Na stronie nowozelandzkiego rządu można obecnie podziwiać ok. 850 projektów nowej flagi tego kraju. Kwestia zmiany flagi ma być poddana pod referendum w 2016 roku.

- Flaga jest jednym z najważniejszych symboli naszego narodu. Wierzę, że nadszedł czas, by Nowozelandczycy rozważyli zmianę jej wyglądu na taki, który lepiej oddawałby niezależność naszego narodu - powiedział premier John Key ogłaszając w październiku 2014 roku, że Nowa Zelandia rozważy zmianę wyglądu flagi.

Na obecnej fladze Nowej Zelandii widać brytyjskiego "Union Jacka" - czyli flagę Wielkiej Brytanii, oraz cztery gwiazdy tworzące gwiazdozbiór Krzyża Południa, który jest widoczny jedynie na południowej półkuli Ziemi.

- Gwiazdy na fladze wskazują na położenie naszego kraju w regionie południowego Pacyfiku - tłumaczyła nowozelandzka minister kultury Maggie Barry. - Granatowe tło, na którym widać gwiazdy symbolizuje wody oceanu, które otaczają wyspę. Z kolei Union Jack przypomina o tym, że Nowa Zelandia była w przeszłości brytyjską kolonią - wyjaśniała minister. To przede wszystkim obecność Union Jacka jest powodem, dla którego Nowa Zelandia rozważa zmianę flagi.

Nowa Zelandia nie jest pierwszą była brytyjską kolonią, która rozważa zmianę flagi. W lutym rząd Fidżi ogłosił, że usunie ze swojej flagi Union Jacka i zaprojektuje nową flagę, która ma być gotowa przed obchodami 45. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez mieszkańców wyspy. Union Jack znajdował się też do 1965 roku na fladze Kanady - kraj ten przyjął obecną flagę w 1965 roku.