Projekt został podpisany przez minister edukacji Krystynę Szumilas, która jest absolwentką matematyki na wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez kilkanaście lat uczyła tego przedmiotu w szkole podstawowej w Knurowie (Śląskie).
Chodzi o wzór, według którego kwota 450 mln zł ma być podzielona pomiędzy poszczególne gminy, powiaty oraz województwa. Zgodnie z tym algorytmem ma zostać wyliczona tzw. kwota korygująca. To budżetowe pieniądze, które mają zrekompensować samorządom dodatkowe obciążenia finansowe z tytułu wyższej składki rentowej, jaką muszą płacić od pensji zatrudnionych nauczycieli.
Jak zauważa w swoim piśmie resort nauki i szkolnictwa wyższego, które konsultowało ten projekt, „wzór, według którego ustalana będzie kwota korygująca dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, jest niezrozumiały i jest wątpliwe dokonanie na jego podstawie podziału kwoty korygującej". MNiSW podpowiada też resortowi edukacji, jak skonstruować właściwy zapis. Matematycznej wpadki MEN dopatrzyli się też lekarze z Federacji Związków Pracowników Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, którzy w ramach konsultacji społecznych opiniowali projekt MEN. Piszą: „Federacja zwraca uwagę, że zaproponowany wzór matematyczny jest błędnie zapisany. Nie powoduje on żadnych wyliczeń, a jedynie jest zapisem powtarzanym po kolejnych znakach równości".
To nie pierwsze kontrowersje wokół tego rozporządzenia. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że projekt budzi także zastrzeżenia ekspertów w kwestiach prawnych. Dr Bogdan Stępień z Instytutu Analiz Regionalnych przekonywał na naszych łamach, że projekt rozporządzenia MEN jest niezgodny z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. – Ta ustawa precyzuje, że do podziału części oświatowej subwencji ogólnej przyjmuje się dane zgromadzone w bazie danych systemu informacji oświatowej, a w przygotowanym przez MEN projekcie do obliczeń wykorzystano dane ze sprawozdań finansowych samorządów – wyjaśniał.
O wątpliwości prawne zapytaliśmy MEN, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.