USA użyją "różnych narzędzi" wobec Białorusi. Biden zaniepokojony

Prezydent USA Joe Biden wyraził poważne zaniepokojenie w związku z kryzysem migracyjnym u granic Unii Europejskiej.

Publikacja: 13.11.2021 08:14

USA użyją "różnych narzędzi" wobec Białorusi. Biden zaniepokojony

Foto: AFP

amk

Prezydent Biden w krótkiej rozmowie z RM FM oświadczył, że sytuacja na granicy Polski i Białorusi budzi "poważne zaniepokojenie" jego administracji.

- Poinformowaliśmy o tym Białoruś, poinformowaliśmy Rosję - zapewnił prezydent.

Szef dyplomacji USA Antony Blinken natomiast poinformował, że nie będzie mówił z wyprzedzeniem o sankcjach wobec Białorusi, to UDA rozważają wykorzystanie "różnych narzędzi" wobec Mińska. 

Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek po południu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy podzieleni w ocenie działań rządu w związku z kryzysem na granicy

Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak.

W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.

Na granicy Polski z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.

W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku. 12 listopada decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią podjęła Łotwa. Z kolei Ukraina, w związku z kryzysem migracyjnym, skierowała na swoją granicę z Białorusią 8,5 tysiąca dodatkowych żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej.

Polski rząd podjął też działania dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą imigranci docierający do Polski. W ich wyniku m.in. w Iraku zamknięto konsulaty Białorusi w Bagdadzie i Irbilu. Ponadto po rozmowach prowadzonych ze stroną turecką, wobec groźby unijnych sankcji, którymi mogłyby zostać objęte linie lotnicze Turkish Airlines, biletów na samoloty latające z tureckich lotnisk do Mińska, nie tylko linii Turkish Airlines, ale i białoruskiej Belavii, nie mogą już kupować obywatele Iraku, Syrii i Jemenu

Polityka
Minister obrony Korei Płd. odchodzi. Wiadomo, co z impeachmentem prezydenta
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Polityka
Jill Biden – podpora Joe Bidena. Ostatnia podróż w roli Pierwszej Damy
Polityka
Wspólnik biznesowy Muska szefem NASA? Jared Isaacman ma znów wysłać Amerykanów na Księżyc
Polityka
Spiker Izby Reprezentantów odrzuca wniosek Bidena o dodatkowe 24 mld dolarów pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Polityka
Korea Południowa i krótki stan wojenny. Opłakane skutki dyktatorskich zapędów prezydenta
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska