opozycja mówi o "polowaniu na czarownice"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Kreml o "próżni" w kontroli zbrojeń. „To nie wina Rosji”
Polityka
AP: Prezydent Duda podpisał ustawę wymierzoną w lidera opozycji, Tuska