Aktualizacja: 14.05.2021 06:07 Publikacja: 13.05.2021 18:56
Włodzimierz Czarzasty: Rząd z PiS? Nigdy. Nie chcę mieć z nimi nic wspólnego. Lewica jest najbardziej antypisowska.
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Czy lewica negocjowała wejście do rządu Zjednoczonej Prawicy, jak pisał Macej Gdula z lewicy?
A co mnie obchodzi PiS ze swoją antydemokratyczną narracją, z tym, co robi kobietom, z tym, co robi wolności, z tym, co robi sądom? Nie chcę z nimi nigdy mieć nic wspólnego i nie będę miał. Lewica zawsze była najbardziej antypisowska i to w działaniach, a nie w mówieniu. Maciej Gdula powołał się na moje słowa. Cztery lata temu podpisałem ze służbami mundurowymi porozumienie, że nie wejdziemy jako lewica do żadnego rządu, ani demokratycznego, ani z PiS, jeśli nie przywróci praw nabytych służbom. Praw, które zostały tym służbom zabrane przez Platformę Obywatelską po raz pierwszy, a przez PiS po raz drugi. Praw nabytych się nie powinno zabierać, dlatego podpisałem takie porozumienie. O tym porozumieniu mówił pan Gdula. Służby mundurowe uznały po naszym spotkaniu z panem premierem w sprawie kasy dla Polski, że mogliśmy jeszcze negocjować 20 innych spraw, w tym ich. To nie był, niestety, okrągły stół. Moja deklaracja jest jasna: lewica nigdy nie znajdzie się w rządzie z PiS. Również nigdy w rządzie demokratycznym, jeżeli nie przywrócimy praw dla służb mundurowych. Ot, i cała tajemnica.
Wizyta marszałka Szymona Hołowni w Helsinkach, a wcześniej udział premiera Donalda Tuska w szczycie tzw. formatu NB8 w Harpsund najlepiej pokazują obecny kierunek polskiej dyplomacji i strategii międzynarodowej. I to w kluczowym dla regionu momencie.
Z premierem Tuskiem widzimy Polskę w UE podobnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Serafin, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu.
Czy Polska wyśle żołnierzy na Ukrainę w ramach potencjalnej misji pokojowej? O to pytala "Rzeczpospolita" marszałka Sejmu Szymona Hołownię po jego rozmowach w Helsinkach. - Tylko pod parasolem NATO - odpowiedział Hołownia.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol w wystąpieniu transmitowanym przez południowokoreańską telewizję, zapowiedział, że niezależnie od tego czy zostanie poddany impeachmentowi, czy będzie celem śledztwa, będzie „walczył do końca”.
Rząd planuje wprowadzić moratorium na pobieranie opłat planistycznych na dwa lata. Dochody gminy spadną.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Wizyta marszałka Szymona Hołowni w Helsinkach, a wcześniej udział premiera Donalda Tuska w szczycie tzw. formatu NB8 w Harpsund najlepiej pokazują obecny kierunek polskiej dyplomacji i strategii międzynarodowej. I to w kluczowym dla regionu momencie.
Choć podstawa programowa edukacji zdrowotnej jest bardzo zróżnicowana, do powszechnej świadomości przebija się wyłącznie komponent dotyczący zdrowia seksualnego człowieka. Mam nadzieję, że to jedynie z powodów politycznych.
Ponad 60 proc. ankietowanych przez IBRiS uważa, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie niesie ze sobą ryzyka deprawacji i nadmiernej seksualizacji młodych ludzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas