SLD: Grabarczyk zrobił ze swojego resortu spółdzielnię

Sojusz oskarża szefa resortu infrastruktury o nepotyzm. Ujawnia nazwiska 35 znajomych, których zatrudnił m.in. w spółkach kolejowych

Publikacja: 26.01.2011 19:55

Cezary Grabarczyk

Cezary Grabarczyk

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

Jak dowiaduje się "Rz", środowy atak polityków SLD na Cezarego Grabarczyka to początek cyklu działań, jakie planuje lewica. SLD postanowił wykorzystać spór o katastrofę smoleńską do pokazania, że to on zajmuje się rzeczywistymi problemami kraju. Atak na Grabarczyka jest elementem tego planu.

– To kiepski minister i stanowi łatwy cel. Premier jakby tego nie zauważał, trzymając go w rządzie – mówi polityk SLD.

Po feriach lewica będzie się domagała sejmowej debaty na temat spraw, które podlegają Grabarczykowi. Zwłaszcza sytuacji na kolei. – Chcemy sprawdzić, jak wywiązał się z niedawnych obietnic – potwierdza Wiesław Szczepański, wiceszef Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Jak dowiaduje się "Rz", w Sojuszu zaczyna się też dyskusja o ponownym złożeniu wniosku o odwołanie Grabarczyka (poprzedni odrzucił Sejm na początku stycznia). By to zrobić, musi minąć trzymiesięczny okres, w którym ponowne złożenie wniosku jest utrudnione.

Ale Sojusz nie składa broni. W środę przedstawił listę 35 współpracowników Grabarczyka w resorcie oraz podległych mu spółkach kolejowych i pocztowych, a także ich wzajemne powiązania. Do Internetu zaś wrzucili filmik odwołujący się do tego. Politycy SLD podkreślają, że wszystkie te osoby są blisko związane z ministrem, należą do PO lub pochodzą z jego rodzinnej Łodzi.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita zwraca uwagę, że premier obiecywał odpartyjnienie spółek, tymczasem w resorcie infrastruktury o zatrudnieniu nie decydują kompetencje, lecz znajomość z ministrem. A Szczepański dodaje: – Po zapoznaniu się z tą listą premier jeszcze raz powinien się zastanowić, czy taka polityka jest właściwa, a Grabarczyk nadal powinien pełnić swą funkcję.

Grabarczyk w Brukseli odniósł się do zarzutów lewicy. – To ludzie kompetentni i o odpowiednich kwalifikacjach – zapewniał. Tłumaczył również, że nie ma tam jego rodziny.

Grabarczyka bronią politycy PO. – To czysto polityczny atak. Główne kryterium nominacji to kompetencje, a fakt, że ktoś studiował czy pochodzi z tego samego miasta, co minister, nie jest dyskwalifikujący – podkreśla poseł Paweł Olszewski.

W Sejmie pojawiły się spekulacje, że atak na Grabarczyka jest na rękę jego przeciwnikom w PO, a nawet, że to efekt ich inspiracji. – To bzdury – ucina Olszewski. Dodaje, że SLD jest ostatnią formacją, która powinna kogokolwiek atakować za nepotyzm. – Doskonale pamiętamy, co działo się za ich rządów – mówi.

Ale o nepotyzmie w resorcie infrastruktury i podległych mu spółkach mówi nie tylko SLD. – To nie jest żadna nowość, ale jedynie niekompletne zestawienie. Od dawna wiadomo, że w tym ministerstwie obowiązuje formuła spółdzielni albo zakładu pracy chronionej. Nieraz zwracaliśmy uwagę, że gdyby się zepsuł pociąg z Łodzi do Warszawy, resort Grabarczyka mógłby zostać sparaliżowany – komentuje Jerzy Polaczek (PiS), były minister transportu.

Arkadiusz Mularczyk z PiS informuje zaś w Polsat News, że jego partia przygotuje raport na temat nepotyzmu PO. – Zatrudnianie ludzi według klucza partyjnego, a nie kompetencji i wiedzy – widzimy to od dołu do samej góry – mówi.

[ramka][srodtytul]Lista osób związanych z ministrem według SLD[/srodtytul]

[b]MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY[/b]

1. CEZARY GRABARCZYK – (1960) Minister Infrastruktury, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, ukończył studia na wydziale Prawa i Administracji 1988 – 1996, asystent w katedrze Prawa Konstytucyjnego UŁ, były wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, członek władz Platformy Obywatelskiej

2. MACIEJ JANKOWSKI – (1960) Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury (powołany 29.12.2007 r.), absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Filozoficzno – Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, asystent, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UŁ w latach 1985 – 1993 r. Od 1991 – 1997 w spółce Przedsiębiorstwa Wydawniczo – Prasowego „Wydawca” w Łodzi,. Później szef Polska – Press w Warszawie. W 1997 r. zbył udziały tej spółki niemieckiej firmie, a prezesem nowej spółki z niemieckim kapitałem została najpierw pani Agnieszka Sardecka, a potem pani Agata Sobieszek – Krzywicka.

3. RADOSŁAW STĘPIEŃ – (1963) Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury (powołany 23.03.2009 r.), absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, były szef gabinetu politycznego Ministra Grabarczyka, członek Platformy Obywatelskiej w Łodzi.

4. MARCIN BARAŃSKI – (1973) szef gabinetu politycznego Ministra Infrastruktury, poprzednie miejsce pracy Księgarnia i Antykwariat „NIKE” w Łodzi. Kandydat do Rady Miasta Łodzi z listy Platformy Obywatelskiej, rzecznik prasowy łódzkiej PO, członek komitetu honorowego kandydatki na prezydenta Łodzi, Hanny Zdanowskiej.

5. PIOTR ANDRZEJ KWAŚNIEWSKI – (1966) doradca w gabinecie politycznym Ministra Infrastruktury, były pracownik Delframy Sp. z o. o. w Łodzi – hurtownia farmaceutyczna.

6. JAKUB GOŹDZIKOWSKI – (1985) doradca w gabinecie politycznym Ministra Infrastruktury, poprzednio pracownik biura Zarządu Regionu Łódzkiego Platformy Obywatelskiej oraz Komitetu Wyborczego PO, członek PO w Łodzi.

7. MIKOŁAJ KARPIŃSKI – (1976) szef gabinetu politycznego Ministra Krzysztofa Opawskiego, rzecznik Banku Pocztowego, rzecznik prasowy w Ministerstwie Infrastruktury, były członek gabinetu politycznego Ministra Grabarczyka.

8. ANNA MIDERA – zastępca dyrektora Departamentu Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, uczestniczka delegacji rządowej w Chinach. Pracowała w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Prywatnie żona Szymona Krzysztofa Midery.

9. RAFAŁ WÓJCIK – zastępca dyrektora Departamentu Dróg i Autostrad, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Kiedyś główny specjalista w Wydziale Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.

10. ANNA NAKONIECZNA – Dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Infrastruktury, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Łódzkim.

[b]POCZTA POLSKA S. A.[/b]

1. AGNIESZKA SARDECKA – członek Zarządu Poczty Polskiej S.A., wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Banku Pocztowego. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, koleżanka Macieja Jankowskiego z firmy Polska – Press, członek zespołu społecznych doradców w komitecie kandydatki na prezydenta Łodzi, Hanny Zdanowskiej.

2. TOMASZ BOGUS – prezes Banku Pocztowego S. A. (powołany 19.10.2009 r.), przewodniczący Rady Nadzorczej Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (powołany 15.10.2010 r.), absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ściągnięty do banku przez Szymona Miderę.

3. SZYMON KRZYSZTOF MIDERA – (1975) wiceprezes Zarządu Banku Pocztowego (powołany 16.07.2008 r.), współpracownik Ministra Grabarczyka, prowadził kampanię wyborczą kandydatki na prezydenta Łodzi, Hanny Zdanowskiej, szef społecznych doradców w jej komitecie. Absolwent Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Prywatnie mąż Anny Midery.

4. JAN STEFAN MĘDRZAK – przewodniczący Rady Nadzorczej Pocztowej Agencji Usług Finansowych S.A., radny Łodzi z komitetu Platformy Obywatelskiej, członek Rady Nadzorczej Warsaw Airport Service (spółka portów lotniczych) oraz we władzach MPK. Były przewodniczący łódzkiej PO. W 2005 r. kandydat do Sejmu z ramienia PO.

5. ANNA ŁOSIAK – członek Zarządu Pocztowej Agencji Usług Finansowych S. A. (od czerwca 2008 r.), absolwentka administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Była pracownica Urzędu Miejskiego w Łodzi.

6. ZBIGNIEW PAPIERSKI – prezes spółki POSTDATA, bliski współpracownik Cezarego Grabarczyka, działacz łódzkiej Platformy Obywatelskiej, szef sztabu wyborczego kandydatki na prezydenta Łodzi, Hanny Zdanowskiej, medialny „lennon1”.

7. AGATA SOBIESZEK – KRZYWICKA – członek Rady Nadzorczej Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Koleżanka z dawnych interesów Ministra Macieja Jankowskiego z Łodzi oraz członka Zarządu Poczty Polskiej Agnieszki Sardeckiej.

8. BOGUSŁAW GRABOWSKI – członek Rady Nadzorczej Banku Pocztowego. W latach 1998 – 2004 członek Rady Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1985 r. pracuje w katedrze ekonomii UŁ, jako adiunkt. Członek społecznych doradców w komitecie honorowym kandydatki na prezydenta Łodzi, Hanny Zdanowskiej.

9. WOJCIECH PAPIERAK – członek Rady Nadzorczej Banku Pocztowego. W latach 1993 – 1995 był asystentem w Wydziale Kredytów w Polskim Banku Inwestycyjnym S. A., a w latach 1995 – 1998 był głównym specjalistą w Departamencie Bankowości Detalicznej w Powszechnym Banku Gospodarczym w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego.

10. ZBIGNIEW RAPCIAK – prezes Zarządu Polskiego LNG S. A. (od 01.05.2009 r.), członek Rady Nadzorczej Poczty Polskiej, były Wiceminister Infrastruktury.

11. MACIEJ GARWACKI – prezes zarządu Pocztowej Agencji Usług Finansowych, Łodzianin. Były prezes em Finance Sp. z o. o., Mbanku.

12. SYLWESTER CZUPRYNIAK – członek zarządu Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, Łodzianin. Kiedyś w Radzie Nadzorczej firmy Aspiro.

13. WIESŁAW URBAŃSKI – wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Post Tel, członek Zarządu Widzewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Łodzi. Założyciel NZS. Członek komitetu honorowego kandydatki na prezydenta Łodzi, Hanny Zdanowskiej.

[b]PKP S. A.[/b]

1. KRZYSZTOF OPAWSKI – przewodniczący Rady Nadzorczej PKP S. A. (od 17.12.2007 r.). Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego oraz były pracownik tego uniwersytetu, a także były Minister Infrastruktury.

2. KATARZYNA ZIMNICKA – JANKOWSKA – członek Zarządu PKP Intercity, dyrektor handlowy (od 01.07.2010 r.). Absolwentka Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej.

3. ZBIGNIEW SZAFRAŃSKI – prezes PKP PLK S.A. (od 05.02.2009 r.), członek Rady Nadzorczej TK Telekom i Dworzec Polski. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Łódzkiej.

4. ALINA GIEDRYŚ – członek Zarządu PKP PLK S. A., dyrektor ds. projektów unijnych,. Absolwentka Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej, była współpracownica obecnej prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

5. PAWEŁ DZIWISZ – członek Zarządu PKP PLK S. A., dyrektor d.s. inwestycji. Były prezes MPK w Łodzi. Absolwent Wydziału Mechanicznego na Politechnice Łódzkiej, związany z łódzką PO - startował do sejmu z listy Platformy Obywatelskiej.

6. JAN RACZYŃSKI – dyrektor biura szybkich kolei – prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników, w którym działa Zbigniew Szafrański. Absolwent Politechniki Łódzkiej.

7. KATARZYNA JANIO – członek Zarządu PKP PLK S.A. ds. finansowych i ekonomicznych (powołana 31.08.2010 r.). Absolwentka Wydziału Ekonomicznego na Politechnice Łódzkiej oraz Wydziału Socjologicznego na Uniwersytecie Łódzkim. Pracowała w WUP w Łodzi, później 2 lata w Telewizji Polskiej, najpierw w oddziale terenowym TVP S. A. w Łodzi, jako zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, a w końcu w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Prokuratura bada czy przez brak kontroli rozliczeń między ośrodkami regionalnymi a centralą nie doszło do nadużyć. Zawiadomienie o podejrzeniu nadużycia uprawnień, bądź nie dopełnienia obowiązków złożył były szef TAI, Jan Piński. Pani dyrektor Janio mimo informacji na ten temat nie podejmowała działań by zmienić sytuację.

8. ANDRZEJ PANASIUK – od 2009 r. prezes spółki Telekomunikacja Kolejowa, przewodniczący Rady Nadzorczej Poczty Polskiej, członek Rady Nadzorczej PKP Energetyka. Od 6 lutego 2009 r. do 16 grudnia 2009 r. członek Zarządu PKP S.A. Od 4 grudnia 2007 r. do 4 lutego 2009 r. podsekretarz stanu ds. poczty i telekomunikacji w Ministerstwie Infrastruktury. W latach 1998 – 2002 dyrektor departamentu prawnego Urzędu Zamówień Publicznych.

9. ROMUALD BOSAKOWSKI – zastępca dyrektora oddziału Dworce PKP S.A. w Warszawie, przewodniczący komisji rewizyjnej Platformy Obywatelskiej w Łodzi.

10. GRZEGORZ MĘDZA – prezes PKP Intercity (powołany 07.04.2010 r.), były wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury, znajomy Krzysztofa Opawskiego.

[b]POZOSTAŁE PODMIOTY[/b]

1. RAFAŁ MOŻDŻEŃ – wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Łódź im. Reymonta (powołany 08.06.2010r.) oraz dyrektor ds. marketingu i polityki informacyjnej. Wcześniej wiceprezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej i menedżer ds. projektów w dziale transformacji biznesowych Infosys BPO Poland Łódź. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego.

2. WALDEMAR WIT – OLCZYK – zastępca Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (od marca 2010 r.), kandydat Platformy Obywatelskiej do Rady Miasta Łodzi. Absolwent Politechniki Łódzkiej.

3. MICHAŁ MARZEC – dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze i dyrektor lotniska im. Chopina w Warszawie. Dyrektor portu lotniczego w Łodzi. (od 1994 r.). Absolwent Politechniki Łódzkiej. [/ramka]

Jak dowiaduje się "Rz", środowy atak polityków SLD na Cezarego Grabarczyka to początek cyklu działań, jakie planuje lewica. SLD postanowił wykorzystać spór o katastrofę smoleńską do pokazania, że to on zajmuje się rzeczywistymi problemami kraju. Atak na Grabarczyka jest elementem tego planu.

– To kiepski minister i stanowi łatwy cel. Premier jakby tego nie zauważał, trzymając go w rządzie – mówi polityk SLD.

Pozostało 96% artykułu
Polityka
Czy Jarosław Kaczyński powinien ponieść karę? Wyniki sondażu, Polacy podzieleni
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Wybory prezydenckie
PSL nie wystawi własnego kandydata w wyborach prezydenckich. Ludowcy poprą Szymona Hołownię
Polityka
Rozliczanie PiS. Adrian Zandberg: Ludzie już żyją czymś innym
Polityka
Wybory prezydenckie 2025: Pojawił się nowy kandydat. Kim jest?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Polityka
Tobiasz Bocheński odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. "Nie ukrywałbym"