Czy Katowice mogą być zielone?

Oczywiście, już są najbardziej zielonym miastem w Polsce. Ponad 40 procent powierzchni Katowic to lasy, a jeśli zsumujemy wszystkie parki, użytki rolne i wspomniane lasy, ponad połowa miasta to tereny zielone. To zaskakuje wszystkich gości, bo Katowice kojarzyły się z kopalniami, hutami, może też z rewitalizowanymi terenami, ale nie z olbrzymimi terenami zielonymi. Wśród nich mamy Rezerwat Murckowski, mamy użytki ekologiczne, czyli fantastyczne miejsca, które można zwiedzać na rowerze, bo większość z nich łączy ścieżka rowerowa.

Jakie jest zanieczyszczenie powietrza w Katowicach?

Od lat sytuacja zmienia się w bardzo pozytywną stronę. Miasto w ciągu ostatnich pięciu lat zaangażowało gigantyczne środki w poprawę jakości powietrza. Kosztem ponad 42 mln zł udało się dofinansować wymianę aż 4865 źródeł ciepła. Chodzi o wymianę starych kotłów węglowych, które najbardziej kopcą. Miasto w ramach promocji przygotowało specjalną akcję – już po raz drugi na ulice wyjeżdża Smogobus. Pod tą nazwą kryje się ekipa fachowców, którzy przyjeżdżają do poszczególnych dzielnic i przekonują mieszkańców, żeby wymienili starego kopciucha na nowe, ekologiczne źródło ciepła.

Czytaj więcej

Wiceprezydent Bydgoszczy: Szkoła ma być zastraszona

Wiele osób ma obawy co do kosztów nowego systemu ogrzewania i jego eksploatacji...

Tak, i dlatego stworzyliśmy dla najmniej zarabiających możliwość skorzystania ze środków pomocy społecznej, by dofinansować nie tylko źródło ciepła, ale także późniejsze koszty, różnicę pomiędzy dotychczasowym spalaniem węgla a gazem czy olejem. Mamy świadomość, że wymiana źródeł ciepła pochłania spore kwoty z budżetu miasta, ale jest to nieodzowne dla poprawy powietrza.

Jakie są szczególne cechy Katowic utrudniające inwestycje w projekty ekologiczne?

Jeśli chodzi o aglomerację katowicką, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, musimy mieć na uwadze fakt, że miasta bezpośrednio się ze sobą stykają, a powietrze nie zna granic, więc nasza akcja pod hasłem „Nie truj", czyli kolejna odsłona akcji Smogobusa, jest wskazówką dla miast całego regionu, by podążały tą samą drogą.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry

Czytaj więcej

Tadeusz Truskolaski: W sprawie uchodźców rządzący są w pułapce

Czy współpraca między miastami dobrze się układa?

Bywają problemy, w mniejszych gminach wyzwań jest dużo, a środki finansowe nie zawsze pozwalają na ich realizację. Ale ważne jest to, by czyste powietrze było priorytetem dla wszystkich.

Rząd zapewnia, że straty wynikające z Polskiego Ładu będą rekompensowane przez dotacje w wysokości 8 mld zł. Jak pan to odbiera?

To dobra wiadomość, bo obawy związane z uszczupleniem wydatków miasta zawsze budzą niepokój przy realizacji budżetu. Najważniejsze jest, by podział środków następował w taki sposób, by trafiły do budżetów miast i gmin, w podziale na realizację wydatków inwestycyjnych i bieżących. Przesunięcie na którykolwiek z tych kierunków będzie trudne do zaakceptowania. Ale mamy nadzieję na taki podział środków, który umożliwi realizację oczekiwań naszych mieszkańców, przy jednoczesnym zapewnieniu rozwoju całego państwa.

współpr: m.k.