Krym uderza w sondaże

Zajęcie przez Rosję Krymu zmienia ocenę ukraińskiej polityki gabinetu Donalda Tuska – wynika z badania Homo Homini.

Publikacja: 25.03.2014 04:00

Polacy nieźle oceniają politykę Donalda Tuska. Ale poparcie dla niej maleje

Polacy nieźle oceniają politykę Donalda Tuska. Ale poparcie dla niej maleje

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Wciąż wyraźna większość Polaków (58 proc.) uważa, że rząd prowadzi właściwą politykę wobec wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Niezadowolona z polityki rządu jest jedna trzecia badanych (34 proc.).

Wśród zwolenników polityki rządu przeważają umiarkowani optymiści, a więc badani, którzy działania premiera Donalda Tuska oceniają „raczej dobrze". Stanowią oni w sumie 46 proc. spośród wszystkich ankietowanych. Co ósmy Polak (12 proc.) chwali działania rządu zdecydowanie i bez najmniejszych wahań.

Wśród niezadowolonych z polityki rządu także dominują oceny bardziej zachowawcze – co piąty Polak (21 proc.) uważa, że gabinet premiera Tuska reaguje na sytuację na Ukrainie „raczej źle". Zdecydowanych krytyków jest mniej więcej tylu, ilu wyraźnych zwolenników polityki rządu – niespełna 13 proc.

– To naturalne, że wśród Polaków przeważają opinie życzliwe dla proukraińskiej polityki rządu. Od wielu lat opinia publiczna kształtowana jest przez polityków i media w sprawie poparcia dla demokracji na Ukrainie – podkreśla politolog dr Wojciech Jabłoński.

Stracić na Ukrainie

Premier mógłby być zadowolony z takich ocen, gdyby nie fakt, że w ciągu ostatniego miesiąca poparcie dla ukraińskiej polityki rządu wyraźnie spadło. W poprzednim badaniu politykę rządu popierało bowiem aż 71 proc. badanych. A zatem w ciągu kilku tygodni poparcie dla działań rządu spadło o 13 punktów (w tym o 9 punktów w grupie umiarkowanych zwolenników oraz o 4 punkty w grupie zdecydowanych zwolenników). Jednocześnie wyraźnie wzrósł odsetek niezadowolonych – o 12 punktów (wzrost o 5 punktów w grupie umiarkowanych krytyków oraz o 7 punktów w grupie zdecydowanych krytyków).

Co takiego wydarzyło się w ciągu tego miesiąca? Przede wszystkim Rosjanie przestali udawać, że nie angażują się militarnie na Ukrainie. Po ekspresowym referendum zorganizowanym przez prorosyjskie władze Krymu prezydent Władimir Putin włączył ów ukraiński półwysep do Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie Unia Europejska nie była w stanie uzgodnić sankcji gospodarczych wobec Moskwy, na co naciskał nasz rząd.

Premierowi nie udało się także przekonać najważniejszych graczy w UE do wspólnych zakupów surowców energetycznych od Rosji, co wyeliminowałoby ryzyko szantażu energetycznego ze strony Putina.

Agresywna polityka Putina wobec Ukrainy poprawia jego krajowe notowania

Pracownia Homo Homini zapytała także Polaków, kto politycznie straci na ukraińskim kryzysie.

To ważna kwestia w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się one 25 maja, a zatem równolegle z wyborami prezydenckimi na Ukrainie.

Widać wyraźnie, że Polacy przewidują, iż to między PO a PiS toczyć się będzie walka o odpowiedzialność za rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą.

Według badanych najbardziej stracą premier Donald Tusk i PO. Taki wariant obstawia niemal co trzeci Polak (31 proc.). Nieznacznie mniejsza liczba Polaków (29 proc.) przewiduje, że to Jarosław Kaczyński i PiS zapłacą politycznie za to, co się dzieje na Ukrainie. Pozostałe partie są w tym rankingu przewidywanych strat znacznie niżej. Mniej więcej co dziesiąty wyborca przewiduje koszty dla Leszka Millera i SLD, Janusza Palikota i Twojego Ruchu oraz dla Janusza Piechocińskiego i PSL.

Więcej zaufania

Dotychczasowe sondaże pokazywały, że zaostrzenie sytuacji na Ukrainie poprawia notowania premiera, rządu i Platformy. Według comiesięcznego badania CBOS dotyczącego zaufania do polityków premier znalazł się na czwartym miejscu, zyskując zaufanie 41 proc. Polaków – a to wzrost o 6 punktów od lutego. Wyraźnie zyskał także drugi w rankingu szef MSZ Radosław Sikorski, któremu ufa 54 proc. badanych (wzrost o 9 punktów). Tusk i Sikorski byli najbardziej zaangażowani w kreowanie polityki rządu wobec Ukrainy. Pomagał im prezydent, który także zyskał – otwiera ranking popularności z poparciem 75 proc. Polaków (wzrost o 4 punkty).

Seria takich dobrych sondaży dodała wiatru w żagle sztabowcom Platformy.

Jak odpowie Platforma

Według nieoficjalnych informacji pierwsze badania przedwyborcze, zamówione przez sztab partii kilka miesięcy temu, dawały Platformie małe szanse na zwycięstwo.

– Po Ukrainie wszystko się zmieniło. Tamte badania trafiły do kosza. Zamówiliśmy nowe sondaże, żeby na ich podstawie poprowadzić kampanię – mówi nam jeden ze sztabowców PO. Wiara w to, że Ukraina pomoże Platformie, jest zresztą powszechna we wszystkich partiach. Nasi rozmówcy w PiS, SLD i Twoim Ruchu także potwierdzali, że wewnętrzne sondaże tych partii pokazują poprawę notowań premiera i Platformy.

Dr Wojciech Jabłoński przestrzega jednak: – Wyborca chce wiedzieć, co może dostać w zamian za głosowanie. Trudno będzie wytłumaczyć ludziom, że w tych wyborach chodzi o Ukrainę. Nie kupią też opowieści premiera o tym, że grozi nam wojna.

Sondaż IBRiS Homo Homini pokazuje ponadto, że naturalne zachowanie wyborców – poparcie dla władzy w sytuacji zagrożenia – nie musi być trwałe. A zatem Platforma rzeczywiście może mieć problem z wygraniem wyborów ukraińską kartą.

Polityka
Zaskoczenie dla Konfederacji? Nie Mentzen i nie Braun, wyborcy wskazali inne nazwisko
Polityka
Sondaż: Czy Karol Nawrocki może wygrać wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
„Stary, nie śmiej się”. Tak Trzaskowski zareagował na pytanie młodego człowieka
wybory prezydenckie
Politolog: Start Grzegorza Brauna to dobra wiadomość dla dwóch kandydatów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Zielony Ład? Nawrocki obiecuje referendum. „Sprawa egzystencjalna”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego