– Granica 6 zł za litr paliwa na wielu stacjach w Polsce została osiągnięta. Polacy sięgają głęboko do kieszeni, bo podwyżki są mocno odczuwalne – takimi słowami prowadząca „Informacje Dnia" w telewizji Trwam zapowiedziała w środę materiał o wzroście cen paliw.

Dotychczas media wspierające władzę unikały materiałów krytycznych wobec PiS. Teraz telewizja, której dyrektorem jest o. Tadeusz Rydzyk, uderzyła w samego Jarosława Kaczyńskiego, przypominając jego słowa z 2012 r., gdy PiS za wysokie ceny paliw krytykowało rząd Donalda Tuska i żądało obniżenia akcyzy na benzynę. „Jest inflacja, a jednym z mechanizmów napędzających inflację jest wzrost cen paliw" – w materiale katolickiej stacji pokazano wypowiadającego te słowa prezesa PiS. I skomentowano: „Dziś to PiS jest u władzy, a żaden polityk partii nie mówi o możliwej obniżce akcyzy".

Czytaj więcej

Jarosław Sellin: Rząd nie obniży akcyzy na paliwo, bo jest odpowiedzialny

Przypomniano również wypowiedź Beaty Szydło, która tłumaczyła, że rząd PO-PSL nie obniżał akcyzy z powodu „braku dobrej woli i koniunkturalnej kalkulacji" , bo „potrzebuje pieniędzy w budżecie". Program podsumowano twierdzeniem, że drogie paliwo przekłada się na wzrost cen i usług, apelując do polityków PiS o obniżenie akcyzy.

Materiał ten jest już niedostępny w serwisie internetowym TV Trwam, a ze strony Radia Maryja zniknął artykuł zatytułowany: „Znaczący wzrost cen". Co to oznacza?

Prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, nie jest zaskoczony usunięciem materiału, ponieważ podobne rzeczy dzieją się w innych mediach sprzyjających PiS. – W TV Republika nie wyemitowano rozmowy Ewy Stankiewicz z Piotrem Naimskim, bo dziennikarka stawiała trudne pytania ministrowi, który ostatecznie zerwał wywiad. Kanonem jest przypominanie politykom ich słów. Pytanie, co o. Rydzyk wynegocjował z PiS za ściągnięcie materiału – zastanawia się politolog, który nie ma wątpliwości, że wzrost cen będzie głównym tematem najbliższych miesięcy.

Czytaj więcej

TV Trwam przypomniała słowa Kaczyńskiego i Szydło o cenach paliw. Materiał usunięto

– Inflacja i drożyzna będą większym problemem dla PiS niż Tusk z całą opozycją razem wzięci – twierdzi prof. Dudek.

Tymczasem rządzący przygotowali swoją narrację i winą za podwyżki cen gazu i prądu obarczają... Donalda Tuska. Zdaniem ministra Jacka Sasina „jako przewodniczący Rady Europejskiej pozwolił Rosjanom szantażować Europę" i narzucał ceny surowców. Rząd nie ma planów obniżki akcyzy. – Nie planujemy obniżenia akcyzy. Jako odpowiedzialna władza musimy dbać o to, by budżet się spinał – stwierdził w czwartek w RMF FM wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

W piątek w auli toruńskiej WSKSiM, założonej przez o. Rydzyka, odbędzie się konferencja „Ekologiczny Zielony Ład", gdzie wystąpią m.in. Beata Szydło i Beata Kempa oraz Daniel Obajtek.