Neumann: PSL może się potknąć o próg wyborczy

- Jest to decyzja błędna, głównie dla PSL-u. To jest niebezpieczna zabawa z progiem wyborczym - mówił w Polsat News szef klubu PO Sławomir Neumann, który skomentował w ten sposób rekomendowanie przez ludowców wystawienia w wyborach dwóch bloków opozycyjnych, a PSL widzi swoje miejsce w umiarkowanym bloku centrowo-chadeckim (drugim blokiem miałby być blok lewicowy).

Aktualizacja: 09.07.2019 09:02 Publikacja: 09.07.2019 08:53

Sławomir Neumann

Sławomir Neumann

Foto: Robert Gardziński, Fotorzepa

- Jestem trochę rozczarowany, ale nie wściekły - mówił o decyzjach PSL Neumann.

Według polityka PO PSL, startując w ramach stworzonej wokół siebie Koalicji Polskiej (do której ludowcy zapraszają Platformę) ryzykuje, że Koalicja ta "potknie się o próg wyborczy".

PSL wyklucza możliwość startu w wyborach w ramach bloku, w skład którego weszłyby ugrupowania lewicowe.

Zdaniem Neumanna taka decyzja PSL jest wymuszona przez "doły partyjne". Dodał jednak, że "wiele się może zdarzyć", a lider PO, Grzegorz Schetyna, "ma wiele cierpliwości".

Polityk PO mówił też o toczących się obecnie rozmowach między PO a SLD na temat wspólnego startu w wyborach. - Program musi być spójny. Jednolita wizja państwa, odrzucenie kontrowersyjnych spraw - zadeklarował. Zapewnił jednocześnie, że nie boi się, iż politycy PO będą odchodzić z Platformy ze względu na sojusz wyborczy z lewicą.

6 lipca PSL zarekomendował opozycji stworzenie dwóch bloków przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią. Zgodnie ze słowami prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza jeden blok miałby być "umiarkowanie centrowy", a drugi lewicowy.

- Nie wyobrażam sobie koalicji z ugrupowaniami lewicowymi. Zapraszamy do budowy Koalicji Polskiej, do budowy umiarkowanego centrum - apelował Kosiniak-Kamysz.

Wcześniej politycy PSL deklarowali, że dla ludowców możliwe są tylko dwa scenariusze: albo start w ramach tworzonej przez siebie Koalicji Polskiej, pod szyldem PSL; albo startowanie w bloku z PO, ale bez lewicy. O tym, że inne opcje nie wchodzą w grę mówił m.in. Eugeniusz Kłopotek.

Tymczasem lider PO Grzegorz Schetyna deklaruje, że jest zwolennikiem jak najszerszej koalicji. - Jestem zwolennikiem budowania od 38,5 proc. w górę, bo taki był wynik Koalicji Europejskiej - mówił przed kilkunastoma dniami lider Platformy.

SLD w wewnątrzpartyjnym referendum zdecydowało, że w wyborach parlamentarnych w 2019 roku wystartuje w koalicji. Spośród uczestników referendum 10888 osób opowiedziało się za startem w ramach koalicji, a 2218 głosowało za samodzielnym startem SLD w wyborach.

Pod koniec czerwca Rada Krajowa Wiosny Roberta Biedronia upoważniła lidera tej partii do rozmów na temat ewentualnej koalicji z Koalicją Europejską. Wcześniej Biedroń wielokrotnie deklarował, że jego partia pójdzie do wyborów pod własnym szyldem.

- Jestem trochę rozczarowany, ale nie wściekły - mówił o decyzjach PSL Neumann.

Według polityka PO PSL, startując w ramach stworzonej wokół siebie Koalicji Polskiej (do której ludowcy zapraszają Platformę) ryzykuje, że Koalicja ta "potknie się o próg wyborczy".

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Mariusz Błaszczak: Trzeba wyciągnąć konsekwencje
Polityka
Zmiana prokuratorów od Pegasusa i ogromna presja na sukces
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Politycy PO na żelaznej miotle fruną do Brukseli
Polityka
Co z Ukraińcami w wieku poborowym, którzy przebywają w Polsce? Stanowisko MON
Polityka
Sejm podjął decyzję w sprawie języka śląskiego