Ostatnie przymiarki Donalda Tuska do rządu Platformy i ludowców

Po prezydenckim desygnowaniu w składzie nowego rządu jest jeszcze kilka znaków zapytania. Przedstawiamy najbardziej prawdopodobne kandydatury

Aktualizacja: 10.11.2007 07:04 Publikacja: 10.11.2007 04:03

Ostatnie przymiarki Donalda Tuska do rządu Platformy i ludowców

Foto: Rzeczpospolita

– Zależy mi, by mój gabinet był syntezą ludzi energicznych i doświadczonych – mówi Donald Tusk.

W rozmowach koalicyjnych ciągle nie zapadła ostateczna decyzja, które ugrupowanie obejmie resort pracy, a które Ministerstwo Środowiska. – Pozostaje to do uzgodnienia między liderami w cztery oczy – mówi Eugeniusz Grzeszczak, negocjator PSL. Tusk i Pawlak mają się spotkać w przyszłym tygodniu. – Przez weekend będą rozmawiać telefonicznie – dodaje współpracownik Tuska.

Grupa ludowców stanowczo się domaga, by środowisko przypadło Stanisławowi Żelichowskiemu. PO zdecydowanie się upiera, by resort ten objął prof. Maciej Nowicki, postrzegany jako niezależny fachowiec. – On zrobi ze środowiska silny i ważny resort gospodarczy. Przez to ministerstwo przepływa ogromna część unijnych dopłat, które musimy jak najlepiej wykorzystać – tłumaczy jeden z polityków PO.

Platforma cały czas ma kłopot z obsadą resortu obrony. Wybór dokonuje się między Bogdanem Zdrojewskim a eurodeputowanym PO Bogdanem Klichem. Zdrojewski ma przeciwników w otoczeniu Tuska. On sam też widzi go raczej w roli ministra kultury. Jak się jednak dowiadujemy, kandydatura Klicha też budzi opory u szefa PO. – Sam kreuje się na szefa MON i to zbyt nachalnie – mówi nam jeden z polityków PO. W rozmowie z Tuskiem eurodeputowany miał się podpierać poparciem prof. Władysława Bartoszewskiego. Okazało się jednak, że ten w równym stopniu popiera i Klicha, i Zdrojewskiego. – Tusk miał wrażenie, że Klich nadużywa jego zaufania – mówi polityk.

Gdyby wybór padł na Zdrojewskiego, wakat pojawi się w resorcie kultury. Według naszych informacji mógłby on przypaść Filipowi Bajonowi. Pewna wydawała się kandydatura Katarzyny Hall na ministra edukacji. Jak się dowiaduje „Rz”, i tu PO rozważa inny wariant. Chodzi o Cezarego Urbana, nowo wybranego posła PO.

Waży się też, kto zostanie ministrem rozwoju regionalnego. Do stanowiska przymierzana była Elżbieta Hibner. Nie wzbudziła jednak entuzjazmu przyszłego premiera podczas rozmowy. Dlatego trwają jeszcze przymiarki, czy nadzoru nad rozdziałem europejskich środków nie powierzyć Markowi Woźniakowi z Poznania.

Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej

Poseł na Sejm I, IV, V i VI kadencji. Startował w wyborach na prezydenta w 2005 roku. Ma 50 lat. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie studiów rozpoczął działalność opozycyjną. Współtworzył KLD, następnie UW. W styczniu 2001 był jednym z trzech założycieli Platformy Obywatelskiej. Ma żonę, córkę i syna.

agiel

Grzegorz Schetyna, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej

W Sejmie nieprzerwanie od 1997 roku. Wcześniej był m.in. wicewojewodą wrocławskim. Zakładał Radio Eska na Dolnym Śląsku, był także właścicielem koszykarskiego klubu Śląsk Wrocław. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Na uczelni był przez kilka lat przewodniczącym NZS. Żonaty, ma córkę.

