Polski pomnik w Berlinie. Wiadomo jaki, nie wiadomo, gdzie i kiedy

Realizacja projektu zależy od decyzji wybieranego za tydzień Bundestagu.

Aktualizacja: 17.09.2021 06:24 Publikacja: 16.09.2021 17:37

Polski pomnik w Berlinie. Wiadomo jaki, nie wiadomo, gdzie i kiedy

Foto: AFP

W zasadzie nic już nie powinno przeszkodzić w budowie w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar niemieckich zbrodni. Jest już szczegółowa koncepcja budowy pomnika oraz centrum dokumentacyjnego (obiekt o powierzchni 3–4 tys. mkw.), którą przedstawił Heiko Maas, szef niemieckiej dyplomacji. Jest uznanie polskiej strony w postaci stosownego oświadczenia MSZ.

Brak jednak jednoznacznej rekomendacji, gdzie miałoby powstać owo „Miejsce pamięci i spotkań z Polską". Ale dwa wskazane miejsca w centrum Berlina są ciekawe. Jedno w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Kanclerskiego, tam, gdzie kiedyś stała Opera Krolla. To tam 1 września 1939 r. Adolf Hitler uzasadniał publicznie konieczność napaści III Rzeszy na Polskę. Druga z możliwych lokalizacji znajduje się w okolicach byłego dworca Anhalter, gdzie tworzy się nowy obszar niemieckiej pamięci historycznej. Powstanie tam muzeum uchodźstwa upamiętniające 0,5 mln osób, którym udało się uciec przed nazistami. Nieopodal działa już potężne muzeum ucieczek i wypędzeń ponad 12 mln Niemców po wojnie, w tym milionów z Polski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Polityka
Zmiana w rządzie Ukrainy. Premier Denys Szmyhal złożył rezygnację
Polityka
Syria chce usunąć rosyjskie bazy. W odwecie Rosjanie wspierają separatystów
Polityka
Teoria spiskowa o Epsteinie obróciła się przeciwko ludziom Trumpa
Polityka
Donald Trump zmienia taktykę wobec Rosji i stawia Putinowi ultimatum
Polityka
Trump zapowiada wysłanie "najlepszej broni" dla Ukrainy. Daje Rosji 50 dni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama