Gala bez Tuska i Pawlaka

11 listopada u prezydenta. Poza szefem MSZ nikt z rządu nie wybiera się na galę. Lecha Wałęsy nie zaproszono

Aktualizacja: 10.11.2008 08:02 Publikacja: 10.11.2008 03:35

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak.

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak.

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

[b]* Specjalny dodatek "Rz" - [link=http://www.rp.pl/temat/216862_Niepodleglosc_1918.html]Niepodległość 1918[/link][/b]

[b]* [link=http://www.rp.pl/temat/216262_Debata_o_patriotyzmie.html]Debata o patriotyzmie[/link][/b]

– Ich sprawa. Szkoda, że nie dostałem zaproszenia, tak chciałem pobalować i zatańczyć z pania Kaczyńską – komentował Wałęsa, którego nie zaproszono na galę u Lecha Kaczyńskiego.

Zaplanowane przez Pałac Prezydencki obchody 90. rocznicy odzyskania niepodległości do ostatniej chwili budziły emocje. – Nie ukrywam sceptycyzmu co do tego typu form obchodów rocznicy odzyskania niepodległości – mówił z kolei premier Donald Tusk, który mimo zaproszenia na gali się nie pojawi.

Wśród gości będą przedstawiciele ok. 20 państw, m.in. prezydenci: Afganistanu Hamid Karzaj, Gruzji Micheil Saakaszwili, Ukrainy Wiktor Juszczenko, a także prezydenci krajów bałtyckich. Zaproszenie z Pałacu przyjął także Aleksander Kwaśniewski. Ale część przywódców krajów Europy Zachodniej przyśle tylko swoje delegacje.

[wyimek]To odwrócenie się plecami do prezydenta, bo chyba nie do ojczyzny - Piotr Kownacki, szef Kancelarii Prezydenta[/wyimek]

Wtorkowa gala w Teatrze Wielkim zwieńczy całodniowe obchody. Rozpocznie je w samo południe odprawa warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Jako jedyny szef rządu ze starych krajów UE weźmie w niej udział kanclerz Niemiec Angela Merkel. Potem nastąpi otwarcie wystawy “Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności” na Zamku Królewskim. Goście zjedzą uroczysty lunch.

W Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński wręczy odznaczenia państwowe i nominacje generalskie, a o godz. 20 przedstawiciele państw udadzą się do Teatru Wielkiego.

– Poza Radosławem Sikorskim właściwie nikogo z ministrów nie będzie – mówił Piotr Kownacki, szef Kancelarii Prezydenta.

– Moim obowiązkiem jest być i asystować panu prezydentowi przy zagranicznych gościach – mówił szef MSZ w TVN 24. – Ale będę miał dyskomfort, nie wiedząc, jak odpowiadać na pytania, dlaczego nie ma Lecha Wałęsy – dodawał.

Nieprzyjęcie zaproszenia przez pozostałych członków rządu Kownacki uznał za demonstrację. – To odwrócenie się plecami do prezydenta, bo chyba nie do ojczyzny – zastanawiał się.

Premier Tusk, podobnie jak wicepremier Waldemar Pawlak, pojawi się tylko na uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. – To żaden bojkot ze strony rządu, nieobecność jest spowodowana innymi planami – przekonywał wicepremier Grzegorz Schetyna.

Gala w Teatrze Wielkim rozpocznie się od hymnu, potem głos ma zabrać prezydent Lech Kaczyński. Następnie planowany jest koncert pieśni patriotycznych, w którym wezmą udział m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, Ryszard Rynkowski, Małgorzata Kożuchowska, Irena Santor, zespół Zakopower.

Po koncercie (który będzie transmitować TVP) goście udadzą się na uroczystą kolację. Potrawy przygotowuje warszawska restauracja La Boheme. Będą mogli spróbować m.in. góralskiego sera, pasztetu z sarny na ciepło, bulionu i kaczki z czerwoną kapustą. Będą też serwowane staropolskie nalewki (np. sosnowa), a także żubrówka i żołądkowa gorzka.

Organizatorzy zapowiadają, że będzie też można zatańczyć, zagra zespół muzyczny.

[ramka][srodtytul]Szum wokół balu, który został galą[/srodtytul]

Prezydencki bal z okazji Święta Niepodległości miał być huczny. Zapowiadano poloneza i 1800 gości. Miesiąc temu bal zamieniono na galę z elementami tanecznymi. Powodem był kryzys ekonomiczny, podczas którego nie wypada robić wystawnych bali – przekonywali urzędnicy prezydenta. Ostatecznie w gali ma uczestniczyć 800 gości. Pojawią się prezydenci Węgier, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Serbii i premier Czech Mirek Topolanek. Będzie wiceminister spraw wewnętrznych Grecji, sekretarze stanu z Holandii i Finlandii, a także prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Przybędą też goście z dalekich krajów – prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oraz Abdullah bin Ahmad bin Yousufa Zainal Ali Reza – minister handlu i gospodarki Arabii Saudyjskiej. Rosję reprezentować ma ambasador, a USA – sekretarz handlu Carlos Gutierrez. Niewykluczone, że będzie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma uczestniczyć jedynie w obchodach przed Grobem Nieznanego Żołnierza.[/ramka]

[b]* Specjalny dodatek "Rz" - [link=http://www.rp.pl/temat/216862_Niepodleglosc_1918.html]Niepodległość 1918[/link][/b]

[b]* [link=http://www.rp.pl/temat/216262_Debata_o_patriotyzmie.html]Debata o patriotyzmie[/link][/b]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Polityka
Mentzen o Trzaskowskim: „Nie trzeba mu codziennie przypominać”
Polityka
Tusk w TVP Info: Mamy do zrobienia wielką rzecz. Dajcie nam dokończyć to, co zaczęliśmy
Polityka
Grzegorz Braun stawia pytania Trzaskowskiemu i Nawrockiemu. „Dla patrioty banalne odpowiedzi”
Polityka
Wybory prezydenckie. Magdalena Biejat poparła Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Prof. Bartłomiej Biskup: W II turze wyborów oba sztaby będą grać ostro