Wdowa po Januszu Kurtyce, prezesie IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej poczuła się urażona słowami polityka Platformy Obywatelskiej dotyczącymi ekshumacji jej męża. Niesiołowski w ubiegłym roku na antenie Superstacji powiedział, że rodziny Przemysława Gosiewskiego, Janusza Kurtyki i Zbigniewa Wassermanna powinny z własnej kieszeni pokryć koszty ekshumacji. - Nie może być tak, że tego rodzaju żądania rodzin będą obciążały Skarb Państwa – mówił poseł Niesiołowski.Prokuratura wojskowa zdecydowała o przeprowadzeniu  łącznie 9 ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.

Zuzanna Kurtyka uznała, że poseł PO naruszył jej dobra osobiste, bo o ekshumacji zdecydowała prokuratura wojskowa. mimo sprzeciwu rodziny. W październiku  wytoczyła mu proces karny i cywilny. Domaga się przeprosin i 20 tys. zł na rzecz Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010.

W dzisiejszym głosowaniu nad immunitetem glosowało 441 posłów. Za było 187, 239 przeciw a 15 wstrzymało się od głosu. - Poseł – zgodnie z prawem ma możliwość udzielenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności. Nie wiem dlaczego pan poseł nie skorzystał z tej możliwości. Nie znam argumentów pana posła w tej sprawie. W tej sytuacji nie będzie można oczywiście prowadzić procesu karnego. Warto jednak – w kontekście tego typu spraw – zadać sobie pytanie o zasadność instytucji immunitetu poselskiego bo przecież przeciętny Kowalski za pomawiania odpowiada przed sądem karnym – komentuje Mec. Monika Brzozowska z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy, pełnomocnik Zuzanny Kurtyki.

Zobacz jak głosowali posłowie?