Od sondażu Homo Homini dla „Rz" z początku września PiS straciło tylko 1 pkt proc. To nie byłby powód do niepokoju dla tej partii, gdyby nie fakt, że jej notowania spadają trzeci miesiąc z rzędu. W sierpniu miała 32 proc. poparcia, a w lipcu 34 proc.
Wydawałoby się, że posłuży jej wymierzony w rząd wielki protest związkowców sprzed dwóch tygodni. PiS wsparło postulaty związków, a nawet zorganizowało własną demonstrację, bojkotując głosowanie nad nowelizacją budżetu.
Stało się inaczej. Według prof. Kazimierza Kika, politologa z Uniwersytetu w Kielcach, oznacza to, że wyborcy prawicy przestali już postrzegać Jarosława Kaczyńskiego jako jedynego lidera po tej stronie sceny politycznej. – Być może, zobaczywszy w akcji niezależnego szefa NSZZ „S" Piotra Dudę i Jarosława Gowina, który przymierza się do budowy własnej formacji, czekają, czy coś nowego nie pojawi się na prawicy.
Kik uważa, że notowania PiS mogą się jeszcze pogorszyć, jeżeli referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. – Włączając się agresywnie w kampanię przeciwko prezydent Warszawy, PiS zawłaszczyło referendum i ewentualna przegrana pójdzie na konto tej partii – tłumaczy politolog.
Jacek Kloczkowski z Ośrodka Myśli Politycznej uważa, że wsparcie dla związków mogło zniechęcić grupę wyborców PiS o liberalnym spojrzeniu na gospodarkę: – Mogą się zastanawiać, czy PiS po dojściu do władzy będzie prowadziło taką politykę jak za czasów Zyty Gilowskiej, czy też na poważnie zacznie wdrażać socjalne postulaty.