Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 17.09.2021 06:24 Publikacja: 16.09.2021 17:37
Foto: AFP
W zasadzie nic już nie powinno przeszkodzić w budowie w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar niemieckich zbrodni. Jest już szczegółowa koncepcja budowy pomnika oraz centrum dokumentacyjnego (obiekt o powierzchni 3–4 tys. mkw.), którą przedstawił Heiko Maas, szef niemieckiej dyplomacji. Jest uznanie polskiej strony w postaci stosownego oświadczenia MSZ.
Brak jednak jednoznacznej rekomendacji, gdzie miałoby powstać owo „Miejsce pamięci i spotkań z Polską". Ale dwa wskazane miejsca w centrum Berlina są ciekawe. Jedno w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Kanclerskiego, tam, gdzie kiedyś stała Opera Krolla. To tam 1 września 1939 r. Adolf Hitler uzasadniał publicznie konieczność napaści III Rzeszy na Polskę. Druga z możliwych lokalizacji znajduje się w okolicach byłego dworca Anhalter, gdzie tworzy się nowy obszar niemieckiej pamięci historycznej. Powstanie tam muzeum uchodźstwa upamiętniające 0,5 mln osób, którym udało się uciec przed nazistami. Nieopodal działa już potężne muzeum ucieczek i wypędzeń ponad 12 mln Niemców po wojnie, w tym milionów z Polski.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Premier Ukrainy Denys Shmyhal poinformował we wtorek, że złożył rezygnację. To element szeroko zakrojonej rekons...
Ponad pół roku po zdobyciu Damaszku nowe władze Syrii nadal nie mogą pozbyć się rosyjskich wojsk ze swojego tery...
Skrajnie prawicowi zwolennicy Donalda Trumpa domagają się rezygnacji prokurator generalnej Pam Bondi, bo ta nie...
Jeśli w ciągu 50 dni Putin na poważnie nie rozpocznie rozmów pokojowych z Ukrainą, Ameryka nałoży na Rosję sankc...
Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, Donald Trump zapowiedział przekazanie Ukrainie „najlep...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas