Aiyi, stara nazwa chińskiej rzeki w rejonie autonomicznym Ningxia, zamieszkiwanym przez dużą mniejszość religijną muzułmanów Hui (stanowią 36 proc. mieszkańców prowincji), według niektórych Chińczyków przypominała zbyt bardzo imię "Aisza" (tak nazywała się jedna z żon Mahometa) - tłumaczy w rozmowie z "Global Times" Wang Genming, badacz z Uniwersytetu w Ningxia.

Dlatego od teraz rzeka nazywa się Diannong - to nazwa wywodząca się z czasów dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.). Diannong to dawna nazwa stolicy Ningxia (obecnie miasto to nazywa się Yinchuan).

Zmianę nazwy rzeki chwali prof. Xiong Kunxin z Uniwersytetu Chińskiego w Pekinie, który mówi, ze jest to przykład polityki sinizacji religii i przystosowywania ich do istnienia w socjalistycznym społeczeństwie. Dodaje, że nowa nazwa wpisuje się w lokalną historię i kulturę.

Z kolei Shen Guiping, ekspert ds. religii w Centralnym Instytucie Socjalizmu mówi, że jako najważniejsza rzeka regionu "rzeka Diannong może lepiej oddawać tradycyjną chińską kulturę i nawiązywać do historii" kraju.