js

Waldemar Pawlak, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

Dwukrotny premier Polski, szef Warszawskiej Giełdy Towarowej i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest absolwentem Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Politykę łączy z prowadzeniem 17-hektarowego gospodarstwa rolnego we wsi Kamionka koło Pacyny. Jego pasją obok straży pożarnej jest Internet.

eg

Radosław Sikorski, poseł Platformy Obywatelskiej

Sikorski dopiero we wrześniu przeszedł do partii Tuska. Wcześniej był związany z PiS. W rządzie Kaczyńskiego i Marcinkiewicza był ministrem obrony. Odszedł po konflikcie ze swoim podwładnym Antonim Macierewiczem. Był też wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka i wiceministrem obrony w rządzie Jana Olszewskiego.

e.ż.

Bogdan Klich, europoseł Platformy Obywatelskiej

W rządzie Jerzego Buzka był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za kontakty Polski z NATO. W 2001 r. został posłem IV kadencji, jednak złożył mandat, gdy w 2004 r. został europosłem z list PO. W latach 70. współpracował z opozycją demokratyczną. Należał do założycieli NZS. Był internowany w stanie wojennym. Obecnie prezes Instytutu Studiów Strategicznych.

e.ż.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego

Samorządowiec, historyk z wykształcenia. Był sekretarzem podpoznańskiej gminy Suchy Las, kierował Urzędem Rejonowym w Poznaniu, piastował też fotel wicestarosty powiatu poznańskiego. W 2005 r. został marszałkiem województwa wielkopolskiego. Był członkiem Komitetu Regionów w Brukseli. Na stanowisko wskazał go poseł Waldy Dzikowski.

eg

Mirosław Drzewiecki, skarbnik Platformy Obywatelskiej

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. Był posłem I, III, IV i V kadencji. Od wielu lat zajmował się tematyką dotyczącą kultury fizycznej i sportu. W minionej kadencji Sejmu był wiceprzewodniczącym Komisji Sportu. Jest skarbnikiem Platformy Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach parlamentarnych otrzymał 44 404 głosy.

js

Aleksander Grad, poseł Platformy Obywatelskiej

Był wojewodą tarnowskim, wiceministrem zdrowia. Jako szef resortu skarbu chce wyeliminować polityków z władz spółek. Do zarządów i rad nadzorczych miałyby wchodzić osoby wybierane w drodze konkursów. Chce opracować wizję rozwoju każdej ze spółek Skarbu Państwa i opracować czteroletni plan prywatyzacyjny.

gp

Andrzej Kosiniak--Kamysz, polityk PSL, lekarz

Od 1991 r. jest dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie. Ukończył wydział lekarski krakowskiej Akademii Medycznej. Jest specjalistą chorób wewnętrznych. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego minister zdrowia i opieki społecznej. Był też wiceministrem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym kraju. Od 1994 r. szef Rady KRUS.

js

Katarzyna Hall, bezpartyjna, wiceprezydent Gdańska

Tusk o przyszłej minister wyraził się: „genialna kobieta”. Ona o sobie mówi, że jest fachowcem od oświaty. Z wykształcenia matematyk. Była nauczycielką, kształciła przyszłych matematyków. Na początku lat 90. zaangażowała się w tworzenie oświaty niepublicznej i pierwszego w Gdańsku prywatnego liceum. Ma opinię twardej i zaradnej.

rc

Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego

Jest posłem nieprzerwanie od 1993 roku. Posiada własne gospodarstwo rolne. Skończył studia na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. W Sejmie jest znany z wieloletniej walki o wprowadzenie biopaliw w Polsce. Na początku lat 90. był wójtem gminy Repki. Jest członkiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

js

Cezary Grabarczyk, poseł Platformy Obywatelskiej

Prawnik, był asystentem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego UŁ. Po odejściu z uczelni pracował w łódzkim oddziale ZUS, potem w Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej Łódź-Bałuty oraz w Wydziale Zdrowia i Opieki Społecznej UM w Łodzi. Był także partnerem Kancelarii Adwokackiej Owczarek-Wolski-Wosiński.

