Sondaż: Opozycja razem czy oddzielnie? Polacy podzieleni

Platforma Obywatelska ogłosiła 18 lipca, że do wyborów parlamentarnych pójdzie w formule Koalicji Obywatelskiej bez udziału polityków PSL i SLD, za to otwiera listy dla działaczy samorządowych i społeczników. PSL już wcześniej ogłosił, że na wybory stworzy centroprawicową Koalicję Polską, a lewica, po deklaracji PO, zapowiada budowę wspólnej lewicowej listy. A w jakiej formule opozycja powinna wystartować w wyborach parlamentarnych zdaniem Polaków? Odpowiedź na to pytanie daje sondaż SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 18.07.2019 14:49 Publikacja: 18.07.2019 14:17

Sondaż: Opozycja razem czy oddzielnie? Polacy podzieleni

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Podjęliśmy jednogłośną decyzję o formule startu - idziemy jako Koalicja Obywatelska, nie koalicja partii, ale obywateli, ludzi aktywnych, samorządowców - ogłosił w czwartek Grzegorz Schetyna.

W odpowiedzi lider SLD Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że "Grzegorz Schetyna zrobił wielki krok w stronę zwycięstwa PiS", zapowiadając jednocześnie powstanie wspólnego bloku z Razem i Wiosną. 

Z kolei politycy PSL już wcześniej politycy, że rozmowy z PO ws. wspólnego startu w wyborach parlamentarnych zakończyły się niepowodzeniem. We wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z TVN24 stwierdził, że PSL idzie (do wyborów - red.) jako Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe. - Nic się nie zmieni - zapewniał.

Tymczasem z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że Polacy są podzieleni ws. najlepszej dla opozycji formuły startu w wyborach. Mając do wyboru stworzenie jednej wspólnej listy przez opozycję; stworzenie dwóch list - lewicowej i centroprawicowej (o takim wariancie mówił PSL); lub sytuację, w której każda z partii startuje pod swoim szyldem najwięcej, bo 30,9 proc. wskazań uzyskał wariant jednej wspólnej listy. Ale niemal tyle samo respondentów (27,8 proc.) opowiedziało się za startem każdej partii pod własnym szyldem. Najmniej zwolenników miał wariant dwóch list - lewicowej i centroprawicowej. Aż 25,4 proc. respondentów nie miało zdania w tej kwestii.

- Częściej za stworzeniem jednej wspólnej partii opozycji są mężczyźni (33%), osoby powyżej 50 lat (35%) i ankietowani o wykształceniu wyższym (34%). Za startem każdej partii pod własnym szyldem częściej są osoby do 24 lat (35%), badani o wykształceniu zasadniczym zawodowym (34%) oraz ankietowani o dochodzie netto poniżej 1000 zł (42%) - mówi Piotr Zimolzak z SW Research.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS
Polityka
Małgorzata Wassermann poparła pośrednio kandydata PO w Krakowie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Jarosław Kaczyński odwołuje swoją przyjaciółkę z zarządu "Srebrnej"