Pogrzeb księcia Filipa nie będzie miał charakteru państwowego

Przed pogrzebem trumna z ciałem księcia Filipa nie zostanie wystawiona na widok publiczny.

Publikacja: 09.04.2021 16:46

Pogrzeb księcia Filipa nie będzie miał charakteru państwowego

Foto: AFP

Pałac Buckingham poinformował, że w wieku 99 lat zmarł książę Edynburga, Filip, mąż królowej Elżbiety II.

W ostatnim czasie książę Filip spędził wiele tygodni w szpitalu w związku z zakażeniem, którego natury nie ujawniono.

"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księcia Filipa. W imieniu własnym i Narodu Polskiego składam na ręce Waszej Królewskiej Mości najszczersze wyrazy smutku i ubolewania" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do brytyjskiej królowej.

Czytaj także: Prezydent Duda składa kondolencje królowej Elżbiecie II

"Pogrzeb nie będzie miał charakteru państwowego ani nie będzie poprzedzony wystawieniem trumny na widok publiczny" - oświadczył brytyjski College of Arms. Książę Filip spocznie na terenie zamku Windsor. Nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się kaplicy świętego Jerzego.

Książę Filip życzył sobie, by ceremonia odbyła się w gronie najbliższych.

College of Arms podało, że ustalenia dotyczące pogrzebu męża królowej Elżbiety II zostały zmienione w związku z okolicznościami wynikającymi z epidemii koronawirusa. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii zostali poproszeni, by powstrzymali się od uczestniczenia w wydarzeniach składających się na pogrzeb księcia.

Nawiązując do restrykcji wprowadzonych w związku z koronawirusem brytyjski rząd zaapelował, by nie gromadzić się przed królewskimi rezydencjami w celu składania kwiatów.

Do dnia po pogrzebie księcia Filipa flagi na wszystkich budynkach państwowych w Wielkiej Brytanii będą opuszczone do połowy masztu.

Filip, książę Grecji i Danii, przyszedł na świat na wyspie Korfu w 1921 roku. W wieku 18 lat wstąpił do brytyjskiej Marynarki Wojennej, w której pełnił służbę w czasie II wojny światowej biorąc udział w działaniach wojennych na Oceanie Indyjskim i Morzu Śródziemnym.

W 1947 roku zrzekł się tytułów z Grecji i Danii, przyjmując nazwisko Mountbatten i stając się brytyjskim poddanym przed ślubem z brytyjską następczynią tronu, Elżbietą II.

Kiedy Elżbieta II wstąpiła na tron porzucił karierę w marynarce wojennej.

Królowa nazywała księcia Filipa jej "stałym źródłem siły i ostoją".

W maju 2017 roku książę Filip wycofał się z pełnienia obowiązków publicznych ze względu na stan zdrowia. Od tego czasu rzadko pojawiał się publicznie, najczęściej towarzysząc królowej w czasie znaczących wydarzeń publicznych.

Książę Filip i królowa Elżbieta II mieli czworo dzieci - Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Karol, ich najstarszy syn, jest obecnie następcą brytyjskiego tronu.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Łomanowski: Piąta inauguracja Władimira Putina częściowo zbojkotowana. Urzędnicy czekają na awanse
Polityka
Władimir Putin został po raz piąty prezydentem Rosji
Polityka
Kreml chce udowodnić, że nie jest już samotny. Moskwa zaprasza gości na paradę w Dzień Zwycięstwa
Polityka
Bogata biblioteka białoruskiego KGB. Listy od donosicieli wyciekły do internetu
Polityka
USA. Kampania prezydencka pod znakiem aborcji. Republikanie przerażeni widmem referendów