eg

Ewa Kopacz, posłanka Platformy Obywatelskiej

Jej nominacja nie powinna być zaskoczeniem: była szefowa Komisji Zdrowia w parlamencie poprzedniej kadencji, tworzyła strategię PO dotyczącą służby zdrowia i była ministrem w gabinecie cieni Platformy. Z wykształcenia lekarz rodzinny, urodziła się w Radomiu i stamtąd uzyskała mandat poselski. Kieruje mazowieckimi strukturami Platformy.

syl

Barbara Kudrycka, europosłanka Platformy Obywatelskiej

Do europarlamentu startowała jako kandydatka PO z Podlasia, Warmii i Mazur. Profesor prawa administracyjnego i nauki administracji publicznej. Była rektorem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku. Działa w Transparency International i Amnesty International. W europarlamencie zasiadała m.in. w komisji badającej więzienia CIA w Europie.

rc

Maciej Nowicki, bezpartyjny, ekspert ochrony środowiska

Niekwestionowany autorytet w swojej dziedzinie. Pomysłodawca i wieloletni szef EkoFunduszu, który 10 procent naszego długu zagranicznego inwestował w ochronę środowiska. W 1996 roku otrzymał najważniejszą nagrodę w dziedzinie ekologii Der Deutsche Umweltpreis. 500 tysięcy marek przeznaczył na założenie fundacji i kształcenie młodych ludzi.

syl

Bogdan Zdrojewski, poseł PO, były prezydent Wrocławia

Skończył studia z filozofii i kulturoznawstwa. Przez 11 lat był prezydentem Wrocławia. Szczególną popularność zyskał w czasie wielkiej powodzi w roku 1997, osobiście kierując akcją przeciwpowodziową. W Sejmie minionej kadencji był szefem Klubu PO i przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej. W wyborach dostał 213 883 głosy.

js

Zbigniew Ćwiąkalski, bezpartyjny, prawnik

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu. Jeden z największych krytyków ministra Zbigniewa Ziobry i sposobu, w jaki kierował resortem. Jest adwokatem. Bronił m.in. byłego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego oraz ściganego listem gończym Henryka Stokłosę.

js

Jacek Rostowski, bezpartyjny,profesor ekonomii

56-letni profesor, od 1995 roku dziekan Wydziału Ekonomii na Central European University w Budapeszcie. Pracował m.in. w School of Slavonic and East European Studies, University of London oraz London School of Economics. Był doradcą ekonomicznym ministra finansów Leszka Balcerowicza. Jego kandydaturę poparł Jan Krzysztof Bielecki.

eg

Po desygnacji na premiera, ten proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu i odbiera od nich przysięgę. Premier w ciągu 14 dni od powołania przedstawia Sejmowi program działania rządu z wnioskiem o wotum zaufania. Sejm uchwala je bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

– Zależy mi, by mój gabinet był syntezą ludzi energicznych i doświadczonych – mówi Donald Tusk.

W rozmowach koalicyjnych ciągle nie zapadła ostateczna decyzja, które ugrupowanie obejmie resort pracy, a które Ministerstwo Środowiska. – Pozostaje to do uzgodnienia między liderami w cztery oczy – mówi Eugeniusz Grzeszczak, negocjator PSL. Tusk i Pawlak mają się spotkać w przyszłym tygodniu. – Przez weekend będą rozmawiać telefonicznie – dodaje współpracownik Tuska.

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Tobiasz Bocheński odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. "Nie ukrywałbym"
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Polityka
Nowy sondaż partyjny: PiS zyskuje. Dystans między KO coraz mniejszy
Polityka
Sondaż: Jakie poglądy ma Rafał Trzaskowski? Znamy opinię Polaków
Polityka
Polityczne Michałki: Rok rządu Tuska na trzy plus, a młodzi popierają Konfederację. Żółta flaga dla koalicji
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Polityka
MSZ na wojnie hybrydowej z Rosją. Kto prowadzi walkę z dezinformacją