Forum Ekonomiczne w Karpaczu z polexitem w tle

Rekonstrukcja w rządzie, sytuacja w Zjednoczonej Prawicy, nowe pomysły opozycji – to niektóre polityczne wątki Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Publikacja: 09.09.2021 21:00

Ryszard Terlecki z PiS musiał się tłumaczyć po swojej antyunijnej wypowiedzi

Ryszard Terlecki z PiS musiał się tłumaczyć po swojej antyunijnej wypowiedzi

Foto: PAP, Marcin Obara

Zdecydowanie najczęściej cytowana polityczna wypowiedź ostatnich dni padła w Karpaczu. To słowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego dotyczące relacji Polski z Unią Europejską. – Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada, odwrócili się i wyszli – to fragment wypowiedzi, która wywołała polityczną burzę.

– Na słowa szefa Klubu PiS Ryszarda Terleckiego ws. Unii Europejskiej powinien zareagować Jarosław Kaczyński i wyjaśnić, czy odzwierciedlają one stanowisko PiS i rządu – mówił w Karpaczu były wicepremier Jarosław Gowin.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Brzydkie zabawy polexitem

Do słów Terleckiego odniósł się w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. – Nie będzie żadnego wychodzenia Polski z Unii Europejskiej. Jesteśmy za tym, żeby Polska była członkiem UE, ale jednocześnie jesteśmy za tym, aby Polska odgrywała podmiotową rolę – podkreślał rzecznik rządu.

Sam wicemarszałek prostował swoje słowa na Twitterze. „Polska była, jest i będzie członkiem UE. Polexit to szopka wymyślona przez PO i TVN24" – tłumaczył się Terlecki.

Ale fakt, że słowa padły w Karpaczu, gdzie przeniosło się Forum Ekonomiczne, nie zatarł kuluarowego wrażenia, że w tym roku polityki i polityków było w Karpaczu relatywnie niewiele.

Zmiany, zmiany

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się na miejscu, ale prezentacja Polskiego Ładu w jego wersji przyjętej przez rząd odbyła się nie na Forum, ale w Warszawie. W Karpaczu zabrakło również prezydenta Andrzeja Dudy czy lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, chociaż w przeszłości pojawiali się na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Nie było też szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska ani innych wysokich rangą polityków największej partii opozycyjnej.

Czytaj więcej

Marek Suski: Będziemy walczyć z okupantem brukselskim

W czwartek – zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami – wiceszefem resortu aktywów państwowych został Karol Rabenda z Partii Republikańskiej. To pierwsza zmiana wynikająca z nowego układu sił w Zjednoczonej Prawicy, w której to republikanie Adama Bielana chcą zająć miejsce Porozumienia Jarosława Gowina.

Temat zmian w rządzie oraz napięć zarówno w PiS, jak w całej Zjednoczonej Prawicy pojawił się również w kuluarowych debatach na Forum. Trwały dywagacje, kto zastąpi Jarosława Gowina na stanowisku ministra rozwoju. Ale jak podkreślają nasi rozmówcy z PiS, zmiana sytuacji, w której to premier Morawiecki nadzoruje Ministerstwo Rozwoju, nie nastąpi szybko. W trakcie Forum analizowane i omawiane były też kolejne sygnały o napięciach frakcyjnych w samym PiS. W tym kontekście nie dziwią pojawiające się deklaracje – również publiczne – że zmiany w rządzie nie będą spektakularne, a bardziej kosmetyczne.

Szanse opozycji

W Karpaczu pojawił się m.in. lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz najważniejsi politycy jego ugrupowania. Hołownia zaprezentował swoje pomysły dotyczące zmiany sytuacji w spółkach Skarbu Państwa.

– Trzeba wreszcie w spółkach Skarbu Państwa wprowadzić transparentną politykę kadrową – twierdził. Lider Polski 2050 proponuje m.in. wprowadzenie Krajowego Rejestru Osób Eksponowanych Politycznie i ich rodzin oraz zwiększenie udziału kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa. To nie wszystko.

Trzeba przedstawić dokładny przegląd spółek Skarbu Państwa pod kątem konieczności pozostawienia ich w zarządzie publicznym.

Michał Kobosko, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni

W Karpaczu byli też politycy Lewicy, w tym szef sejmowego Klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, oraz politycy PSL-Koalicji Polskiej, w tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i grupa parlamentarzystów.

Jednak wygląda na to, że to echa słów Terleckiego z Karpacza pozostaną w polskiej polityce na dłużej. Zwłaszcza że w piątek – po raz pierwszy od czasu debaty z Rafałem Trzaskowskim w ramach Campusu Polska Przyszłości – głos ma zabrać lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Polityka
Sondaż: Czy Karol Nawrocki może wygrać wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
„Stary, nie śmiej się”. Tak Trzaskowski zareagował na pytanie młodego człowieka
wybory prezydenckie
Politolog: Start Grzegorza Brauna to dobra wiadomość dla dwóch kandydatów
Polityka
Zielony Ład? Nawrocki obiecuje referendum. „Sprawa egzystencjalna”
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Nowy sondaż partyjny. Na kogo w połowie stycznia zagłosowaliby Polacy?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego