Borusewicz marszałkiem Senatu, Romaszewski nie został wicemarszałkiem

Bogdan Borusewicz został wybrany na marszałka Senatu VII kadencji. Obrady otworzył marszałek-senior Ryszard Bender. Inauguracyjne posiedzenie rozpoczęło sie od przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wicemarszałkami zostali Krystyna Bochenek i Marek Ziółkowski - oboje z rekomendacji PO. Zbigniew Romaszewski z PiS nie uzyskał wystarczającej liczby głosów.

Aktualizacja: 06.11.2007 01:37 Publikacja: 05.11.2007 18:03

Borusewicz marszałkiem Senatu, Romaszewski nie został wicemarszałkiem

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Prezydent rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia tradycji i historii izby wyższej i zapewnił, że funkcjonowanie Senatu jest konieczne i ważne. Senat powinien być jego zdaniem izbą refleksji.

Senatorowie złożyli ślubowanie senatorskie. Zgodnie z tradycją ślubowanie odebrał je marszałek senior Ryszard Bender.

Przed rozpoczęciem sprawowania mandatu senatorowie składają następujące ślubowanie: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".

Ślubowanie senatorskie odbyło się w ten sposób, że po odczytaniu roty przez marszałka seniora senatorowie wstawali kolejno i wypowiadali słowo "ślubuję". Część z nich dodała: "Tak mi dopomóż Bóg".

Przed rozpoczęciem uroczystości ślubowanie złożył marszałek senior Ryszard Bender. Do tekstu przysięgi oprócz "Tak mi dopomóż Bóg" dodał również słowa: "W Trójcy Świętej Jedyny".

Senat to izba refleksji, rozsądku i umiaru - powiedział marszałek senior Ryszard Bender (podczas inauguracyjnego posiedzenia Senatu VII kadencji. "Bez Boga demokracja nie może przetrwać" - podkreślił Bender.

Zdaniem Bendera, Senat w porównaniu z Sejmem ma szczególny mandat społeczny, bo osoby, które się dostają do izby wyższej, otrzymują po 100-200 tys. głosów i więcej.

"To właśnie dzięki temu możemy uwolnić się od nadmiaru rozpolitykowania i dbać o to, aby prawa stanowione przez Sejm były zgodne z rozsądkiem, interesem narodowym i interesem Polaków" - zaznaczył marszałek senior.

W ocenie Bendera, Senat - mimo licznych spięć - zdołał pełnić swą historyczną misję. "Działo się tak dzięki mądrości i odpowiedzialności naszych znakomitych poprzedników" - ocenił.

Po przyjęciu ślubowania Senat przystąpił do wyboru marszałka Izby. Jedynym kandydatem na tę funkcję jest senator niezależny, popierany przez PO, Bogdan Borusewicz. Był on również marszałkiem Senatu minionej kadencji.

Marszałek Senatu wybierany jest bezwzględną większością głosów. Głosowanie jest tajne.

Marszałkiem został Bogdan Borusewicz. W głosowaniu jego kandydaturę poparło 61 senatorów, 37 było przeciwko, a 1 senator wstrzymał się od głosu. Bezwzględna większość wymagana do wyboru wynosiła 50 głosów.

Nowo wybrany marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapowiedział po przejęciu prowadzenia pierwszego posiedzenia izby, że zostanie podjęta dyskusja na temat przyszłej roli Senatu, która - jego zdaniem - powinna być wzmocniona.

"Chcę państwa zapewnić, że podejmiemy dyskusję na temat przyszłej roli Senatu i przygotujemy się do zmian konstytucji w taki sposób, żeby wzmocnić jego rolę i żeby izba wyższa była izbą samodzielną, nieco mniej powiązaną z izbą niższą" - zapowiedział Borusewicz.

Podziękował senatorom za wybór i okazane mu zaufanie.

Senatorowie wybierali dziś tez wicemarszałka. Kandydatami na to stanowisko są Krystyna Bochenek i Marek Ziółkowski - oboje z rekomendacji PO - oraz zgłoszony przez PiS Zbigniew Romaszewski.

Wicemarszałkami zostali Krystyna Bochenek i Marek Ziółkowski - oboje z rekomendacji PO. Zbigniew Romaszewski z PiS nie uzyskał wystarczającej liczby głosów.

Prezydent rozpoczął swoje wystąpienie od przypomnienia tradycji i historii izby wyższej i zapewnił, że funkcjonowanie Senatu jest konieczne i ważne. Senat powinien być jego zdaniem izbą refleksji.

Senatorowie złożyli ślubowanie senatorskie. Zgodnie z tradycją ślubowanie odebrał je marszałek senior Ryszard Bender.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Polityka
Kampania w cieniu wojny na Wschodzie
Polityka
Dyrektor NASK: Afera z reklamami atakującymi konkurentów Rafała Trzaskowskiego to może być prowokacja
Polityka
„Ukraść wybory, dokonać ogromnej manipulacji”. Jarosław Kaczyński mówi o nadużyciach w kampanii
Polityka
Afera ze spotami wyborczymi. Prezydent Andrzej Duda chce informacji od ABW
Polityka
Wieczór i poranek wyborczy „Rzeczpospolitej” w rp.pl